n 119 Open State Foundation Informatie is het vertrek- én eindpunt van Luciano Floridi, deze Italiaanse filosoof en onderzoeksdirecteur van het prestigieuze Oxford Internet Institute geldt als de vader van de informatie filosofie. Volgens Floridi leiden de nieuwe informatietech nologieën tot een culturele omwenteling. Ze veranderen onze leefwereld - en óns. Mensen definiëren hun identiteit aan de hand van de informatie die zij delen via sociale media en platformen. Onze identiteit hangt heel nauw samen met ons geheugen. Niet alleen, maar wel in hoge mate. En geheugen is informatie. Precies die twee woorden werden genoemd toen in het gesprek met Eivind Rossaak op 9 november 2015 in het Stadsarchief Rotterdam. Het kan geen toeval zijn dat "identiteit" en "geheugen" het antwoord waren op zijn vraag om - in één woord - het bestaansrecht van archieven te noemen. Anders dan bij de revolutie die de drukpers teweegbracht voor het verspreiden van informatie hebben we nu digitale technologie waarmee we niet alleen informatie kunnen vastleggen, overbrengen en bijhouden, maar ook verwerken. Volgens Floridi komen wij daardoor terecht in een nieuwe context, die hij "infosfeer" noemt. Daarin wisselen wij constant informatie uit met elkaar en onze omgeving. De grens tussen de tastbare en virtuele realiteit is aan het vervagen. In deze context ontvouwt zich een nieuwe rol voor de erfgoed informatieprofessional: die van adviseur, geheugentherapeut en bemiddelaar op basis van veelzijdige kennis en expertise. Dievan kennismakelaar; samenwerkend met open netwerken enluisterend op zoek naar gedeelde aanknopingspunten om de toekomst vorm te geven. Essentieel daarbij is een veranderende houding (mindset) naar leren als levensstijl. (Archief 2020, BRAIN). www.openstate.eu Open State Foundation wil met open data bijdragen aan het versterken van democratie en economie. Open State bevordert de publicatie van open data en stimuleert de ontwikkeling van innovatieve en creatieve toepassingen en publicatie (data journalis tiek) daarover. Aandachtsgebieden zijn politiek en bestuur, onderwijs, zorg en cultureel erfgoed. Bij Open State Foundation werken anno 2016 acht medewerkers, drie stagiairs en enkele vrijwilligers. Open State Foundation is ontstaan in 2012 uit een fusie tussen Het Nieuwe Stemmen, opgericht in 2006, en Hack de Overheid, opgericht in 2008. De stichting organiseert hackathons, challenges en competities en wordt daarbij ondersteunt door een community of netwerk van enige duizenden mensen, waaronder program meurs, ontwerpers en studenten. Een voorbeeld van de competities die Open State organiseert is de Hacking-for- Sustainability app-competitie uit 2015, waarvan in januari 2016 de app OV-fietsuitje tot winnaar werd uitgeroepen. In 2014 lanceerde Open State de Open Cultuur Data API, een "infrastructuur om open cultuur data van Nederlandse erfgoed organisaties te verzamelen, combineren, te doorzoeken, filteren, verrijken en hergebruiken". Tal van erfgoedinstellingen leverden en leveren aan deze API open data aan. Samen met Kennisland organiseerde Open State in 2015 masterclasses voor erfgoedinstellingen om hun kennis van open data te ontwikkelen. In 2016 worden deze door Kennisland en Instituut Beeld Geluid voortgezet onder de noemer Open Cultuur Data Masterclasses. Via de website biedt Open State API's, apps en datasets.

Schetsboek | 2016 | | pagina 118