JA The National Archives The National Archives Labs Digitaal wordt via een laboratorium zowel passief als actief informatie gedeeld. Een laboratorium kan virtueel de vorm krijgen van een online community. Deze vorm van virtueel samen werken gebeurt bijvoorbeeld bij het aanvullen van Wikipedia pagina's, waarbij de samenwerking via de overlegpagina's direct zichtbaar is voor iedereen. Het laboratorium van de National Archives is meer passief en bestaat uit een website met tools, hoewel het Labsteam ook hack-a-thons organiseerde. Dit is het eerste ons bekende laboratorium in de archiefsector. Veruit de meeste laboratoria bevatten zowel fysieke als virtuele elementen en kunnen zowel op een passieve als actieve manier worden gebruikt. In Nederland is de Koninklijke Bibliotheek (KB) een voorloper op het gebied van innovatie en experiment. Het KB laboratorium bestaat uit een website met tools die zijn ontwikkeld door programmeurs van de KB, soms op verzoek van gebruikers van Delpher, de krantenbank van de KB, soms op initiatief van de KB zelf. Andere gebruikers kunnen deze tools via de website http://lab.kbresearch.nl/ vinden, gebruiken en eventueel zelf door ontwikkelen. Om gebruikers actief te helpen met hun onderzoek werkt de KB sinds 2014 samen met een jaarlijks wisselende Researcher-in-residence. Ben Vershbow, projectleider van de New York Public Library Labs, stelde ons de vraag waarom bij instellingen ideeën voor nieuwe tools blijven liggen. Als het komt omdat onder erfgoedprofessionals te weinig technische kennis is, vraag dan een programmeur om aan te schuiven, zodat direct duidelijk is of het idee haalbaar is of dat een tool misschien (deels) al bestaat. http://labs.nationalarchives.gov.uk/ wordpress/ De blog van de The National Archives Labs in Londen nodigt bezoekers uit om mee te denken en mee te helpen. "We've created The National Archives Labs because we want to involve youthe customer, in the development of our services. Whether it be an improvement to an existing service or a completely new and innovative way of presenting the rich and vast data we hold, we want you to tell us what you think. Essentially, The National Archives Labs is a test area for you to try out our new ideas without affecting the main website Dit Labs werd in 2009 opgericht door het nationaal archief van het Verenigd Koninkrijk en Labs wordt onderhouden door gemid deld 2 tot 3 parttime medewerkers uit het 40-koppige team dat verantwoordelijk is voor de voor- en achterkant van de website. Voor de oprichting was er al vraag van ontwikkelaars naar datasets van The National Archives, Labs biedt een platform om in contact te treden met ontwikkelaars en samenwerkingen aan te gaan. Via een blog worden de resultaten gepresenteerd. Veel apps zijn inmiddels van de blog verwijderd omdat het prototypes betrof maar er zijn ook succesvolle toepassingen die nog verder worden ontwikkeld. Bijvoorbeeld: Timelines of Government Departments (visualisatie van overheidsdien sten verantwoordelijk voor buitenlands beleid) en Collections on a Map (presentatie van archieven en collecties op een interac tieve, geografische kaart). Labs organiseerde hackathons om de API te ontwikkelen. De huidige API wordt, naast de datasets, via de blog aangeboden. Op de vraag waarom The National Archives wel, en andere (grote) archiefinstellingen niet een lab hebben, antwoordde Angela Hill, web content manager van The National Archives: "Waarschijnlijk omdat wij ons tussen archieven en musea in positioneren".

Schetsboek | 2016 | | pagina 115