De laboratoria kennen vele verschijningsvormen. Toch deelt het merendeel een aantal gemeenschappelijk kenmerken: Experimenteel Een laboratorium is een werkplaats voor proefonder- vindelijk onderzoek. Het blijft niet bij ideeën, de ideeën worden daadwerkelijk uitgevoerd De resultaten zijn niet of niet direct bruikbaar voor het grote publiek Mislukkingen horen erbij en worden net zo goed gedeeld als successen Interdisciplinair Het delen van kennis en ervaringen uit verschillende vakgebieden moet leiden tot nieuwe inzichten Minimaal aanwezig zijn erfgoed-professionals en webdevelopers Online offline Hoewel het resultaat vaak een product is dat gebruik maakt van web technologie, is de wijze waarop het product tot stand is gekomen juist erg afhankelijk van offline ontmoetingen Offline ontmoetingen hebben een specifieke benaming: meet-up, hack-a-thon, edit-a-thon Hergebruik van data om nieuwe producten te ontwikkelen Gebruik van bestaande datasets van één of meerdere aanbieders Aanbieden van data via Application Programming Interfaces (API) of datasets, via de eigen website en of die van anderen Producten: toepassingen, apps, voor website, tablet en smartphone, te gebruiken in online en of offline omgevingen (op internet maar ook in een tentoonstellings ruimte bijvoorbeeld) Communicatie De werkwijze, de samenwerking, de voortgang van projecten worden evenals mislukkingen en successen gedeeld via een eigen blog De eerste laboratoria op het gebied van erfgoed werden opgericht in de tweede helft van de 20 stee eeuw in de Verenigde Staten. Ze kwamen voort uit de bestaande afdelingen Research Development van grote culturele instellingen. Voorbeelden zijn het Cooper Hewitt Museum, onderdeel van het Smithsonian Institute in Washington, en de New York Public Library. In Engeland richtte de National Archives in Londen in 2009 hun laboratorium op. De oprichting viel niet toevalligerwijs samen met de groei van internet en de komst van internet 2.0. Elk laboratorium is anders. Toch is het mogelijk om een indeling te maken in verschillende soorten laboratoria. Er zijn laboratoria die alleen fysiek zijn, sommige zijn alleen virtueel en andere zijnzowel fysiek als virtueel. Met fysiek wordt bedoeld dat mensen samenkomen en praktijkgericht experimenteren. Wat ze samen doen kan een digitale component hebben, zoals samen programmeren om verschillende datasets via een app op een nieuwe manier toegankelijk te maken (hack-a-thon of edit-a-thon).

Schetsboek | 2016 | | pagina 113