europeana Europeana Labs Wat is een laboratorium? http://labs.europeana.eu Europeana Foundation wil een wereldver beteraar zijn, aldus de missie: "Wij geloven dat cultuur de wereld een stukje beter maakt! Daarom verzamelen wij al het cultureel erfgoed en maken het online beschikbaar zodat u het kan gebruiken voor professio nele, entertainment en leerdoeleinden". Europeana is gevestigd in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en wordt gefinan cierd door de Europese Unie en de lidstaten. De staf van Europeana Foundation telt circa 60 vaste medewerkers. Europeana stimuleert hergebruik van culturele erfgoeddata door de creatieve industrie en zet zich in voor standaardisatie van open data (EDM: Europeana Data Model). Via de website biedt Europeana toegang tot: Collections, met een overzicht van de collecties van aangesloten erfgoedinstellingen, Pro biedt informatie voor professionals in digitaal cultureel erfgoed (Europeana Network Association). Onder Research worden geselecteerde datasets voor wetenschap pelijk onderzoek (digital humanities en social sciences) aangeboden. Labs wordt gepresenteerd als A playground for remixing cultural content" en geeft API's, apps, datasets en biedt hulp bij incubation zoals product scenario's, workshops voor crowdfunding en mogelijkheden voor subsidie door Europeana. Met Labs wil Europeana webdevelopers en vernieuwers op het gebied van cultureel erfgoed bereiken en bedienen met betrouwbare data van goed kwaliteit. Europeana organiseerde eerder het project Europeana Creative om samen met erfgoedinstellingen, webdevelopers en het bedrijfsleven innovatieve toepassingen te bedenken. Zes pilot-projecten werden ingericht over geschiedenisonderwijs, natuurhistorie educatie, sociale netwerken, toerisme en design. Op basis van deze zes pilots werden vijf Open Innovation Challenges gelanceerd, waarbij het bedrijfsleven werd uitgedaagd commerciële projecten te ontwikkelen. Tot de lessen die uit Europeana Creative werden getrokken, behoorde de conclusie dat het voor de deelnemende partijen erg moeilijk bleek om de inhoud van de omvangrijke database (meer dan 40 miljoen objecten) en de mogelijkheden die deze biedt, te door gronden. Ook werd opgemerkt dat, hoewel het niet noodzakelijk is om de erfgoedinstel ling bij het creatieve proces te betrekken, het wel interessant is te onderzoeken hoe co-creatie interdisciplinaire samenwerking kan ondersteunen. Dat is de vraag die wij krijgen als we vertellen over ons onderzoek. Vanaf 2010 wordt de term "laboratorium" of "lab" steeds meer gebruikt voor innovatieve projecten rond collectie ontsluiting. Daarvoor werd innoveren nog gedaan door een afdeling Research Development. Er is niet een vaste vorm voor een laboratorium. Theo Thomassen, hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, noemde het laboratorium tijdens een atelier: "...het organiseren van chaos. Stop maar met die basis op orde want dat gaat toch niet meer lukken en begin met experimenteren!" Als E-team definiëren we een laboratorium als volgt: Mensen met verschillende achtergronden die fysiek komen samen om door kennis te delen en door te experimenteren nieuwe kennis of tools te ontwikkelen die vervolgens digitaal worden gedeeld, zodat anderen er verder mee kunnen experimenteren. Een digitale samenwerkingsomgeving, waarin mensen via een platform informatie delen en verrijken zoals bijvoorbeeld Wikipedia. Een mindset. Een open en leergierige instelling ten opzichte van nieuwe trends en ontwikkelingen.

Schetsboek | 2016 | | pagina 112