n 111 Probleem Vraagstelling en deelvragen Doelstelling Hoe is nu de situatie in Nederland wat betreft experimentele samenwerkingsverbanden en de aansluiting op de gebruikers- vraag op het gebied van erfgoed? In het kader van het Atelier DOD gingen de vijf onderzoekers van de werkgroep E-team op zoek naar het antwoord op die vraag en definieerden het volgende probleem: "Erfgoedinstellingen vinden onvoldoende aansluiting bij (potentiële) gebruikers op het gebied van onderzoeksmethoden". Ook onderzoekers die tot de doelgroepen van archiefinstel lingen behoren onderkennen dit probleem. Op de website historic.nl is te lezen: "Archieven spelen naast hun bredere rol als geheugen van de samenleving dankzij digitalisering een centrale rol in de digital humanities. Deze vernieuwing van de geestes wetenschappen staat nog in de kinderenschoenen. Komt het daadwerkelijk tot een methodologische vernieuwing van het vak of gaat het overwegend om een snelle toegang tot primaire en secundaire bronnen? Ondanks deze positieve ontwikkeling dreigt de ooit vanzelfsprekende aansluiting tussen onderzoekers en archieven langzaam te verdwijnen". Op zoek naar het antwoord op de vraag of een laboratorium of experimenteeromgeving de kloof tussen de behoefte van zowel wetenschappelijke als amateur onderzoekers en de erfgoed professional kan overbruggen hebben de leden van het E-team verschillende laboratoriumomgevingen bezocht en experimenteerders langs diverse kanalen geïnterviewd. Daarbij stelden zij zich de volgende deelvragen: Wat is een laboratorium? Hoe ziet een laboratorium omgeving eruit? Wanneer gebruik je een laboratorium-omgeving? Voor welke onderzoeksmethoden is zo'n omgeving geschikt? Wie gebruiken een laboratorium-omgeving? Wat is de rol van de erfgoedprofessional in dit project? Welke competenties zijn er voor nodig om die rol te kunnen vervullen? Doel van het onderzoek is om erfgoedprofessionals en erfgoedinstellingen aan te zetten om meer te experimenteren. Soms moet je gewoon een nieuwe techniek uitproberen om te begrijpen hoe die werkt, wat je er mee kunt doen en wat niet. Op weg gaan is belangrijker dan een doel bereiken. Trends en ontwikkelingen op digitaal gebied hoeven niet eng of bedreigend te zijn. Deze brengen nieuwe mogelijkheden mee; niet alleen voor het beheer, behoud en beschikbaar maken, maar ook voor vergroting van de zichtbaarheid en het gebruik van collecties en archieven. Voorwaarde is wel dat de beherende instelling open staat voor dergelijke trends en ontwikkelingen.

Schetsboek | 2016 | | pagina 110