Het experiment Aanleiding Laboratoriumonderzoek door het E-team Babette van Alphen, Roosanne Goudbeek en Harriet de Man Foto: Lab E-team Al in 2009 constateerde de Raad voor de Cultuur: "Om de dynamiek in het vak de baas te blijven, is het nodig om groei, uitwisseling, bundeling en verspreiding van kennis en ervaring goed te organiseren. In de culturele ondersteuningsstructuur zoals de minister van OCW die de afgelopen jaren heeft ingericht, is sprake van een ontwikkel-functie als noodzakelijke component. De Raad voor Cultuur constateerde in het advies Innoveren, participeren! (maart 2007) dat die functie voor de archiefsector gericht moet zijn op onderzoek, vernieuwing en experiment fundamenteel en toegepast onderzoek ten behoeve van de ontwikkeling van de professie en de sector In 2015 richtten het kenniscentrum Digitaal Erfgoed (DEN) en het Netwerk Digitaal Erfgoed (NDE) drie werkpakketten in: Digitaal Erfgoed Zichtbaar vergroot de zichtbaarheid van collecties, verkent de vraag van gebruikers en bevordert (her)gebruik van digitale collecties. Digitaal Erfgoed Bruikbaar verbetert de mogelijkheden tot gebruik van collecties door ze gezamenlijk online beschikbaar te stellen, en door data te verbinden en te verrijken met behulp van termenlijsten en thematisch beheer en gerichte diensten te ontwikkelen. Door praktijkgericht onderzoek te bevorderen door community-vorming en agendering. Digitaal Erfgoed Houdbaar werkt aan het sector overstijgend delen, benutten en opschalen van voorzieningen voor duurzaam behoud en toegang, met aandacht voor kostenbeheersing en onderlinge rolverdeling. Naast concentreren op beheer, behoud en beschikbaarstelling van informatie gaan erfgoedinstellingen zich nu dus ook meer richten op vergroting van de zichtbaarheid en het (her) gebruik van hun collecties door deze op nieuwe manieren aan te bieden. Buiten Nederland doen kunstgaleries, bibliotheken, archieven en musea het al veel langer: het actief aanbieden van archieven en collecties, het actief aangaan van nieuwe samenwerkings verbanden buiten het eigen werkveld en het actief als experiment combineren van de mogelijkheden van de samen werkingspartners tot vernieuwende producten ter vergroting van het bereik van hun collecties. De afkorting GLAM is daar een begrip en staat voor Galleries, Libraries, Archives and Musea. In Nederland staan dergelijke samenwerkingsverbanden nog in de kinderschoenen.

Schetsboek | 2016 | | pagina 109