n 102 professionals beschikbaar zijn voor het beantwoorden van vragen en het inrichten en ondersteunen van relevante platforms. En beschikbaar betekent in een digitale omgeving niet drie dagen in de week tussen 9.00 en 16.30 uur. Voor al deze zaken en de voor een digitale onderzoekomgeving noodzake lijke e-depotvoorzieningen zijn aanzienlijke investeringen nodig. Kleine zelfstandige archiefdiensten lijken mij kwantitatief, kwalitatief en financieel onvoldoende toegerust om structureel een toekomstbestendige digitale onderzoekomgeving te realiseren. In deze ben ik zeer benieuwd naar de handreiking Toekomstgerichte Archiefinstellingen die het projectteam Archiefinnovatie Decentrale Overheden (AIDO) in juni zal presenteren omdat hierin onder andere zal worden ingegaan op de meest efficiënte organisatorische schaal voor archief- beherende instellingen. Professional in digitale onderzoekomgeving Welke organisatievorm voor archiefinstellingen ook zal worden voorgesteld, de onderzoekomgeving zal in de toekomst meer en meer digitaal worden en onze diensten en de eraan verbonden professionals moeten hierin mee. Tot mijn spijt moet ik conclu deren dat mijn houding hierin als professional de afgelopen jaren onprofessioneel was. Waarschijnlijk staat het thema digitale onderzoekomgeving gezien de urgentie van het vraagstuk ook het volgend jaar weer centraal in het Archiefatelier. Ik hoop dat de invulling ervan dan minder beschouwend en meer praktisch van aard zal zijn en meer collega's - uit Limburg waren wij dit jaar met zijn tweeën- zullen deelnemen. Onze professionaliteit vraagt om samenwerken aan een degelijke toekomstbestendige digitale onderzoekomgeving. Foto: Peter Schulpen

Schetsboek | 2016 | | pagina 101