n n 093 Do een twittinar Voorbereiding Discussiëren in tweets Dynamische discussie Lauren Romijn Een echte do voor een archivaris is een 'twittinar' met community archivists en betrokken inwoners van een stad of streek. 'Twittinars' zijn een handige manier om met nieuwe doelgroepen kennis te maken of een pitcrew bij elkaar te brengen: een interdisciplinaire club mensen die de informatie van een bepaald (burger)initiatief wil behouden. Na het 'twittinar' kan een fysiek groeps gesprek de relatie met de 'twittinar- twitteraars' nog verder verdiepen. Eerst moet je goed weten wat je met een 'twittinar' wilt bereiken en wie je welke vraag wilt voorleggen. Wanneer dat duidelijk is, moet er een unieke hashtag worden bedacht. Test die vooral uit om te zien of deze wel uniek is. Bedenk van tevoren stellingen en vragen die tijdens het 'twittinar' op Twitter worden geplaatst. Zorg dat de unieke hashtag in elke stelling voorkomt, dat is makkelijk bij het volgen van de discussie en het maken van een verslag. Plan ook alvast op Hootsuite op welke dag en hoe laat je je stellingen wilt versturen, dan hoef je tijdens het 'twit tinar' geen tijd te verspillen aan het uittypen en verzenden ervan. Kondig bij de mensen die je wilt bereiken het 'twittenar' ruim van tevoren aan, via e-mail of nog beter door ze persoonlijk aan te spreken. Vraag de deelnemers of zij weer andere deelnemers willen uitnodigen en bereik zo een brede groep mensen. Mail tot slot de precieze datum en tijd van het 'twittinar' rond. Let tijdens het 'twittinar' behalve op de discussie over de stellingen ook goed op de punten waarmee de deelnemers komen. Het is belangrijk te weten wie er allemaal meedoen en als een onbekende zich in de discussie mengt, bekijk dan snel het profiel van de twitteraar. Besteed hier alleen niet teveel tijd aan want 'twittinar- discussies' kunnen snel een andere wending krijgen en anders kun je het verloop van de discussie niet meer volgen. Een handige tooi waarmee je verschillende streams van tweets kan bijhouden, is Tweetdeck. Je kunt een stream instellen op de hashtag van het 'twittinar'waardoor je alle tweets over het twittenar te zien krijgt. Je kun ook streams instellen op naam en dan bijvoorbeeld alle tweets volgen van actieve deelne- Twittinar Streekarchief Midden-Holland 11 november 2014, foto Heleen van Praag mers, waardoor de kans kleiner wordt dat je een belangrijke tweet mist omdat bijvoorbeeld de hashtag er niet in staat. Na afloop van het 'twittinar' kun je een samenvatting maken op www.storify.com en als pdf uitprinten. Welke tweets wel of niet in het verslag zijn opgenomen, heb je al eerder vastgesteld. Veelgebruikte criteria zijn: tweets verzonden voor 15:00 en na 17:00 uur worden niet opgenomen in het verslag. tweets waarop niet is gereageerd, worden niet opgenomen in het verslag. retweets worden niet opgenomen in het verslag. Wat maakt een 'twittinar' nu zo bruikbaar, ondanks dat de informatie-uitwisseling in maximaal 140 tekens per tweet heel beperkt is? In de eerste plaats raken mensen die normaal niet met archiva rissen of archieven in contact komen door een 'twittinar' alsnog bij het archief betrokken. In de tweede plaats stimuleert het mensen snel en kort op elkaar te reageren en dat zorgt voor veel dynamiek in de discussie.

Schetsboek | 2015 | | pagina 92