Bewaren hoe het was, volgens het principe van hoe het wordt en het SAMH in een kleine, regionale en custodiale archiefinstel ling verandert met weinig relevantie voor de samenleving. Kiezen voor het documenteren van de samenleving betekent dat het SAMH zich ook openstelt voor de invloed van mensen uit de gemeenschap. Zij beïnvloeden de inrichting van het archief door het bijvoorbeeld te ordenen en door metadata toe te voegen. Alleen met hun hulp kan informatie op sociale media worden gewaarborgd, als een bijdrage aan het ontsluiten van hedendaagse geschiedenis. Bovendien wordt het archief door samenwerking niet alleen relevanter maar ook beter zichtbaar voor de samenleving. Mensen die nog nooit van het SAMH hebben gehoord, leren het kennen als een innovatieve instelling met een voorbeeldfunctie op het gebied van eigentijds archiveren. Wat het archief in dit geval dus moet doen is een duurzaam netwerk opbouwen, veel tijd en aandacht besteden aan de instandhouding ervan en gezamenlijk met verschillende gemeenschappen uit Gouda van het SAMH een participatief, of anders gezegd sociaal archief maken.Hoewel geen van beide keuzes zaligmakend is, wil ik hier toch pleiten voor het documenteren van de samenleving in sociale media. Een goede leidraad hierbij zijn de vier rollen die archivarissen volgens Laura Millar, vrij gevestigd archivaris in Canada en gastdocent van het Atelier Documenteren van de Samenleving, zouden moeten spelen: a. custody: het als vangnet fungeren van relevante archieven die anders verloren gaan. b. facilitate: het faciliteren van archiefvormers door kennisoverdracht over selectie, over betrouwbaarheid en duurzaamheid van documenten en over ontsluiting. c. tools: ontwikkeling en beschikbaarstelling van 'gereedschappen' voor archiefvormers. d. raise awareness: het creëren van bewustzijn bij archiefvormers van het belang van het behoud van archieven. De rol van custodian zal het SAMH zeker blijven spelen, maar dan wel in combinatie met de andere rollen. Een ervan is het faciliteren van particulieren in het onderhoud van hun eigen archief. Deze rol kan het SAMH pas echt vervullen als het een vertrouwensband met de particuliere archiefvormers heeft opgebouwd. Op kleine schaal gebeurt dit al. Zo zijn verschillende medewerkers van het archief nauw betrokken bij historische verenigingen, kerkgenootschappen en musea. Maar over het algemeen profileert het SAMH zich niet heel actief als adviserende organisatie. In die rol zou het archief particuliere archiefvormers kunnen leren hoe zij bijvoorbeeld met metadata kunnen werken en hen laten inzien dat die data moeten worden toegevoegd op het moment dat een document ontstaat. Zo'n metadatabeschrijving vereist een minimum aantal criteria en hiervoor is het Dublin Core-schema heel geschikt. Ten tweede moet de ordening zodanig zijn dat bezoekers er meteen mee kunnen zoeken. Belangrijk is verder dat de ordening fluïde is, want om de dynamische context van een digitaal document te behouden, moet de reguliere standaard worden losgelaten. Verder moet het archief particuliere vormers en gebruikers aanmoedigen om 'eigen' metadata te leveren en daarmee de context van een archief te helpen omschrijven. Het ontwikkelen van en doorverwijzen naar tools is de derde rol van een archief, met als een bijzonder voorbeeld de website Het Bewaren Waard (HBW) van het Archief Eemland, waarover Mariam Heijne in deze bundel een artikel schrijft. Op de website van HBW kunnen mensen zelfstandig hun digitale 'schoenendoos' met foto's en documenten uploaden, ordenen en van metadata voorzien. Het zou goed zijn als het SAMH zich bij Archief Eemland zou aansluiten en dan ook de eigen beeldbank aan die van HBW zou koppelen. Daaruit kunnen

Schetsboek | 2015 | | pagina 85