Een fundamentele keuze In Gouda ligt in het centrum een braakliggend stuk terrein, waarvoor de gemeente lang geen bestemming had en waarvoor een groep burgers uit eigen beweging een idee bedacht, een 'pauzelandschap'. Het plan werd in 2014 uitgewerkt, de gemeente gaf een vergunning en de afspraak was, dat als de gemeente het gebied wilde ontwikkelen, het 'pauzelandschap' zou worden verplaatst naar een ander braakliggend terrein. Vervolgens maakte één van de werkgroepleden een openbare Facebook- pagina aan met een oproep voor vrijwilligers. Op de website van Gouda Bruist ("Ontmoetingsplek voor iedereen die bij wil dragen aan meer plezier, creativiteit en verbondenheid in Gouda") presenteerde de werkgroep zijn plannen en een crowdfunding actie. En binnen drie maanden veranderde het braakliggend stuk land in een parkje met gele bloemen, blauwe bestrating, een koe van vijf meter hoog en was er een programma met allerlei activiteiten als een stadsbarbecue en stadstuinieren. Pauzelandschap Potterspoort telde intussen 215 leden op Facebook en binnen de groep werd elke geplaatste post en foto gemiddeld 176 keer bekeken. Op Twitter was het Pauzelandschap moeilijker te volgen. Twitteraars maakten veel gebruik van hashtag Pauzelandschap, maar die is niet uniek voor het Goudse initiatief, #Potterspoort is dat wel en vaak werden de hashtags in combinatie gebruikt. Om nu een idee te krijgen van de complexiteit van sociale media, heb ik de oudst gevonden tweet over het Pauzelandschap gevolgd, verstuurd door @Bvd7v (Boven de 7e Verdieping) op 9 maart 2014. Via een link in deze tweet kom je op de Facebookpagina van Boven de 7e Verdieping met een uitnodiging voor een inloopbijeenkomst Pauzelandschap Potterspoort. Deze uitnodiging is door een van de initiatief nemers op Facebook gezet, gedeeld door Boven de 7e Verdieping, die er ook een tweet over heeft gestuurd met een link naar Facebook. Uit dit voorbeeld blijkt hoe moeilijk het is om de archival bond op sociale media te archiveren. Maar voor het achterhalen van de ontstaansgeschiedenis en de ontwikkeling van het Pauzelandschap zijn de sociale media inclusief websites toch de belangrijkste bronnen. De vraag is wel hoe lang deze links nog raadpleegbaar zijn. Straks blijft van een veelbesproken project als Pauzelandschap Potterspoort alleen de vergunning over, samen met een beperkt aantal artikelen in Goudse analoge media. Dus blijft de vraag: hoe kunnen we de benodigde informatie op sociale media behouden en beheren? Archiefinstellingen kampen met grote achterstanden in het ontsluiten van analoge particuliere archieven. Het bedenken van methodes om sociale media te archiveren krijgt daardoor niet veel tijd en aandacht. Maar informatie op sociale media blijft niet veilig in het archiefdepot op een plank liggen totdat ze toegankelijk wordt gemaakt. Wanneer archivarissen toe zijn aan sociale media is de achterstand al onoverbrugbaar. Er moet dan ook een fundamentele keuze worden gemaakt tussen het wegwerken van achterstanden in het ontsluiten van analoog materiaal en het documenteren van de samenleving aan de hand van sociale media. Stel dat het SAMH ervoor kiest om prioriteit te geven aan het ontsluiten van analoge particuliere archieven. Dat brengt zeker voordelen mee: er komen pareltjes tevoorschijn, vaste klanten zijn tevreden met de aanvulling van het materiaal en onderzoekers kunnen dieper graven. Het grote nadeel is, dat de achterstand niet snel zal afnemen en dat, als archivarissen zich daarop blijven concentreren, er nooit tijd zal zijn om over nieuwe en innovatieve manieren van waarborgen na te denken. Met als gevolg dat digitale informatie op sociale media verloren gaat, waardoor er een groot gat in het geheugen van de stad ontstaat

Schetsboek | 2015 | | pagina 84