n n p 083 Casus Pauzelandschap Potterspoort: wat kan een archivaris met Twitter? Tweets in het archief Lauren Romijn Als een archivaris zich niet waagt aan het archiveren van sociale media raken binnen korte tijd veel bronnen verloren. De ontstaansgeschiedenis van Pauzelandschap Potterspoort bijvoorbeeld, een burgerinitiatief van formaat, is dan niet meer te achterhalen. In opdracht van het Streekarchief Midden Holland (SAMH) en aan de hand van Pauzelandschap Potterspoort is onderzocht hoe sociale digitale interactie waarde geeft aan informatie en hoe deze interactie via Twitter kan worden gearchiveerd. In welk opzicht is Twitter een archiveringsinstrument en zijn tweets het bewaren waard? Twitter is een van de meeste gebruikte sociale media en binnen de archiefwereld worden tweets soms vergeleken met archiefdocumenten. Beide transporteren interpretaties van ervaren werkelijkheid. Hoe deze ervaringen zijn gematerialiseerd hangt af van de technische mogelijkheden en de sociale omstandigheden van hun ontstaans-, gebruiks- en beheer- context. Technisch gezien bestaan tweets uit maximaal 140 tekens en kunnen ze gere-tweet, gedeeld, ge-liked en beantwoord worden. Én ze worden geordend: twitteraars blijken op verschillende manieren en veelal onbewust een ordening Opening Pauzelandschap Potterspoort, 27 juni 2014, foto Gouda Bruist Inrichting Pauzelandschap Potterspoort, foto Heleen van Praag, Gouda Bruist Poster, Robin Mulder (8 Architectuur), Gouda Bruist aan te brengen. Ze plaatsen hun tweet onder een bepaalde hashtag; ze versturen en ontvangen tweets door mentions en ze kunnen ze als favoriet aanmerken. Voor het stelselmatig archiveren van tweets heeft Twitter een speciale service ontwikkeld, maar uitsluitend voor tweets die de gebruikers uitsturen, niet voor die ze ontvangen. Een vergelijkbare service biedt de website Twournal vanwaar iedereen zijn 3600 meest recente tweets als pdf kan downloaden. Een andere website om tweets vast te leggen en te ordenen is storify.com, dat toegankelijk is voor accounthouders van Twitter of Facebook. Opties die zowel verstuurde als ontvangen tweets vastleggen zijn Hootsuite en Tweetdeck. En zo zijn er ongetwijfeld nog meer manieren om tweets digitaal te archiveren, ze werken alleen niet allemaal even goed en ze dienen verschillende doelen. Zo verzamelt de non-profit organisatie Internet Archive links naar websites en interactie op sociale media voor een digitale collectie over specifiek wereldnieuws. Van genoemde mogelijkheden maken vooral twitteraars gebruik die van sociale media hun werk hebben gemaakt en die daarom heel bewust omgaan met hun tweets als een neerslag van hun professionele netwerk. Tweets worden verder nog veel bewaard als notitie, ingeving of herinnering. Twitter zelf bewaart alle tweets, het probleem is alleen dat niet alles toegankelijk is. Pas vorig jaar is een index gemaakt tot 2006, zowel op eigen als andermans tweets als op specifieke gebeurtenissen. Over deze en andere diensten plaatst Twitter regelmatig informatie op @Twitterengineering. Een service die Twitter niet verzorgt, is het verwijderen van tweets. Er bestaan hiervoor al wel een aantal tools, maar allemaal hebben ze beperkingen en voorlopig is Tweeteraser de beste optie (blog Chris Bellekom, 20 december 2013). Kortom, in de praktijk

Schetsboek | 2015 | | pagina 82