Participatief beheren: mediator tussen participant en archief De wens van participanten bovenaan van participatiebijeenkomsten met het doel participanten na te laten denken over de relaties tussen de verschillende archieven en hoe die relaties kunnen worden vastgelegd. Aan de orde komt dan ook hoe connecties tussen thema's, organisaties en archiefvormers overzichtelijk in kaart kunnen worden gebracht om zo de samenhang van de archiefcollectie te waarborgen. De laatste, vierde fase gaat over de praktische implementatie van participatief verzamelen. Hoe draagt Imagine IC zorg voor het fysieke behoud en de zichtbaarheid van de verworven particuliere archieven? En welke (juridische) afspraken moeten hiervoor worden gemaakt met particulieren en andere partners? In algemene zin is het voor participanten een fijn idee dat hun archieven bij Imagine IC raadpleegbaar zijn. Het geeft hen de mogelijkheid in hun eigen stadsdeel hun archieven te bekijken. Maar als een archiefcollectie echt functioneel voor Zuidoost wil zijn, dan is het noodzakelijk om de wensen van de participanten te kennen. Maken zij zich bijvoorbeeld zorgen over het uit handen geven van controle over hun archieven of over de mate waarin de archieven nog toegankelijk zijn voor belangstellen den? Dan is het raadzaam flexibele overeenkomsten over het beheer van archieven op te stellen. Als de archieven van participanten niet in de wijk maar bij archiefinstellingen worden ondergebracht, kunnen zij zich afvragen in hoeverre hun archieven zichtbaar zijn in de collectie van de betreffende archiefinstelling. De kans bestaat immers dat community archives bij de beherende archiefinstelling onder gesneeuwd raken. Een goede regel zou zijn dat als er publiek geld is besteed aan het beheer van community archives, archivarissen er voor moeten zorgen dat ze ook zichtbaar zijn. De archieven kunnen het eigendom blijven van de gemeenschap, maar bij wijze van waarborg van zichtbaarheid, een minimum aantal jaren door een archiefinstelling worden beheerd. Op dit moment kan Imagine IC alleen een beperkte toegankelijkheid online bieden. Imagine IC kan op de eigen website de archieven vermelden die tot de archiefcollectie behoren en de bijbehoren de inventarissen ter beschikking stellen. Gezien de bezorgdheid van archiefvormers over het beheer van hun archieven bij een instelling is de heritage cube van het The Beamish Museum interessant. Lokale organisaties kunnen hun materiaal onderbrengen in een self-storage facility. The Beamish Museum geeft trainingen in het verzorgen van collecties en biedt toegang tot de collectie in de vorm van een collectiestudieruimte. Omgekeerd kunnen het publiek en het museum gebruik maken van de expertise van de gemeenschap. Nu wil Imagine IC net zoals het Beamish Museum graag de kennis van participanten over hun collectie verzamelen, maar het beheer en de beschikbaarstelling van de collecties worden op termijn uitbesteed aan een beheerpartner. Imagine IC kan zich dan helemaal richten op het verzamelen van verhalen over de Bijlmer en het in kaart brengen wie welke archieven over de Bijlmer bewaart. De conclusie is dat de manier waarop Imagine IC invulling geeft aan het participatief identificeren, waarderen, ontsluiten en beheren nauw samenhangt met de manier waarop Imagine IC gestalte geeft aan participatief verzamelen. In het project Bijlmer Meer heeft Imagine IC een platformfunctie conform het 'Nieuwe Verzamelen'. Imagine IC heeft in het verzamel- proces een faciliterende rol en draagt tegelijkertijd de eindverantwoordelijkheid voor het resultaat. Uitgangspunt van het verzamelproces is een dialoog tussen Imagine IC en de participanten. Imagine IC beschouwt zich nadrukkelijk als

Schetsboek | 2015 | | pagina 78