De digitale archivaris, digitale medailles, workshops en wedstrijden HBW heeft een sociaal en een marketing doel, het wil een community bouwen en is niet bedoeld als archiefdatabase. Op basis van de knelpunten en de uitgangspunten heb ik een aantal Do's and dont's bij archiefprojecten geformuleerd op het gebied van gebruikersvriendelijkheid, transparantie, duidelijk heid, doelen stellen en belonen. Een eerste advies gaat over de doelgroep van HBW. De drijfveren van mensen om te documenteren of hun documenten te delen lijken per leeftijdsgroep sterk te verschillen. Door dit onderzoek is er een redelijk duidelijk beeld ontstaan van de motivatie en de behoeften van jongeren en senioren op dit gebied. Maar hoe zit het bijvoorbeeld met de veertigers? De verwachting is dat er voor elke leeftijdsgroep en voor elke andere doelgroep weer een andere aanpak vereist is. Voor HBW is het raadzaam om zich op senioren te richten en in ieder geval geen leeftijdsgroepen onder de 40 te willen aanspreken, behalve als zij hun ouders of grootouders willen helpen. Jonge mensen hebben al veel verschillende sociale media websites en applicaties zoals Facebook en Instagram waar zij herinneringen op kunnen zetten. Hier kan HBW niet tegenop. Er zijn daaren tegen weinig goed uitgevoerde websites speciaal voor senioren. Dat kan dus een gat in de markt zijn. In de tweede plaats moet AE de belofte dat HBW ieders 'schoenendoos' voor altijd zal bewaren ook waar maken. Websitearchivering is één van de opties. De National Archives in het Verenigd Koninkrijk heeft bijvoorbeeld na het sluiten van de website Your Archives alles 'alleen-lezen' gemaakt en onder gebracht bij zijn eigen webarchief. Mocht HBW ooit ophouden te bestaan, dan kan het op deze manier worden gearchiveerd en voor het publiek beschikbaar blijven. Meer manieren en middelen voor websitearchivering zijn te vinden in het onderdeel Archivering van websites van de bundel Archiefbeheer in de praktijk (iwabase.nl). In de derde plaats moeten de deelnemers weten wat zij precies moeten doen en waarom. HBW moet ook een hoger doel stellen om mensen bij elkaar te brengen. Dit doel - en dat is het vierde advies - zou een product kunnen zijn zoals een fysieke tentoon stelling, een webexpositie of een boek, waarin deelnemers een plek hebben, waar ze trots op kunnen zijn, waar ze sterker door worden gemotiveerd dan nu het geval is. Nu doen ze vooral mee aan HBW om de archiefinstelling en andere mensen van dienst te zijn. Belangrijk voor de motivatie tot slot is een beloning voor actieve deelname. Voor de laatste twee kernpunten, het stellen van doelen en belonen, heb ik twee concrete scenario's ontworpen, uitgaand van een concept voor een archiefgerelateerde website als een online community. Evaluaties van 50+ evenementen lijken uit te wijzen dat senioren een groot respect hebben voor de expertise van archivarissen en archiefinstellingen. HBW zou een digitale archivaris kunnen introduceren, die bepaalt wat het bewaren waard is. De Digitale Archivaris (een medewerker van AE) geeft informatie over persoonlijke collecties, deelt complimenten uit en geeft commentaar en tips om het verhaal en de trefwoorden bij de documenten en foto's te verbeteren. Ook stuurt de digitale archivaris deelnemers na een maand van inactiviteit per email informatie over wat er gaande is bij HBW om ze zo weer op de website te krijgen. Verder kan hij of zij het gesprek en interactie bevorderen door zelf vragen over een foto stellen, waar de eigenaar en anderen op kunnen reageren, en een gezamenlijk doel uitstippelen, als basis van een HBW-community. De vorming van een community wordt nog bevorderd door digitale medailles te geven als beloning voor nuttige

Schetsboek | 2015 | | pagina 65