n Het Bewaren Waard Schoenendozen vol geschiedenis Mariam Heijne In dit artikel presenteer ik de resultaten van mijn onderzoek naar de website en virtuele community Het Bewaren Waard (HBW) van Archief Eemland (AE). Het onderzoek richtte zich op twee overkoepelende vragen en daarvan afgeleide deelvragen. De eerste hoofdvraag is: op welke wijze verhoudt HBW zich tot reguliere acquisitie van AE en hoe zou AE de methoden en principes achter HBW kunnen inzetten bij acquisitie? Als tweede is bestudeerd hoe AE de deelname aan HBW kan bevorderen. In antwoord op deze vragen heb ik een aantal adviezen, do's and don'ts en scenario's opgesteld. Archief Eemland begon in 2012 met de voorbereidingen van een verhuizing naar gezamenlijke nieuwbouw met Kunsthal KAdE, Scholen in de Kunst en de Bibliotheek Eemland. Voor het archief was de verhuizing een goede aanleiding om een nieuwe weg in te slaan en zich als een vernieuwende, interactieve en participatieve archiefdienst te presenteren. Het archief wil midden in de Amersfoortse en Eemlandse samenleving staan en stelt het publiek meer dan ooit centraal. Zo werd er een publieksarchivaris aangesteld die bezoekers persoonlijk advies geeft en er kwamen publieksvrijwilligers. AE streeft kort gezegd naar meer bekendheid en naar meer service. Een van de aandachtspunten hierbij is dat het archief niet langer mensen teleur wil stellen die schoenendozen vol bronmateriaal aanbieden. Hun enthousiasme voor geschiedenis is op zich al Presentatie van het Bewaren Waard, foto's Archief Eemland Linksboven: publieksvrijwilliger helpt met het scannen en uploaden van eigen 'schoenendozen', foto Saskia Berdenis van Berlekom waardevol en misschien hun schoenendozen ook, het archief had er alleen eerder geen ruimte voor, niet fysiek en niet beleidsmatig. Maar passend bij de nieuwe koers lanceerde AE tijdens de officiële opening van het Eemhuis het digitale programma HBW. Op deze website kan iedereen zijn of haar archief van persoonlijke herinneringen delen en zich ook de rol van archivaris aanmeten. HBW is een concept van Picturae en Zicht Online in samenwerking met AE, gemaakt voor archieven in Nederland en met AE als eerste deelnemende erfgoedinstelling. De achter liggende gedachte van HWB is dat behalve archiefinstellingen ook inwoners zelf geschiedenis bewaren. Daarom heeft de website als doel versterking van de relatie tussen het archief en particulieren én tussen particulieren onderling. In deze opzet betekent HBW voor het archief een rolverschuiving van acquireren naar faciliteren. HBW nodigt mensen uit hun 'schoenendoos' vol met foto's, brieven, diploma's en krantenknipsels waar niets mee wordt gedaan te uploaden, online te zetten en met anderen te delen. AE stelt de benodigde scanners beschikbaar en biedt de hulp aan van publieksvrijwilligers. Als de documenten en foto's uit de 'schoenendoos' eenmaal zijn geüpload, kunnen de deelnemers aan de bestanden beschrijvingen en trefwoorden toevoegen. Verder is het mogelijk om eigen beeldmateriaal, bijvoorbeeld een foto van het ouderlijk huis, te koppelen aan gerelateerd beeldmateriaal uit de archiefcollectie, zoals een historische kaart van de buurt. En net als bij sociale media kunnen de deelnemers andermans schoenendozen volgen; ze kunnen op elkaars digitale collectie een reactie plaatsen en per e-mail, afgeschermd, contact met elkaar opnemen. Een extra element van het, verder digitale, programma is de fysieke 'schoenendoos' op naam. Dit is een archiefdoos

Schetsboek | 2015 | | pagina 60