Do een digitale toolkit Yente Christiaanse Archiefinstellingen kunnen particulieren helpen hun digitale archief duurzaam te beheren met het aanbieden van een digitale toolkit. Zo blijft het materiaal behouden en mocht het worden overgedragen, dan is het al in een goede en geordende staat en dat scheelt de archiefinstelling veel werk. In opdracht van het Stadsarchief Amsterdam heb ik tijdens mijn stage op basis van 'Bewaar alsVuistregels digitaal archiveren' (versie 11-11-2011) http://www.bewaarals.nl 'Bewaar als...' is gemaakt door Karin van der Heiden voor Premsela, Nederlands Instituut voor Design en Mode en bestemd voor onervaren particulieren die hun eigen archiefmateriaal duurzaam willen beheren. De site geeft onder de kop 'Doen' uitleg over bestandsformaten, bestandsnamen, onderhoud, ordenen en selecteren. Extra informatie over hard- en software, hoeveelheid en opslag is te vinden onder de kop 'Weten'. Van der Heiden heeft ook een folder ontwikkeld, waarin de belangrijkste aspecten van digitaal beheer worden besproken. Library of Congress, 'Personal Archiving' (versie 12-11-2014) http://www.digitalpreservation.gov/personalarchiving/ De Library of Congress besteedt als een van de eerste aandacht aan de archivering van websites. Daarnaast geeft de webpagina ook informatie over archivering van foto's, audio, video, mail, digitale bestanden en websites. Het belang van archiveren wordt uitgelegd in PDF-bestanden en in filmpjes; je kan meedoen aan een quiz en leren hoe je je eigen Digital Archiving event host. een verkenning van al bestaande handreikingen een concept webpagina gemaakt en die ook aan Archief2020 beschikbaar gesteld, als input voor hun nieuw te ontwikkelen toolkit. Met natuurlijk het advies om vooral gezamenlijk een digitale gereedschapskist te ontwikkelen. De Toolkit Digitaal Archiefbeheer heeft een eenvoudige mappenstructuur die kan worden aangevuld of aangepast. Het ontwerp is afgeleid van verschillende goede praktijkvoorbeel den, gevonden op internet. Ik noem er hier vier: Archiefbank Vlaanderen, 'Helemaal digitaal' (versie 23-11-2014) http://www.archiefbank.be/?q=node/35 Archiefbank Vlaanderen is een online databank van particuliere archieven, gericht op het integraal in kaart brengen van digitaal erfgoed, bescherming en valorisatie van de archieven. De pagina 'Helemaal Digitaal' behandelt drie onderwerpen. Het eerste heet 'Digitale archiefstukken' en gaat in op wat een digitaal document is, welke problemen eraan kleven. Er worden tips gegeven over de opslag en ordening. Het tweede onderwerp heet 'Digitalisering' en beschrijft voorbeeldprojecten. Verder wordt ingegaan op de vraag waarom een archiefstuk wordt gedigitaliseerd en waar je bij digitalisering aan moet denken. Het laatste onderwerp, 'Digitale ontsluiting', legt uit hoe je een digitale inventaris kan aanmaken. Handig is ook dat wie nog vragen heeft met één van de vier consulenten contact kan opnemen. KADOC, 'Het beschrijven van jouw erfgoed: sjablonen en voorbeelden (versie 03-12-2013) http://kadoc.kuleuven.be/nl/info/sjablonen_beschrijving.php De site beschrijft aan de hand van voorbeelden en sjablonen hoe je je eigen erfgoed kunt beschrijven. De informatie maakt onderscheid tussen het beschrijven van een archief, een documentaire collectie, mondelinge bronnen en een bibliotheek. Met de sjablonen kunnen data op een handige manier aan documenten worden verbonden.

Schetsboek | 2015 | | pagina 57