Archiefdiensten en community archives samenleving. De huidige focus op community archives verwijst expliciet naar de rol die archieven (kunnen) spelen bij de vorming en documentatie van collectieve geheugens van afzonderlijke groepen in de samenleving, in relatie tot identiteitsvorming. Een bundel onder redactie van Jeanette Bastian en Ben Alexander behandelt uiteenlopende aspecten van dit onderwerp. De bijdragen gaan over zowel online als offline communities in verschillende delen van de wereld. Onder andere stelt men vragen bij de onpartijdigheid van archiefdiensten en wordt er aandacht gevraagd voor de archieven van minderheidsgroepen. In zijn bijdrage aan die bundel ("Conclusion. The archivist and community") geeft Richard Cox een overzicht van de redenen die het concept communities belangrijk maken voor archivarissen. Hij waarschuwt echter ook voor mogelijke complicaties bij bemoeienissen met communities en hierbij stelt hij: "Archives are not just devices to create community, add self-respect or pride, and improve identity of particular societal groups. In fact, if we are doing our job well, we often will hold archival materials challenging the identity or role or even value of other groups. We want the records of both the Association of the Advancement of Colored People and the Ku Klux Klan" (Cox, 2009:257). De aandacht voor communities gaat vergezeld van een pleidooi voor een proactieve houding ten aanzien van ondervertegen woordigde groeperingen in archieven die tot herziening moet leiden van beleid, onder andere ten aanzien van acquisitie. Verschillende auteurs pleiten ervoor tegenwicht te bieden aan marginalisering en uitsluiting. Ook wijst men erop dat overheids archieven een eenzijdig beeld van deze bevolkingsgroepen kunnen geven. Als voorbeeld noem ik Ellen Rosjo die in haar artikel "Majority and minority perspectives in archives selection and preservation", Comma, 2013-1) een onderzoek behandelt dat de onvolledigheid en eenzijdigheid van documentatie betreffende immigrantenorganisaties in Noorse openbare archieven beschrijft. Waardevolle aanvullende documentatie vanuit het perspectief van de immigranten zelf is elders te vinden, in archieven van betrokken organisaties en van individuele immigranten. Tegelijkertijd proberen archivarissen wantrouwen te overbruggen van minderheidsgroeperingen ten aanzien van openbare archiefdiensten en de manier waarop die instellingen minderheden representeren. Gebrek aan vertrouwen in vertegenwoordigers van de overheid is vaak diepgeworteld en kan zo sterk zijn dat het zelfs een belangrijke drijfveer kan vormen voor de oprichting van community archives, zoals blijkt uit de publicatie van Diana Wakimoto, Christine Bruce en Helen Partridge uit 2013 ("Archivist as activist: lessons from three queer community archives in California", Archival Science, 13/4). Andrew Flinn, Mary Stevens en Elizabeth Shepherd doen verslag van een experiment in Groot-Brittannië waarbij openbare archiefdiensten met een flexibele houding er in slaagden om minderheidsgroepen voor zich te winnen. Zij deden dit in een project waarbij de overheidsinstellingen samenwerkten met drie particuliere organisaties: een archiefbewaarplaats voor Afrikaanse, Aziatische en Caribische dramatische kunsten, een organisatie die ervaringen van zwarte LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) - groepen in het Verenigd Koninkrijk documenteert en de Migrant and Refugee Communities Forum. Deze en andere voorbeelden wijzen op een zeker succes bij de verbreding van het perspectief van openbare archiefdiensten. Dit leidt tot een verrijking van hun collecties en tot een verruiming van de gedocumenteerde samenleving. De samenwerking van archiefdiensten met (achtergestel de) particuliere actoren is echter niet zonder risico. Uit de

Schetsboek | 2015 | | pagina 49