n n Sparren met spelbrekers Documenteren van de samenleving Deviantie als graadmeter voor een evenwichtige archiefcollectie Maaike Lulofs In het kader van het atelier Documenteren van de Samenleving heb ik me georiënteerd op de bemoeienissen van openbare archiefdiensten met particuliere archiefvormers en met andere particuliere actoren. In het bijzonder richt ik me op een groep actoren die ik als devianten wil benoemen. In onderstaande bijdrage licht ik mijn gezichtspunt toe. Ik begin met een korte begripsafbakening en plaats het onderwerp tegen de achtergrond van nationale en internationale ontwikkelingen. Ten slotte verbind ik aan mijn bevindingen enkele suggesties voor onderzoek. In het atelier stond de volgende vraag centraal: Wat is de rol van de archivaris in een samenleving die zichzelf documenteert? Deze formulering werd gekozen om recht te doen aan de uiteenlopende wensen, vragen en achtergronden van de verschillende atelierdeelnemers. Een brede vraagstelling kan vruchtbaar zijn in een omgeving waar een vrije gedachtewisseling plaatsvindt. Om elkaar goed te begrijpen, is het vervolgens belangrijk om duidelijk te maken wat men onder de gehanteerde begrippen verstaat. Ik beperk me hierna tot een afbakening van de begrippen die voor mijn oriëntatie relevant zijn: actor, documenteren, samenleving, representatief en deviantie. Voor url's van de webpagina's die deze begrippen omschrijven en definiëren verwijs ik naar het einde van dit artikel. In mijn inleiding gebruik ik de term actor. In de archivis- tische gedachtewisseling komt dit begrip in een aantal betekenissen voor. Eén daarvan suggereert betrokkenheid bij archiefvorming. Ik gebruik het echter in een ruimere betekenis: iets of iemand die handelt. In relatie tot documenteren van de samenleving gaat het dus om personen, groepen of instellingen die handelen in de samenleving. Definities van het begrip documenteren stellen die activiteit gelijk aan onderbouwen, staven, met bewijsstukken staven, vastleggen van gegevens en verzamelen en vastleggen van informatie. De term samenleving verschilt van het aanpalende begrip maatschappij. Het eerste legt de nadruk op de mensen die er deel vanuit maken, terwijl bij het laatste meer ruimte is voor instituties, staat en staatsinstel lingen. Meer dan de term gemeenschap suggereertsamenleving, volgens mij, een fysiek aspect of geografische afbakening. Het Projectplan Atelier Documenteren van de Samen leving sluit, in navolging van Archief 2020 en anderen, aan bij het rapport Gewaardeerd Verleden van de Commissie Jeurgens uit 2007. Als antwoord op een breed gevoerde discussie binnen de archiefsector beschrijft dit rapport een methodiek die beoogt recht te doen aan archieven als bronnen voor historisch onderzoek. De commissie richt zich daarbij uitdrukkelijk ook op acquisitie en veiligstelling van particuliere archieven. De aldaar gekozen formulering documenteren van de samenleving is nadien min of meer in zwang gekomen. Het is dus van belang om na te gaan wat de commissie hieronder verstaat. Hoofdstuk 4 van het rapport behandelt de vraag in hoeverre archivarissen de samenleving zouden moeten documenteren. In het bijzonder de formulering van de aangepaste selectiedoelstelling lijkt hier ter zake: "De waardering, selectie en acquisitie van archieven moet volgens de commissie als doel hebben het bijeenbrengen en veiligstellen van bronnen die het voor individuen, organisaties en maatschappelijke groeperingen mogelijk maken hun geschiedenis te ontdekken en het verleden van staat en

Schetsboek | 2015 | | pagina 46