De zichzelf documenterende mens Wat maakt dit voorbeeld nu duidelijk? Het plaatsen van berich ten door Strelkov op de social media kan worden beschouwd als een vorm van documenteren die zich voltrekt in de wild frontier. Het is Strelkov zelf die berichten plaatst, verandert en verwijdert. Het individu dat zichzelf in het openbare domein documenteert doet dat vanuit allerlei particuliere motieven en belangen, die vanuit het perspectief van het documenteren van de samenleving, het grotere geheel, problematisch kunnen zijn. Het is in dit voorbeeld te danken aan het geïnstitutionaliseerde, op het documenteren van de samenleving gerichte initiatief van het Internet Archive, dat de zelf documenterende activiteiten van Strelkov in het publieke domein op een systematische wijze geregistreerd werden. Dat gebeurde niet automatisch, maar nadat iemand met kennis van het Oekraïense conflict de webpagina van Strelkov aanmerkte als het documenteren waard. Hiermee is een dimensie aan het documenteren 'van zichzelf' toegevoegd die als een bewuste vorm van documenteren van de samenleving kan worden gezien. Het voorbeeld illustreert waarom ik liever niet spreek van een samenleving die zich in toenemende mate zelf documenteert. We kunnen zeggen dat mensen zichzelf in toenemende mate documenteren, maar voor het werkelijk documenteren van de samenleving blijft mijns inziens toch een actie van buitenaf nodig, al was het alleen maar om te voorkomen dat het documenteren van het eigen handelen steeds verder wordt opgeschoond ten behoeve van het particuliere kortetermijnbelang. In Pompeï zijn nog zo'n 11.000 verschillende graffiti terug te vinden. De mensen die hun boodschappen zo'n 2000 jaar geleden in muren en vloeren kerfden hadden misschien wel gehoopt maar nooit kunnen bevroeden dat hun sporen zo veel eeuwen later nog steeds gelezen kunnen worden. Ze vormen een mooi bewijs van de onbedwingbare en universele behoefte van de mens om tekenen van zichzelf na te laten. Je zou het een primitieve, maar nooit verdwenen vorm van zichzelf documenteren kunnen noemen. Tweets zijn in zekere zin te beschouwen als de digitale variant van de in steen gekerfde graffiti en sinds de Library of Congress zich heeft ontfermd over het voortbestaan van alle tweets die iedere dag weer in de Verenigde Staten worden verstuurd (en dat zijn er gemiddeld zo'n 400 miljoen per dag), is de kans groot dat deze beschikbaar blijven voor de toekomst. Door de actie van de Library of Congress vallen het individuele documenteren en het documenteren van de (facetten van) de samenleving voor een deel samen. Mensen documenteren zichzelf op vele manieren. Naar de wijze waarop individuen zich documenteren is het nodige onderzoek gedaan. Het blijkt dat mensen een toenemende behoefte hebben om dingen over zichzelf vast te leggen wanneer een versnelling van het leven plaatsvindt. Dat laatste lijkt zeker van toepassing op onze tijd met de enorme veranderingen die de digitale revolutie teweeg heeft gebracht. Maar ook eerder in de geschiedenis zijn pieken waar te nemen. Geïnspireerd door het werk van Reinhardt Koselleck en Maurice Halbwachs hebben de Rotterdamse historici Baggerman en Dekker onderzocht hoe mensen zichzelf in de loop van de tijd hebben gedocumenteerd. Ze stellen vast dat de 19e eeuw een exponentiële toename kende van egodocumenten maar ze rekenen af met het idee dat dit het gevolg was van een bovenmatige gerichtheid op het eigen gevoelsleven. Naast persoonlijke verslagen troffen ze dagboeken en andere egodocumenten aan die op een welhaast zakelijke manier waren ingericht, vooral een feitelijke inhoud kenden en allesbehalve een obsessieve preoccupatie met het emotionele zelf

Schetsboek | 2015 | | pagina 39