De archivaris als informatieprofessional en informatie-advocaat en 4) de samenleving bewust maken van de onschatbare documentaire waarde van archieven voor individuen, families en gemeenschappen, door hen in staat te stellen rekenschap af te leggen, hun eigen identiteit te koesteren en hun collectieve herinnering te bewaren. "If the end result of that awareness raising is that people protect their personal and family records themselves, instead of waiting for bureaucratic institutions like state of national archival repositories to do it for them, then I for one will let out a great cheer." In de informatiemaatschappij documenteren mensen dagelijks individueel en in groepsverband zichzelf, hun onderlinge relaties en hun leefomgeving. Met hun eigen archieven documenteren ze de samenleving en ieder van hen doet dat op zijn eigen manier. De zelfredzaamheid van privépersonen en particuliere organisaties bij de vorming en het beheer van de door hen gegenereerde informatie neemt toe. Archiefdiensten kunnen die ontwikkeling bevorderen. Ze kunnen het accent in hun werk verschuiven van het bij elkaar brengen en beheren van een representatieve verzameling archieven, naar adviseren en faciliteren. In plaats van zelf de samenleving te documenteren, kunnen ze misschien beter particulieren en organisaties helpen zichzelf beter te documenteren. Ze moeten het geheugen van de samenleving niet meer lokaliseren in hun eigen depots, maar in de levende samenleving zelf. In een zichzelf documenterende omgeving verandert niet alleen de missie van het archiefwezen, maar ook de missie van de beroepsgroep en de habitus van archivarissen als professionals. Het zou voor de beroepsgroep een topprioriteit moeten worden om bedrijven en het grote publiek ervan bewust te maken, dat het voor hun eigen welzijn en dat van latere generaties van groot belang is, dat ze hun eigen informatie goed beheren, dat ze voorkomen dat anderen er zich meester van maken, dat ze gegronde beslissingen nemen over wat ze aan persoonlijke informatie willen bewaren en dat ze als ze daar problemen mee hebben een archivaris, een professional met specialistische kennis kunnen inschakelen, zoals ze in een juridisch geschil een advocaat in de arm nemen. Misschien moeten archivarissen ook wel meer op advocaten gaan lijken. Advocaten werken niet alleen voor de overheid, maar voor iedereen die juridische hulp nodig heeft of het nu oppassende burgers zijn of criminelen. Archivarissen zouden de rol kunnen spelen van informatieaccountant of archiveringscoach, die iedereen adviseert die daar om vraagt, of het nu de overheid is, een erfgoedinstelling, een supermarktketen, mensen die een erfenis hebben gekregen, IT-bedrijven, de Hells Angels, de geheime dienst of de burger die door de geheime dienst wordt bespioneerd, mensen die herinnerd en mensen die vergeten willen worden, die informatie goed willen bewaren en die het voor de eeuwigheid willen vernietigen, die informatie willen verspreiden en die juist hun privacy

Schetsboek | 2015 | | pagina 117