Archiefvormers en de samenleving: een kwestie van gezichtspunt In het college over relevante theorieën over waardering en selectie werd Mind over Matter van Terry Cook besproken. Het is een artikel dat iedereen die de samenleving wil documenteren zou moeten lezen. Archivarissen hebben archief lange tijd gewaardeerd, schrijft Cook, "according to theories of value defined by users or by the expectations of future use. This approach by definition decontextualizes the record from the internal, organic relationship of its creation and imposes instead an external standard for judging value". Archivarissen moeten overheidsarchieven waarderen vanuit het perspectief van de overheid, vanuit de functies en taken van de overheid die die archieven hebben ondersteund en vanuit de interactie met burgers waar de uitvoering van die functies en taken toe heeft geleid. Daarbij moet de centrale vraag zijn welke van die functies moeten worden gedocumenteerd en niet welke documentatie moet worden bewaard. Bij Cook moet je goed op de voetnoten letten, die niet zelden een uitvoerige verwijzing naar relevante literatuur, maar soms ook een uitvoerige toelichting op zijn standpunt bevatten. "In the discussion that follows", schrijft hij in noot 31 ter toelichting van het bovenstaande: "I am adopting the terminology of the citizen interacting with the state, which is appropriate to government records at all levels. I do this only to save the reader excessive qualification at each point it is mentioned. I believe the model [het model van de structureel-functionele selectie, die uitgaat van de context van herkomst TT] may be applied equally well to other institutions, where the terminology might more appropriately be the university and the student, the business and its clients, the church and its parishioners, the union and its members etc., rather than the citizen and the state. I hope that this terminological short-cut will not be forgotten, or lead to accusations that's the model is exclusively for government records, or unduly statist, or susceptible to political interference." Zoals we overheidsarchieven moeten waarderen vanuit het gezichtspunt van de overheid, zo moeten we van Cook archieven van andere archiefvormers waarderen vanuit het gezichtspunt van die archiefvormers. Archieven zijn tegelijkertijd representaties en instrumenten van macht. Dat geldt voor archieven van overheden, maar even zo goed voor archieven van bedrijven, verenigingen en particulieren. Archieven laten zien hoe de archiefvormer zijn macht tegenover zijn omgeving heeft aangewend en hoe hij die macht in geschrifte heeft bevestigd. Archief vormen is je omgeving vormen naar jouw beeld en gelijkenis. Een archief moet dan ook in de eerste plaats vanuit het gezichtspunt van de archiefvormer worden begrepen. Elk ander gezichtspunt, of het nu het gezichtspunt is van de samenleving of van de archivaris, is een vorm van recontextualisering die de betekenis van het archief verandert.

Schetsboek | 2015 | | pagina 109