n 105 De vermaatschappelijking van de selectie In de eerste colleges werd vooral aandacht besteed aan de relevante ontwikkelingen in het denken over waardering en selectie in binnen- en buitenland na de Tweede Wereldoorlog. In die periode verbreedde de bijna exclusieve oriëntatie op de overheid zich tot een meer maatschappelijke oriëntatie. Het bekendste voorbeeld van deze benadering is het Canadese Total archives concept dat in 1980 werd ontwikkeld. Dit werd toen omschreven als een "attempt to document all aspects of historical development, seeking the records not just of officialdom or of a governing elite but of all segments of a community by] combining official administrative records and related private files, architectural drawings, maps, microfilm, and other documentary forms all touching on the development of the organization or region". In Nederland was vooral het laatste decennium sprake van een vermaatschappelijking van het selectiebeleid. In 1991 was het baanbrekende Project Invoering Verkorting Overbrengingstermijn (PIVOT) van start gegaan, gericht op het waarderen en selecteren van de naoorlogse archieven van de rijksoverheid met behulp van een speciaal daarvoor ontwikkelde methode van functionele macroselectie. Selectiedoelstelling was het voor blijvende bewaring selecteren van die overheids archieven die een reconstructie mogelijk moesten maken van het handelen van de rijksoverheid op hoofdlijnen. Maar ook hier groeide het besef dat de historische werkelijkheid wordt vertekend als men alleen overheidsarchieven selecteert met het oog op de reconstructie van het overheidshandelen zelf. De burger, het subject van het overheidshandelen, moest zichtbaarder worden, onder meer door de selectie ook op particuliere archiefvormers te richten. In 2007 werd een nieuw selectiebeleid aangekondigd in het rapport Gewaardeerd Verleden, waarin werd gesteld dat de archieven die door het archiefwezen werden bewaard de ontwikkelingen in de maatschappij moesten representeren en dat dus ook particuliere archieven bij de selectie moesten worden betrokken. "Niet langer is de (rijks) overheid de focus, de blik richt zich op de maatschappij als geheel en op de interactie tussen overheid en burger". De programmalijn Documenteren van de Samenleving van Archief2020 is een vertaling van deze oriëntatie. Tijdens het symposium over PIVOT voorafgaand aan een Open Atelier werd de vraag opgeworpen of de in Gewaardeerd Verleden ontwikkelde selectiemethode de PIVOT-methode had vervangen. Ex-PIVOT-medewerkers beantwoordden deze vraag ontkennend. De methode van Gewaardeerd Verleden was voor hen de gereedschapskist van PIVOT met wat extra selectie instrumenten.

Schetsboek | 2015 | | pagina 104