092 r de Wbp zijn de volgende plichten opgenomen voor het verwerken van persoonsgegevens: Eerlijk en rechtmatige doeleinden Duidelijk omschreven en gerechtvaardigd doel Toereikend en passend, data-minimalisatie De data moeten nauwkeurig en juist zijn; worden bijgehouden en zijn corrigeerbaar Legitieme verwerkingsgrond: a. Toestemming betrokkene b. Overeenkomst c. Wettelijke verplichting nakomen d. Vitaal belang betrokkene e. Algemeen belang f. Belangen van de verwerker of betrokkene wegen zwaarder In de praktijk blijkt dat punt 4 vaak in conflict komt met punt 3. Toch is punt 4 van belang omdat onjuiste data of data van slechte kwaliteit kan leiden tot verkeerde profilering. Tot slot zijn er een aantal uitzonderingen waarbij de wet niet van toepassing is: 1. Openbare veiligheid 2. Privé verwerking 3. Economisch en financieel belang staat 4. Vrijheid van meningsuiting. 5. Historisch, statistisch, wetenschappelijk onderzoek. Een nadeel van de huidige wet is dat deze eigenlijk niet kan worden gehandhaafd. In de nieuwe EU verordening (verwacht 2016/2017) is de bedoeling dat het wel objectiveerbaar wordt en daarmee meer handhaafbaar. Van der Sloot is sceptisch over de vraag in hoeverre bescherming van privacy kan worden ingebouwd in systemen. Een groot probleem is dat de wet geen objectieve altijd geldende regels heeft als het gaat om welke gegevens wel en welke gegevens niet mogen worden verwerkt. Het gaat allemaal om redelijkheid en billijkheid. Omdat het altijd een afweging is, is het niet mogelijk om de bescherming by design te regelen. In 1. 2. 3. 4. 5.

Schetsboek | 2015 | | pagina 91