086 n Verder lezen? En nu aan de slag Een methode om in uw organisatie afwegingen te maken betreffende het digitaliseren van bouwdossiers de gevolgen voor de raadpleegbaarheid. Op het gebied van auteurswet in relatie tot actieve openbaarheid van bouwdossiers geldt ook dat juristen en degenen die dienst verlenen een goede instructie dienen te krijgen, zodat zij herkennen wanneer een bouwdossier niet online kan worden geplaatst en welke maatregelen daarvoor moeten worden genomen De meeste kostbare optie is het 'clearen' van de bouwdossiers. Hierbij moet per dossier worden beoordeeld of er auteursrechten op berusten, zo ja, wie de rechthebbende(n) is/zijn, en vervolgens dient deze rechthebbende te worden benaderd. Hierbij kan een geldelijke vergoeding per dossier niet worden uitgesloten; dit in aanvulling op de grote personeelskosten die dit arbeidsintensieve scenario met zich meebrengt. Digitaal Erfgoed Nederland/Kennisland. Businessmodel Innovatie Cultureel Erfgoed (2009). http://www.den.nl/art/uploads/files/Publicaties/businessmodel_ innovatie_cultureel_erfgoed%20FINAL_corrected.pdf. geraadpleegd op 16 april 2015. European Commission, Digital Single Market, https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/digital-single-market geraadpleegd op 16 april 2015. European People's Party, Jean-Claude Juncker. Mijn prioriteiten. http://juncker.epp.eu/node/162 geraadpleegd op 16 april 2015. Alex Osterwalder heeft het Business Model Canvas (BMC) ontwikkeld, waarmee ondernemingen commerciële verdienmodellen kunnen ontwikkelen. Digitaal Erfgoed Nederland heeft op basis van Osterwalders model een model ontwikkeld voor archiefinstellingen, die in beginsel geen commercieel doel voor ogen hebben. Roland Bisscheroux besprak dit model al in Archievenblad 3 van 2015. Op de pagina hiernaast vullen we dat model in voor omgang met auteursrechten op bouw- en Wabo-dossiers onder het huidige auteursrecht. Hierbij wordt er dus van uitgegaan dat archiefinstellingen ofwel met architecten overeenkomen dat er geen financiële vergoeding tegenover actieve openbaar making op het internet staat, of juist dat dit wel gebeurt. In het laatste geval is een beroep op ondernemerschap door de erfgoedinstelling gewenst in combinatie met aanvullende subsidie.

Schetsboek | 2015 | | pagina 85