n 033 5) Vertrouwelijkheid 6) Middelen Bestanden kunnen data bevatten die vertrouwelijk zijn of bij vrijgave tot onevenredige bevoordeling of benade ling van personen of instanties leiden. Dit is geregeld onder de relatieve uitzonderingsgronden van de Wet Openbaarheid Bestuur en is een afweging van belangen. Actieve openbaarheid is mogelijk indien het belang van actieve openbaarheid opweegt tegen: het belang van de betrekkingen van Nederland met andere staten en internationale organisaties de economische of financiële belangen van de Staat het belang dat gemoeid is met de opsporing en vervolging van strafbare feiten het belang van inspectie, controle en toezicht door of vanwege bestuursorganen het belang bij het voorkomen van onevenredige bevoordeling of benadeling van bij de aangelegenheid betrokken personen en/of organisaties. Alvorens bepaalde databestanden actief openbaar te maken, zullen vaak kosten moeten worden gemaakt. Het zal voorkomen dat de (meta)data niet op orde zijn of de informatiesystemen moeten worden aangepast. De kosten voor het actief openbaar maken van de data kunnen dermate oplopen dat hier opbrengsten tegenover moeten staan. Een business model maakt de besparing op (in)directe kosten en de stijging van inkomsten inzichtelijk. Bijvoorbeeld door stijging van de werkgelegenheid, efficiëntere beleids processen en daardoor kostenbesparing, digitalisering van data, interne data- uitwisseling tussen diensten, verminde ring van verzoeken op grond van de Wet openbaarheid van bestuur. Met de opbrengsten kunnen de kosten van actieve openbaarmaking van de data worden bekostigd. Het meest efficiënte is om al bij de inrichting van informatiesystemen actieve openbaarmaking in te regelen (by design). Dit is bijna altijd goedkoper dan achteraf zaken te moeten aanpassen.

Schetsboek | 2015 | | pagina 32