n n 021 Balanceren met Informatie Open Overheid "Openbaarheid, dat is de groote, algemeene school van politische opvoeding. Waar zij bestaat is de vorming van een afzonderlijke stand voor het staatsbestuur over het algemeen niet nodig" Erika Hokke Een transparante, betrouwbare democratische overheid is open over wat zij doet. "De overheid betracht bij de uitvoering van haar taak openbaarheid volgens regels bij de wet te stellen" zo schrijft artikel 110 van de Grondwet voor. Deze openbaarheid is een belangrijke gedachte achter de Kabinetsvisie op de Open Overheid en ook achter de initiatiefwet Open Overheid die in deze maanden wordt behandeld in de Tweede Kamer. Openbaarheid is geen nieuwe idee, Thorbecke formuleerde er in de eerste helft van de negentiende eeuw al een standpunt over. "Openbaarheid, dat is de groote, algemeene school van politische opvoeding. Waar zij bestaat is de vorming van een afzonderlijke stand voor het staatsbestuur over het algemeen niet nodig" zo valt te lezen in zijn privé archief dat in het Nationaal Archief is in te zien. De Raad voor het Openbaar Bestuur schetst de ontwikkeling van het denken over openbaarheid sinds deze eerste aantekening door Thorbecke. Openbaarheid ontwikkelde zich van een goede gewoonte, een gunst van de overheid richting burger, naar een (grond)recht en daarmee een plicht voor het openbaar bestuur. Het genoemde artikel uit de Grondwet vormt de grondslag voor de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob), de wet die regels stelt voor zowel de passieve (op verzoek) als de actieve (uit eigen beweging) openbaarheid van overheids informatie. Nationaal Archief, Den Haag, Collectie 244 Thorbecke, nummer toegang 2.21.161, inventarisnummer 646

Schetsboek | 2015 | | pagina 20