n 014 voor een aanpassing van de Auteurswet, Theo Vermeer geeft aanbevelingen aan archiefdiensten voor dienstverlening op dit bij onderzoekers zeer geliefde materiaal. Het laatste deel van dit Schetsboek is gereserveerd voor de vraag hoe actieve openbaarheid 'by design', dus in het ontwerp en de inrichting van systemen, valt te realiseren. Jeroen van Oss laat zien dat actieve openbaarheid meer is dan documenten op internet plaatsen. In Actieve Openbaarheid by design by default verbindt hij het kabinetsstandpunt dat actieve openbaarheid 'by design' geregeld moet worden met het begrip 'information governance'. Vervolgens analyseert hij de bestaande standaarden voor metadata, functionele eisen aan applicaties en processen en beantwoordt hij de vraag of deze standaarden actieve openbaarheid van overheidsinformatie kunnen ondersteunen. Waar Jeroen van Oss primair kijkt naar standaarden neemt Mariken Lamers de mens onder de loep. Zij maakt in De Zachte Aanpak onderscheid tussen de harde en de zachte aanpak van 'by design'. De harde aanpak richt zich op ICT, procedures en standaarden, de zachte aanpak richt zich op de mens. Na de stelling dat het ontwikkelen en implementeren van een systeem waarbij alleen de harde aanpak is gebruikt vaak niet tot het gewenste resultaat leidt, geeft zij een korte introductie op deze 'zachte aanpak'. Het Schetsboek begint met een terugblik op het atelier en het uitgevoerde onderzoek. De belangrijkste conclusie van het atelier: Actieve Openbaarheid is Balanceren met Informatie. We hopen dat dit Schetsboek u informeert en inspireert, zodat u zelf verder kunt denken, doen en delen!

Schetsboek | 2015 | | pagina 13