118 Genre cyclus Genre Theory Bij Genre Theory gaat het over kwesties als: hoe veranderen mensen formele informatieprocedures en passen zij deze aan hun werkwijze aan? Hoe ontstaan jargon en definities? Hoe veranderen de gebruikers de communicatiemiddelen die zij tot hun beschikking hebben? In de praktijk gebeurt het vaak dat mensen van genre wisselen, bijvoorbeeld het genre van de interne memo dat gaandeweg is vervangen door het genre van de e-mail of het intranetbericht. Ook ontstaat er 'vaktaal': medewerkers binnen een organisatie communiceren op een manier die voor een buitenstaander niet altijd meer begrijpelijk is, met eigen betekenissen voor ingeburgerde termen. Kortom: nieuwe situaties (effecten) beïnvloeden het genre dat wordt gebruikt (toepassingen). De toepassingen beïnvloeden de gebruikers. Gebruikers op hun beurt creëren met hun acties, producten en diensten weer nieuwe situaties (effecten). En daarmee is de cirkel zowel rond als doorlopend. In afbeelding 3 is Genre Theory schematisch weergegeven. Een praktijkvoorbeeld: waar vind ik de kapvergunning van de buren? Vroeger werden gemeentebesluiten omtrent vergunningen (onder meer) actief openbaar gemaakt door het genre van een advertentie in het 'lokale sufferdje' en/of het genre van de 'ter inzage legging' op het gemeentehuis. In het huidige digitale tijdperk zijn er nieuwe genres aan deze manieren van actief openbaar maken toegevoegd. Nu zijn besluiten ook vindbaar op de website van de gemeente, kan men zich via een RSS-feed

Schetsboek | 2015 | | pagina 117