waarin naast gedrukte ook digitale bronnen te vin den zijn. Deze meta-catalogus moet dan de kern worden van de Nederlandse Virtuele Wetenschap pelijke Bibliotheek. Een van de grootste troeven van het World Wi de Web op Internet is het gebruik van hypertext. Het is het beste te beschouwen als een vorm van presentatie van informatie, waarin de aanbieder van de informatie elektronische verbindingen heeft gelegd met andere informatie in het zelfde document, in een ander document, of op een an dere computer. Met een klik van de muis gaat men via deze hyperlinks van het ene stukje informatie naar het andere. Het spreekt voor zich dat de snel heid van deze vorm van navigatie op het net veel gebruikers - misschien nog gewend aan 'ouder wetse' menustructuren - zeer tot de verbeelding spreekt. Geheel zonder problemen is hypertext echter niet. Men kan immers gemakkelijk verdwa len in de onmetelijke cyberruimte. De ideeën ach ter het ontstaan en de groei van hypertext, die in de jaren tachtig in de Verenigde Staten tot een ware hypermania hebben geleid, komen voort uit het terrein van de cognitieve psychologie. Hypertext wordt ook wel gedefinieerd als een mid del voor historische kennisrepresentatie op een as sociatieve wijze.12 Het zijn de aan de cognitieve psychologie ontleende ideeën, die ook in het Ne derlandse archiefwezen met de opmars van hyper text om bezinning vragen. De architectuur van hy pertekstsystemen lijkt veel op de wijze waarop men vermoedt dat ons geheugen gedachten orga niseert. Hypertext is een vorm van non-lineaire kennisrepresentatie. Het associatief aanbrengen van verbanden en denken is de spil waar de organi satie van informatie bij hypertext om draait. Hoe deze organisatie dient te geschieden is nog omstre den.'3 Voor het archiefwezen is hypertext in feite niets meer of minder dan een nieuwe vorm van ontslui ting. Het voegt letterlijk een dimensie toe aan de traditionele overzichten, inventarissen en nadere toegangen. Ontsloot de traditionele archivaris ar chieven van links naar rechts en van voor naar ach ter, nu kan men dwars door archieven en over de grenzen van het herkomst- en bestemmingsbegin sel heen, directe relaties leggen tussen verspreide beschrijvingen en bestanddelen. De kracht van hy pertext is vele malen groter dan die van de traditio nele instrumenten die de archivaris ter beschik king stonden om die verbanden te leggen: inlei ding, voet- en kopnoten, index. Ook in het archiefwezen zal men zich een oordeel moeten vor men over mogelijkheden en onmogelijkheden van hypertext. Betekenis op termijn Hierboven is al de boude stelling gelanceerd dat het archiefwezen aan de vooravond staat van een paradigmatische omslag ten gevolge van de onont koombare presentatie van archieven en hun be standen op Internet. Deze stelling verdient nog een nadere onderbouwing. Bij beschouwingen over Internet ligt het voor de hand veel nadruk te leggen op het feit dat niet gebonden aan tijd en plaats nu en straks bestanden kunnen worden ge raadpleegd waarbij de archivaris als het ware de controle over en het contact met de bezoeker kwijt raakt. Voor velen is dit nog een hersenschim: im mers niet de bestanden, maar de toegangen wor den slechts gedigitaliseerd. De voorwaarden zijn echter aanwezig (of zijn er binnenkort) om een grote stap verder te zetten, namelijk het digitalise ren van de bronnen zelf. Wie zich allereerst eens zou beperken tot de meest geraadpleegde genealo gische archivalia zou met een betrekkelijk klein percentage van de totale archieven al een zeer groot deel van de vraag via de digitale snelweg kunnen afhandelen. Dit vooruitzicht - ook al zou het het nog tien jaar duren - zou op den duur wel eens in grijpende gevolgen op het terrein van logistiek en huisvesting kunnen hebben. Minder vaak wordt nog gedacht aan een minstens zo wezenlijk aspect, namelijk de gevolgen voor de klassieke ontslui tingsmethoden. De eendimensionale aanpak van de aartsvaders van de Nederlandse archivistiek zal het gaan afleggen tegen de driedimensionale, ruimtelijke ontsluitingsmethoden die ontwikkeld zullen worden op basis van hypertext. Hier geldt voor archivarissen het adagium: if you cant beat them join them. Dit is mijns inziens de eigenlijke paradigmatische verandering: archivarissen spelen hun oude spel volgens beproefde regels, de auto- [10] matisering van de bedrijfsprocessen gaf tot heden veel stof tot nadenken en aanleiding tot bijstellin gen, maar de grondregels bleven toch dezelfde. In tussen heeft echter de technologie van de jaren ne gentig vrij plotseling de spelregels dramatisch ver anderd. Wie dogmatisch vasthoudt aan de oude regels - hoe doordacht ze in onze ogen ook waren - zal op den duur het spel onvermijdelijk verliezen. Een andere onvermijdelijke verandering met ge volgen voor het archiefwezen is de opkomst van multimediatechnieken. Niet de techniek is hier het meest interessant, maar de gevolgen voor het gedrag van de archiefconsument. Het aanbod van multimedia verandert de vraag van de consument. Archivarissen zullen zich in toenemende mate moeten gaan richten op het geïntegreerde aanbod van tekstuele, visuele en geluidsbronnen. Vooral voor de archiefdiensten die zich vanouds sterk hebben geconcentreerd op het archiefbeheer in en ge zin betekent dit een cultuuromslag die nog lang niet gemaakt is, en waarvan de reikwijdte op dit moment nog niet is te overzien. Ook op dit gebied loopt het Nederlandse archiefwezen bepaald niet voorop: experimenten en ook concrete toepassin gen op dit terrein worden in Nederland vooral overgelaten aan het Nederlands Historisch Data Archief in Leiden, een instelling waarvan men zich kan afvragen waarom deze als kenniscentrum niet in de Rijksarchiefdienst is geïncorporeerd. Voorspellingen doen voor de archieftoekomst van de komende decennia is een hachelijke zaak. We kunnen echter veilig aannemen dat door Internet, hypertext en multimedia de veranderingen in het archiefwezen in het komende decennium in een stroomversnelling zullen komen, vergeleken waar bij de gevolgen van automatisering tot op heden mager zullen afsteken. Bijlage Enkele nuttige Internet-adressen voor archieven per i januari 1996 Toelichting De onderstaande lijst zou al licht voor niet-ingewijden de indruk kunnen wek ken dat men gezeten achter de eigen pc steeds moeilijke adressen moet gaan invoeren. Gelukkig is dit niet het geval. Zoals in het bovenstaande reeds is uitgelegd is het wezenlijke van het World Wide Web nu juist de mogelijkheid om door mid del van hyperlinks met een klik van de muis van de ene plek naar de andere te gaan. Minstens twee in stellingen in Nederland geven hyperlinks naar an dere archiefdiensten. Dit zijn het Nederlands His torisch Data Archief Surfing Service) en het Ge meentearchief Zwolle (Archiefnet). Wie eenmaal bij een van de genoemde instell i ngen is, kan vrijwel alle onder genoemde instellingen met een klik van de muis bereiken. De nationale archiefdiensten van de vs en Canada bieden hyperlinks naar talloze archiefinstellingen in Noord-Amerika. Wie op de hoogte wil blijven moet in ieder geval de servers van onze Amerikaanse en Canadese colle- gas bezoeken, alsmede de web-site van de Society of American Archivists. De nationale archiefdien sten van de vs en Canada beschikken allebei over interessante en gevarieerde web-sites inclusief on line tentoonstellingen, die regelmatig vernieuwd worden. Haags Gemeentearchief http://ddh.bart.nl/hregio/gemeente/hga.html RijksarchiefOverijssel http://www.obd.nl/instel/arch/ovzarch.htm Gemeentearchief Zwolle http://www.obd.nl/instel/gemarchzw/ gemarned.htm West Zeeuws-Vlaamse Archieven http://cyserv.cyber.ni//zeeuw_archief Gemeentearchief Tilburg http://www.knot.nl/Tilburg/arceerst.htm Gemeentearchief Deventer http://www.obd.nl/instel/gemardev/gad.htm Huisarchief Twickel http://www.obd.nl/instel/twickel/twickel.htm

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 6