Algemene informatie ontsluiting door te voeren en evenmin van het ge automatiseerde archiefbeheer. Wie het landelijke beeld beziet, ziet een weinig aanlokkelijke lappen deken van grote en kleine softwareapplicaties. De zelf in elkaar geknutselde programma's voor de p.c. bestaan er naast door grote softwarehuizen ge maakte systemen voor lokale netwerken. De uni formiteit is volledig zoek. Vanuit het departement van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en vanuit de grootste Nederlandse archiefdienst, de Rijksarchiefdienst, worden weinig krachtdadige initiatieven ondernomen om die uniformiteit te bereiken. Het archiefbeheerssysteem Archeion is voor een aantal hardware-platforms niet zonder zeer hoge kosten leverbaar ondanks de belangstel ling voor dit systeem bij de gemeente- en streekar chieven. Omwenteling Het Nederlandse archiefwezen staat aan de voor avond van een paradigmatische omwenteling. De automatisering van het afgelopen decennium is slechts een gebrekkig voorspel geweest, vergeleken bij wat het komende decennium ons zal brengen. Het lijkt alsof de Nederlandse archivarissen kort voor een nieuwe, grotere sprong voorwaarts ver starren.5 In het geval van Internet heeft dit mijns inziens enkele specifieke oorzaken. In de eerste plaats is dit het nogal 'anarchistische' karakter van het Internet. De regels van het spel op Internet worden niet bepaald door het archiefwe zen, en zelfs niet door de overheid, maar groten deels door de consument, c.q. de markt. De archi varis, gewend als hij is te denken in structuren en regels, ziet zijn zekerheden in de virtuele wereld in eenstorten. In cyberspace is hij overgeleverd aan de luimen van de zappende consument, die met een klik van de muis weer weg is als het hem niet be valt. In de tweede plaats wordt nu de theoretische door braak die de afgelopen jaren werd bereikt - ook geïnstigeerd door de automatisering van het ar chiefbeheer - met het onderscheid tussen fysiek en intellectueel beheer tot zijn logische consequenties doorgevoerd: op elke denkbare afstand kan men toegangen raadplegen, en eventueel ook bronnen. De schok van de eerste doorbraak is nog nauwe lijks verwerkt, maar de tweede, veel grotere schok dient zich nu aan: de bezoekersregistratie breidt zich nu uit tot digitaal bezoek, de archivaris lijkt de greep op zijn bezoekers te verhezen. De noodzaak tot en de mogelijkheden van sa menwerking tussen archiefdiensten onderling en het omringende culturele en maatschappelijke veld zijn door de komst van Internet sterk ver groot. Ingewikkelde afspraken om te komen tot standaardisatie van systemen behoren binnenkort misschien tot het verleden. Aan de andere kant mag de gebruiker niet verdwaald raken in de vir tuele wereld, en zal hem een nieuwsoortig instru mentarium moeten worden geboden om zijn weg te vinden. Het probleem van het gebrek aan structuur en de chaos op Internet wordt vooral in de media vaak sterk overdreven. De complexiteit van het net gaat namelijk gepaard met een grote mate van transparantie.10 Het net ziet er overal hetzelfde uit: van Chili tot China en van Nederland tot Nieuw-Zeeland. Er zijn achtbaans-snelwegen en paadjes achteraf, hier en daar zijn files, en er wordt overal voortdurend verder gebouwd aan het wegennet. Wie zou denken dat de nieuwe technologie van het World Wide Web beperkt blijft tot de communi catie over grote afstanden kan de komende jaren ook nog wel eens bedrogen uitkomen. De wereld wijde software-standaard voor toegang tot het net Netscape, zal zich vermoedelijk ook gaan uitbrei den tot interne bedrijfsnetwerken. Aan de vervaar diging van software die op Netscape aansluit, wordt momenteel hard gewerkt.11 Nieuwe vormen van ontsluiting De roep om betere ontsluiting van de snel groeien de hoeveelheid informatie op het Internet wordt steeds luider. In de bibliotheekwereld wordt nage dacht over een overkoepelende meta-catalogus, [8] Het Gemeentearchief Zwolle is het historisch informatiecentrum voor de stad Zwolle en de naaste omgeving Per jaar worden aan het Gemeentearchief ca. 4000 bezoeken afgelegd. Het GAZ beschikt onder meer over het meest volledig bewaard gebleven oude stadsarchief (1265 - 1813) in Nederland. Wat doet het gemeentearchief? Het beheert een schat aan gegevens over de geschiedenis van Zwolle en zijn inwoners. Vrijwel al deze gegevens zijn toegankelijk en openbaar voor iedereen. De entree is gratis. U kunt bij ons terecht voor: - stamboomonderzoek - familiegeschiedenis - lokale geschiedenis - oude bouwtekeningen - stadsplattegronden - tienduizenden foto's - de Zwolse Courant vanaf 1790 - oude films en journaals - video- en geluidsbanden - een uitgebreide historische bibliotheek Wie historische informatie over Zwolle wil of voor school een werkstuk moet maken met een Zwols onderwerp is bij het gemeentearchief Zwolle aan het juiste adres. Het gemeentearchief is een historische goudmijn die op Uw ontdekking wacht Een snelle introductie in de mogelijkheden van het Gemeentearchief Zwolle biedt een korte videoproduktie (7 mmuten) die zowel bij het Gemeentearchief als bij de Openbare Bibliotheek Zwolle en in het Mediacentrum van de Christelijke Hogeschool Windesheim te krijgen is. De web-site van het Gemeentearchief is sinds kort uitgebreid met enkele van de voornaamste inventarissen. Regelmatig worden nieuwe toegangen aan onze pagina' toegevoegd. Voor genealogen is van belang dat het Gemeentearchief Zwolle binnenkort een proef zal nemen met de presentatie van een beperkete hoeveelheid voor genealogen interessante gegevens uit de gemeentelijke archieven op micro-niveau. Als deze proef succesvol is, zal spoedig meer volgen. Lees voor recente informatie over het Gemeentearchief de nieuwspagina Ons adres is Voorstraat 26, 8011 ML Zwolle. Openingstijden: maandag: 13.30 - 17.00 uur dinsdag t/m vrijdag: 9.00 - 17.00 uur TELEFOON (038) 498 24 88, TELEFAX (038) 498 29 67 E-MAIL: gemarch@ibm.net Voor meer informatie: bezoek, bel, fax of e-mail ons. [9]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 5