Digitale bezoekcijfers Rijksarchief Overijssel 23 t/m 29 oktober 19953 Dag Maandag 23-10 Dinsdag 24-10 Woensdag 25-10 Donderdag 26-10 Vrijdag 27-10 Zaterdag 28-10 Zondag 29-10 Tijdens openingsuren Buiten openingsuren Totaal 3 11 14 9 17 76 21 30 8 25 9 4 13 32 13 45 6 8 14 21 21 86 162 46,9% 53,1% 100,0% Totaal In percentage denken aan toegangen op macro- en mesoniveau, in latere instantie ook aan nadere toegangen en ge digitaliseerde bronnen. Archiefdiensten In de loop van 1995 heeft een klein aantal Neder landse archiefdiensten een eerste stap gezet op In ternet: de gemeentearchieven van Den Haag, Zwolle, Deventer en Tilburg, het Rijksarchief Overijssel en het Huisarchief Twickel. De aange boden informatie varieert daarbij op dit moment nog van enkele pagina's met wat algemene infor matie (Gemeentearchief Tilburg) tot een home page, een archievenoverzicht en een aantal belang rijke toegangen (Rijksarchief Overijssel en Ge meentearchief Zwolle). Opmerkelijk is dat de eerste Nederlandse erva ring wordt opgedaan met het via Internet beschik baar stellen van archieftoegangen op micro-niveau buiten de directe sfeer van het openbare archiefwe zen. Dat gebeurt namelijk door de Vrienden van de West Zeeuws-Vlaamse archieven die behalve gewone archieftoegangen ook een nadere toegang op Zeeuwse emigranten presenteren. Wie hier een zoekopdracht geeft wordt via een gateway verbon den met een 'gewone' database. Op kleine schaal is hier de nieuwe hyperwereld van het World Wide Web verbonden met de bekende structuur van een database. In deze richting liggen grote toepassings mogelijkheden in het verschiet, die verder moeten worden onderzocht door de openbare archiefdien sten. Zelfs zonder gebruik te maken van de extra facilitei ten die Internet biedt, vormt de beschikbaarstelling van archievenoverzicht en toegangen op het net al een belangrijke extra service. Als onderzoeker is men immers niet langer afhankelijk van tijd en plaats. In dit verband is het interessant om te zien dat de meeste raadplegingen van de web-sites der archiefdiensten 's avonds plaatsvinden, wanneer de deuren van het archief gesloten zijn. Op de in om vang nog zeer beperkte web-site van het Gemeente archief Zwolle kwamen zonder veel bijzondere pu bliciteit of verwijzingen in de eerste maand onge veer 85 gebruikers af, waarvan ca. 40% gerekend kan worden tot de categorie netsurfers.2 De veel omvangrijker web-site van het Rijksarchief Overijs sel, met behalve een archievenoverzicht en een digi tale folder enkele belangrijke inventarissen, trok in dezelfde maand vele honderden digitale bezoekers. Uit de cijfers van de tabel bovenaan de bladzijde wordt duidelijk dat het digitale bezoek zich niet beperkt tot de openingsuren van het Rijksarchief, maar dat zelfs een kleine meerderheid van de raad pleging 's avonds en in het weekeinde plaatsvindt. Zelfs als men een zeker percentage netsurfers van het totaal aantal digitale bezoekers aftrekt, dan nog is het duidelijk dat het aantal digitale bezoekers bij het Rijksarchief in deze week van dezelfde orde van grootte is als het aantal fysieke bezoekers. Het is geen overdrijving om te stellen dat met deze vorm van beschikbaarstelling een groot en nieuw poten tieel is aangeboord. Bovendien is sprake van een 'onzichtbare', maar niettemin essentiële drempelverlaging. Men kan immers als gebruiker anoniem op elke gewenst tijd stip een archiefdienst bezoeken en even ongemerkt desnoods na enkele seconden weer vertrekken. De impact van deze bezoekvorm is nog nauwelijks te overzien. Het archief is nu een gewone digitale win kel geworden, die de aandacht moet trekken, maar vooral ook moet vasthouden. Traditionele archiva rissen die de digitale marketing maar een ordinaire activiteit vinden, dreigen voorbijgestreefd te wor den door handige amateurs die genealogische en historische databanken van uiteenlopende kwaliteit al of niet tegen betaling op het net presenteren. Het archiefwezen zal aan zijn traditionele kwali teitsnormen moeten vasthouden, maar zal tevens tot een opwaardering moeten komen van vorm en presentatie. Een eigen web-site Het is van essentieel belang dat de web-site helder, overzichtelijk en goed gestructureerd in elkaar zit. De grote mogelijkheden van hyperlinks gaan te niet, wanneer op een slechte manier wordt verwe zen, of wordt verwezen naar lege pagina's. Enkele vuistregels die men zou kunnen hanteren zijn de volgende: Een aantrekkelijke startpagina (homepage) moet een overzicht geven wat er op de web-site te vinden is; Wees op de home-page spaarzaam met afbeel dingen. Met de huidige technologie duurt het vaak nog ergerlijk lang voordat het hele plaatje op het scherm staat. Voorkom ergernis bij de klant, die vaak niet het geduld opbrengt om te wachten tot de hele foto op het scherm staat. Maak duidelijk hoe actueel de geboden infor matie is; Zorg voor een duidelijke aanwijzing hoe men kan reageren, hetzij direct via e-mail, hetzij via an dere communicatiemiddelen; Verwijs nooit naar pagina's zonder informatie; Voeg een pagina toe met voor de klant essentiële verwijsadressen, uiteraard gekoppeld aan de be treffende web-sites. Dit kunnen zijn de archief diensten in de onmiddellijke omgeving; bibliothe ken en musea en instellingen als nhda (voor adresinformatie en historische databestanden) en HSG; op dit vlak is standaardisering het meest wen selijk en mogelijk. Waarom hier niet streven naar een volgens vast stramien opgebouwde pagina met elektronische links onder het hoofd Archiefnet*. (zie de site van het Gemeentearchief Zwolle); Voeg een pagina toe met actueel nieuws over toekomstige veranderingen en toevoegingen aan de web-site en nieuws van de archiefdienst. Uiter aard moeten frequentie en continuïteit gegaran deerd zijn; Zorg ervoor dat andere web-sites waar nodig rechtstreeks verwijzen naar, c.q. gekoppeld wor den aan de eigen web-site. Dit is een buitenge woon krachtig middel om gebruik en bekendheid van de eigen site te verhogen; Er is geen enkel bezwaar tegen het full-text be schikbaar stellen van historische informatie uit het werkgebied van de archiefdienst, die niet recht streeks voortvloeit uit de fysiek beheerde bronnen. Dit kan zowel door het verschaffen van hyperlinks naar plaatsen op het net met dergelijke informatie, als door het zelf op de eigen web-site plaatsen van dergelijke informatie (Korte geschiedenis van Friesland). Uiteraard moet men wel zelfde rechten op de betreffende tekst bezitten. Bijzonder interessant en technisch vrij eenvou dig is ook de mogelijkheid om door middel van di gitale (gescande) afbeeldingen en tekst on-line ten toonstellingen te vervaardigen. Hierbij dient de re solutie van de plaatjes rekening te houden met de snelheid van de verbinding: met andere woorden de scherpste afbeeldingen komen zeer langzaam op het scherm en zijn dus met de huidige stand van de infrastructuur nog af te raden. Op de web-sites van de Canadese en Amerikaanse archiefdiensten kan men aardige voorbeelden zien. Populair is ook een teller op de startpagina met het aantal raadplegingen per dag, week of maand. Noodzakelijk is dit niet. [5]

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 3