[35] D.E. Collings H.P. Rothfelder, 'The Einsatz- stab Reichsleiter Rosenberg and the Looting of Jewish and Masonic Libraries during World War n'Journal ofLibrary History 18 (1983), 21-36, en H. Keiler, 'Die Hohe Schule - Eine nationalsozia- listische Planungsutopie', Quatuor Coronati Jahr- buch^i (1994), 155-182. Ondanks het overheersende gevoel van teleurstel ling, kan ik de vakbroeders uit het archief- en bi bliotheekwezen toch aanraden het boekje te lezen en zeker het openingscitaat van H.M. van Rand wijk ter harte te nemen. Men doet er dan echter goed aan het te lenen bij de bibliotheek, want 62,50 neertellen voor een boekje van iets meer dan 100 pagina's, fragmentarisch geïllustreerd met zwart-wit afbeeldingen, met een lay-out die het ni veau van een laserprint nauwelijks ontstijgt, en dat bovendien na ettelijke malen gebruik al tekenen van 'ontbinding' begint te vertonen, is toch wel een erg grote aanslag op de portemonnee. Frans Rikhof. Inventaris CPN margreet schrevel, Inventaris van het archief van de Communistische Partij van Nederland (cpn) 1940-1991, waarin opgenomen het archief van Mar cus Bakker 1940-1992 [iisg Werkuitgave 27] (Stich ting Beheer iisg, Amsterdam 1994), met index, io6blz.,iSBN 90.6861.098.8. In 1986 verscheen bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis Van bron tot boek. Appa raat voor de geschiedschrijving van het communisme in Nederland. In dit 'apparaat' was ook een 'inven taris van het archiefvan de cpn' opgenomen.1 Aan deze 'inventarisatie' was heel wat vooraf gegaan: eind jaren zeventig was er bij het wetenschappelijk bureau van de cpn, het Instituut voor Politiek en Sociaal Onderzoek (ipso), een werkgroep ge vormd, voornamelijk bestaande uit gevorderde ge schiedenisstudenten en jonge historici, die onder zoek wilde doen naar de geschiedenis van de cpn. Openstelling van het CPN-archief - tot dan toe fei telijk onbespreekbaar - werd daartoe noodzakelijk geacht. In 1982 werd geconcludeerd dat daarover alleen een besluit genomen kon worden als het ar chief geïnventariseerd en geordend was. Daarom 'stortte een tiental leden van de ipso-geschiedenis- groep zich op de ordening', aldus de inleiding op Van bron tot boek. Onder de titel 'inventaris' werd in dit boek een ongenummerde lijst van de archief bestanden opgenomen die diende als oriëntatie in een enorm fichesbestand met in totaal 10.349 ge_ nummerde beschrijvingen. Dat Margreet Schrevel bij haar inventarisatiewerkzaamheden moest con cluderen dat 'de duizenden uiterst gedetailleerde beschrijvingen van de Geschiedenisgroep in de praktijk van de inventarisatie niet bruikbaar ble ken' (p. xv) bewijst eens te meer dat het ordenen en beschrijven van archieven een vak apart is dat men beter niet aan onbevoegden kan overlaten. De inventarisatie door Margreet Schrevel (verbon den aan het IISG waaraan het archief in bewaring is gegeven) geschiedde in opdracht van de 'Stichting tot beheer van de archieven van de cpn', die daar toe subsidie had verworven van het Prins Bernhard Fonds en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het gaat in feite niet om 'het' CPN-archief, maar om 'een grotendeels achteraf gevormde verza meling van archiefbestanden van uiteenlopende partij-organen en -functionarissen' (p. xi). Van consequente archiefvorming is pas sprake sinds omstreeks 1970; voor die tijd werd uit zelfbescher ming weinig op papier vastgelegd en nog minder bewaard. Het archiefgedeelte van vóór 1940 is zelfs geheel verloren gegaan. Naar schatting de helft van de nummers is van na 1970. De inventaris is op gebouwd in drie delen (afgezien van enkele aan hangsels): een deel met stukken uit de periode 1940-1945 (nrs. 1-207); een deel 1945-1991 (nrs. 208-1475); en een deel bestaande uit door CPN-ka- merlid Marcus Bakker verzamelde stukken (nrs. 1476-1715). Aangezien in de oorlog natuurlijk geen archief kon worden bijgehouden, bestaat het eerste deel uit toevallig bewaard gebleven of later verzamelde stukken betreffende deze periode. Het tweede deel vormt dus het hart van deze inventaris. Volgens de regels van de kunst worden de stukken onderscheiden naar algemene aard (vergaderstuk ken en correspondentie) en bijzondere onderwer pen. In een overzichtelijke orde treft men in de [34] laatste rubriek stukken aan over partijpolitieke aangelegenheden, 'partijstrijd', 'propaganda', 'be- drijvenwerk', en andere voor de communisten ty perende activiteiten. Is met deze inventaris de verwachting van de ipso- groep waargemaakt dat geschiedschrijving over de cpn nu mogelijk wordt? Voor een deel wel, maar voor goede geschiedschrijving is de informatie- waarde van het geïnventariseerde archief toch te beperkt. In de eerste plaats, omdat uit een bijge voegde 'lijst van overige archieven in bezit van de Stichting tot beheer van de archieven van de cpn' blijkt dat er nog een groot aantal archieven en ar chiefbestanddelen van verwante instellingen, par tijdistricten en personen op inventarisatie wacht. Het is te hopen dat de Stichting daarvoor ook de fi nanciële middelen kan vinden. In de tweede plaats, omdat zich heel veel archiefmateriaal be treffende de cpn bevindt in het Moskouse archief van de Communistische Internationale. Dit is nu in de vorm van kopieën en microfilms ook bij het iisg te raadplegen2, maar nog niet ontsloten. In de derde plaats, omdat het materiaal eenzijdig partij politiek en bestuurlijk van aard is. Voor de politieke geschiedenis was de cpn (lange tijd voornamelijk een afgeleide van Moskouse richtlijnen en lande lijk van weinig betekenis) echter aanzienlijk min der belangrijk dan voor de sociale.3 In bepaalde re gio's was de cpn sterk geworteld in bedrijven en arbeidersbuurten, bijvoorbeeld in Amsterdam, de Zaanstreek en Oost-Groningen. Regionale sociale geschiedschrijving van dit soort gebieden in de twintigste eeuw is niet goed mogelijk zonder gede tailleerde kennis van de geschiedenis van de cpn als sociale beweging.4 Daarvoor zijn onder andere bronnen van politie- en veiligheidsdiensten, zoals de bvd, onontbeerlijk. Het is ook om die reden te hopen dat vernietiging daarvan voorkomen wordt. Ad Knotter Noten 1 Cor Boet etal. (red.), Van bron tot boek. Apparaat voorde geschied schrijving van het communisme in Afe&r/tfW(iPSO-Stichting beheer iisg, Amsterdam 1986) 14-22. 2 Zie o.a.'Moskouse cpN-archieven en archief-Wijnkoop in Amster dam', Historisch Nieu wsblad 4/6 december 1995P-9- 3 Watdatbetreftishetjammerdat de recente geschiedenis van de CPN doorGerVerripszo eenzijdig gericht is op politieke verwikkelin gen aan de top: Ger Verrips, Dwars, duivels en dromend. De geschiedenis van deern 1958-1991 (Amsterdam 1995). 4 Ter oriëntatie kan ik aanbevelen: Tijdschrift voor Sociale Geschiedenis 18,2/3, juli 1992, themanummer Regional Implantation of the Labour Movement in Britain and the Netherlands. Papers presented to the seventh British-Dutch Conference on Labour History, Groningen 1990.

Nederlandsch Archievenblad | 1996 | | pagina 18