Drs. W.A. Fasel 1 ke, fuselier in Ned. Oost Indië; en Hein de Beer van Kelfkensdycke, voormalig hopman van de padvinderstroep De Flierefluiters) konden worden vernietigd. Reken maar dat stadsarchivaris Kees Molenaar (de ouderen onder ons herinneren hem zich nog wel) in zijn nopjes was met dit fraaie fami liearchief! Wij hebben oom Jo de Beer even op een zijspoor gezet, maar nu is hij dan weer terug als de Urheber (zeggen wij in de oorkondenleer) van een interes sante ontwikkeling. Zijn besluit om zelf archiefvor mer te worden droeg namelijk vrucht. En hoe! Hij was, zoals de lezer vermoedelijk niet weet, gehuwd met Valeriana Innemee, die niet slechts vele stuk ken betreffende het geslacht Innemee inbracht, doch óók betreffende de geslachten Raadskool en Boetje. Niet alles helaas, want stukken betreffende zowel Innemee als Raadskool en Boetje zijn even eens te vinden in het familiearchief-Van Helpen, terwijl er tevens een afzonderlijk familiearchief- Raadskool is en óók enige stukken-Van Helpen (z.g. miscellania) in de Collectie Aanwinsten van G. A. Valkemonde èn in het familiearchief-De Beer berusten. Een kleinzoon van oom Jo (Jo m) kocht in de buurtschap Evegoor een boerderij, die aldra riddermatige allures kreeg door de bouw van ieen z.g. Herenkamer, en z) van een inpandig privaat dat uitgaf op de gierkelder. Aan de wanden van de Herenkamer prijkten de familieportretten van het zo deerlijk in de déconfiture geraakte nageslacht van baron Adriaen van der Welcke, door Jo aange kocht op een auctie, en in de kussenkast bevond zich het eveneens op deze auctie gekochte archief van Adriaen en descendenten. Het hoofdarchief-Van der Welcke, w.o. stukken afkomstig van Adriaens broer Olivier van der Welcke en diens nageslacht, bevindt zich bij de heer Folkerts in het gemeentear chief Zwolle. Toen ten gevolge van het intrieste fail lissement van Florentius de Beer de boerderij werd verkocht aan jonkheer Lawijt t Hoen, werden de stukken niet mee overgedragen, zodat de pachtcon- tracten, het pachtregister, de procesdossiers enz, alsook het archief-Van de Welcke in het familie archief-de Beer bleven. Het huisarchief van de Havezathe Berenburg! En de tak van oom Jo heeft ook een notaris tevens amateur-archivaris opgeleverd, de reeds lang over leden Gozewijn de Beer! Deze was een jeugdvriend van de ons niet onbekende Prospèr Cuypers van Velthoven, van wie hij veel heeft geleerd. Reeds op zeer jonge leeftijd vatte Gozewijn bewondering op voor zijn legendarische oud-oom Gerrit van Aken, stads-historicus, brandweercommandant, redder van drenkelingen, wethouder, regent van het Hofje van stavast, kanariefokker èn (maar dat wist nie mand in die dagen) als Lidewijde de Liefde de schrijver van Pruikebolletje op kostschool, Pruike bolletje verloofd, getrouwd, moeder, grootmoeder, tot Pruikebolletje dood en begraven toe! Het spreekt dan ook vanzelf, dat toen Gozewijn het stadsarchief ging beheren, hij alle stukken van, aan en betreffende Gerrit van Aken uit de verschillende archieven verwijderde en verenigde tot de welbe kende Collectie Gerrit van Aken. Ook sneed hij uit de leggers van de Valkemondse Koerier de kranten bevattende nieuws over Gerrit van Aken voorzich tig los en uiteraard werd de collectie verrijkt met al le eerste (en enige) drukken van het Pruikebolle- tjes-oeuvre. Maar Gozewijn was nóg niet tevreden en dus betoonde hij zich een waardig leerling van Prospèr Cuypers van Velthoven door uit andere ar chieven in den lande stukken te lenen en onder te brengen in zijn collectie. Het bovenstaande is gechargeerd, maar toch ver moed ik dat het verhaal sommige collegae niet on waarschijnlijk zal voorkomen. En dat zit ik thans met de vraag of het standpunt van de archivarissen, die vonden dat je dergelijke archieven 'rustig mocht uiteenhalen als dat zo uitkwam', al doen de uitdrukkingen 'vogelvrij verklaard' en 'heilzaam werking van het respect de fonds' mij het ergste vre zen. Maar gesteld nu eens dat alle hierboven ge noemde archieven zich in één depót bevinden en dat de archivaris de vrije hand heeft om rustig te doen wat hem het beste uitkomt (bijvoorbeeld om dat de archiefdienst eigenaar is, of omdat de eige naren akkoord gaan, of omdat de eigenaren uitge storven of onvindbaar zijn). Laten we dan alles zit ten zoals het zit, uit respect voor het 'respect de fonds'? Ik geloof er niets van! Ik denk dat we dan toch eerst alle stukken, welke uit de overheidsarchieven 'ge- [238 Oud-g eme ent earchivari s van Alkmaar \W/ 's-HerSe lbosw'n >i5> B&W I 0 3 epp I 4 - v(..< CLAS3.' jïFiG.OND. Van de Veldelaan 203 1816 PD Alkmaar Tel. 0-72-111823 Giro 1182901 tel. 0725111823 Geachte Heer Looper, Bij deze moge ik U een artikel aanbieden ter plaatsing in het Archievenblad, getiteld Huis- en Familiearchieven. Ik heb het ondertekend met Anton Fasel, doch ï/.A.Fasel of drs.W.A.Fasel mag ook. In de inhoudsopgave van het maart-nummer tref ik een B.Woelderink, een Bert Looper en een drs.A.J.H.den Teu- ling aan, terwijl zij toch allen hebben doorgeleerd. In de aanwijzingen voor auteurs lees ik, dat artikelen moeten worden ingeleverd op diskette, aangemaakt in een tekstverwerkingsprogramma (bij voorkeur WordPerfect). Het spijt mij oprecht, maar ik bezit geen diskette, noch een computer, terwijl ik niet de vaagste voorstelling heb van wat een WordPerfect dan wel mag wezen. Toen het gemeentearchief van Alkmaar overging op electrische schrijfmachines, mocht ik bij mijn intrede in de VUT mijn oude vertrouwde, met handkracht te bedienen Hermes 44 voor een luttel bedrag overnemen en daar doe ik het dus mee. Hopelijk stuit deze mijne incorrecte wijze van tekstverwerken niet op overwegende bezwaren. Met de meeste hoogachting, Stadsarchief van s-Hertogenbosch, t.a.v. drs.B.Looper, Postbus 12345 5200 GZ 's-Hertogenbosch. Uit de begeleidende brief van Fasel blijkt dat in het tijdperk van it en mlg de Hermes 44 nog steeds niet verslagen is [239]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 54