Benoemingen streven, maar hoewel hij in 1949 nadrukkelijk stel de nooit lid te zijn geweest van de nsdap, zat er toch een politiek tintje aan.~° In 1942 stuurde Vollmer de beschouwing Publi- zistischen Tiitigkeit der niederlandischen Reichsar- chivenaat de Secretaris-Generaal van owe. Hierin drong hij erop aan sneller over te gaan tot uitgeven van inventarissen en vooral van bronnenpublika- ties en niet te wachten tot alle archieven (die vol gens hem zo uitstekend geordend waren onder lei ding van de vroegere Algemeen Rijksarchivaris prof Fruin) zouden zijn bewerkt. Ook zou de Alge meen Rijksarchivaris een publikatie moeten uitge ven over de geschiedenis van het Nederlandse openbaar bestuur. Ter vergelijking wees Vollmer op de grote serie Publikationen aus den preuszischer Staatsarchiven, die onder Bismarck was gestart en die - en daar komt de aap uit de mouw - 'in den neuen "Ostprogramm' und Westprogramm zu- sammengefasst sind In zijn beschouwing ont vouwde Vollmer ook plannen voor samenwerking van de Rijksarchieven met diverse Nederlandse in stituten zoals de Commissie voor de Rijks Geschied kundige Publicationhet Historisch Genootschap en het Instituut voor Middeleeuwse Geschiedenis in Utrecht. Dit om rechten- en letteren studenten meer archieftechnische kennis bij te brengen. In het algemeen zouden de Rijksarchivarissen als mid delpunt voor de provinciale onderzoeksgebieden moeten dienen. Deze brief van Vollmer werd na ruim een maand door de Secretaris-Generaal van owe naar de Algemeen Rijksarchivaris gezonden met het verzoek om commentaar. Bijlsma stuurde de brief niet terug. Het origineel is nog aanwezig in de correspondentie van de Algemeen Rijksarchiva ris, met daarop in de kantlijn de opmerking van Van Dam 'mooi programma! maar... Deze heeft kennelijk zijn bedenkingen, maar het is niet duide lijk op welk aspect van Vollmers beschouwingen. Bijlsmas commentaar beperkte zich tot de archief studie in Utrecht, die hij afwees. Zijn argument daarvoor was dat er nu al niet voldoende vacatu res waren om allen met het diploma archiefambte naar aan een baan te helpen. Wel heeft Bijlsma de Rijksarchivarissen in de provincies gevraagd naar hun bereidheid voordrachten te houden aan de Utrechtse Universiteit. Alleen de Rijksarchivaris van Limburg vond het een goed idee; de anderen hadden geen tijd, vonden het te ver weg of voelden zich er fysiek niet toe in staat.21 Al de toegangen zouden de weg hebben kunnen wijzen naar waardevolle stukken voor inbeslagne ming. Er zijn echter geen aanwijzingen dat men zich in de Nederlandse Rijksarchieven extra heeft ingespannen om aan Vollmers wensen van meer toegankelijkheid te voldoen. Door bij de Rijksar chieven aan te dringen op medewerking aan de cds bij het opzetten van een cartotheek van joden heeft Vollmer zich ook bemoeid met onderzoek naar personen, hoewel dit niet expliciet in zijn taakomschrijving stond. Vollmers belangstelling voor het Koninklijk Huisarchief komt elders in dit nummer aan de orde. Enkele belangrijke posten binnen de Rijksarchief dienst werden gedurende de bezetting vervuld door NSB-leden. In die kringen werd ook gespro ken over opvolging van mr Bijlsma als Algemeen Rijksarchivaris door iemand uit eigen gelederen. In Zeeland werd in november 1942 de Rijksarchi varis mr A. Meerkamp van Embden (1882-1954), lid van de nsb, benoemd tot burgemeester van Middelburg. '...Dat mijn benoeming tot tijdelijk burge meester niet overal gelijkelijk wordt beoor deeld, begrijp ik. Voor mijzelfben ik overtuigd eenvoudig dat te doen wat in de tegenwoordige omstandigheden mijn plicht moet worden ge noemd. Het verheugt mij dat ge mijn verzoek om machtiging tot het vervullen van beide be trekkingen hebt willen steunen. schreef hij aan Bijlsma.22 Secretaris-Generaal Van Dam vroeg Bijlsma om zijn oordeel over twee kandidaten voor de vacature van Rijksarchivaris in Zeeland. De eerste was dr W.S. Unger, gemeentearchivaris van Middel burg en de tweede mejdr D. A. Felix, chartermees ter en sinds september 1943 waarnemend Rijksar- [66] Mr R. Bijlsma (1880-1949), Algemeen Rijksarchi varis van 1933-1946. Fotoverzameling Algemeen Rijksarchief, Den Haag [67]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 6