Summary Guesthouse bills, historical source of information Guesthouses are originally typical christian institutes. They first occur during the 4th Century. They offered free lodging and care to the poor and travellers. The bills of these houses offer a source of historical information. The author of this article has worked with these bills in his capacity as head of the City Archive of Den Bosch. His experience and conclusions are for the benefit of archivists and archive users. Beredeneerde literatuurlijst [98] Moten [99] Sinds circa 1930 worden gasthuisrekeningen op grote schaal gebruikt door economisch historici. Zij vinden hierin massa s, vaak zeer betrouwbare gegevens over prijzen, lonen en pachten. Aange zien de gasthuizen hun vrijkomende middelen be legden in grondrenten (erf- en losrenten), hypo theken en staatsleningen, kunnen de gasthuisreke ningen ook dienen als bron voor een studie naar de rentevoet. Het thans lopende onderzoeksproject naar de nationale rekeningen onder leiding van prof dr J.L. van Zanden maakt eveneens op grote schaal gebruik van deze bron. Landbouwhistorici vinden in de rekening niet al leen cijfers over de hoogte van de pacht, maar ook gegevens over de door de bestuurders gevolgde po litiek in geval van rampen of conjuncturele tegen spoed. Bouw en onderhoud van boerderijen kwa men vaak ten laste van de eigenaar, zodat men in de rekeningen informatie mag verwachten over aard, herkomst en hoeveelheid gebruikte bouwmateria len. 7 Sociaal historici kunnen de rekeningen gebruiken bij hun onderzoek naar het verschijnsel armoe de; een gasthuis was immers een armenzorginstel- ling8. Het proefschrift van Coopmans (1964) bewijst dat ook rechtshistorici deze bron bij hun onder zoek kunnen inschakelen bijvoorbeeld om te zien of gasthuizen als zogenaamde dode handen werden beschouwd en hoe de controle van het financieel beheer verliep. Soms kochten de gasthuizen ook kunst aan of ga ven zij kunstenaars opdrachten. Op grote schaal gebeurde dit bij de rijke stedelijke gasthuizen in de Zuidelijke Nederlanden. Deze schaften op grote schaal kunstwerken aan, zoals schilderijen, meubi lair en goud- en zilverwerk. Bij het Bossche Groot Gasthuis ontstond vermoedelijk door schenkin gen van aftredende regenten in de loop van de achttiende eeuw een uitgebreid zilveren servies, dat diende ter opluistering van de grote jaarlijkse maaltijd, tijdens welke de aankomende en vertrek kende bestuurders zichzelf feteerden.9 j.g.w.f. bik, Vijfeeuwenmedisch leven in een Hollandse stad (Assen, 19 5 5een nog steeds veel geciteerd werk over de geneeskunst in Gouda met het accent op de perio de van de Republiek; behandelt ook het Goudse Catharijnegasthuis. j.p.a. coopmans, De rechtstoe stand van de Godshuizen te 's-Herto- genbosch vóór 1629 (Den Bosch, 1964); standaardwerk over de rechtsgeschiedenis van het gast huis. c.M. HOGENSTijN, Sint Elisabeths- gasthuis en Brinkgreven. Geschiede nis van de psychiatrische ziekenhui zen te Deventer(Deventet, 1987); voorbeeld van een monografie over een krankzinnigengesticht/psy- chiatrisch ziekenhuis. j. hvizenga, Memorabele men sen en momenten uit de geschiedenis van de intramuralegezondheids- z0rg(Lochem, 1991naslagwerk met korte geschiedenissen van alle in 1991 in Nederland nog bestaande ziekenhuizen, psychia trische ziekenhuizen, verpleeg huizen en revalidatieklinieken. d. jetter, Grundzügeder Hospitalgeschichte (Darmstadt, 1973); de auteur is specialist in het onderwerp gast-/ziekenhuis- geschiedenis. IdemGrundzüge der Geschichte des Irrenhauses (Darmstadt, 1981); zie het commentaar bij de vorige titel. A.c.M. kappelhof,'Het Bossche Geefhuis. Het inkomen uit het vermogen van de Tafel van de HGeest van Den Bosch 1450- 181 o'in: Varia Historica Braban- ticax (19 811 - 5 4; dit artikel gaat niet over een gasthuis, maar over een extramurale armenzorginstel ling; de opmerkingen op pp. 6-11 en 13-18 over de rekeningen van de Bossche Tafel van de HGeest zijn niettemin ook van toepassing op gasthuisrekeningen. a.c.m. kappelhof, Reiniervan Arkel 1442-1992. De geschiedenis van het oudstepsychiatrische zieken huis van Nederland(Den Bosch, 1992); voorbeeld vaneen mono- grafieovereen 'dolhuis' datzich na 1842 ontwikkelde tot een krank zinnigengesticht en sedert circa 1970 tot een psychiatrische kliniek; met veel aandacht voor de pre-psy- chiatrische periode. J.L. KOOL-BLOKLAND, DeZOfg gewogen. Zeven eeuwen Godshuizen in Middelburg. (Middelburg, 199°); voorbeeld van een mono grafie over het weeshuis en het al gemeen gasthuis in een provincie stad; is gebaseerd op het zeer rijke fonds van de Middelburgse Gods huizen. j.k. van der korst, Omlijfen leven. Gezondheidszorgen genees kunst in Nederland circa 1200-1960 (Utrecht/Antwerpen, 1988); een recent en zeer bruikbaar overzicht van de geschiedenis van de Neder landse gezondheidszorg met daar in ook veel gegevens over gasthui zen. G. maréchal, De sociale enpolitie ke gebondenheid van het Brugse hospitaalwezen in de middeleeuwen (Kortrijk-Heule, i978);goedge documenteerde analyse van de juridische status en de werking van de belangrijkste Brugse gast huizen gedurende de middel eeuwen. N.W. posthumus,Nederlandsche prijsgeschiedenis (2 dln.; Leiden, I943'I9<M);dit standaardwerk is voor een belangrijk deel gebaseerd op gasthuisrekeningen. ch. verlinden enj. craey- beckx, Dokumenten voorde geschiedenis van prijzen en lonen in Vlaanderen en Brabantxinc- xvmeeeuwiqdln.; Brugge, 1959- 1973); de pendant van Posthumus voor Vlaanderen. 1 Zo werden bij het Bossche Groot Ziekengasthuis de afzonderlijke vermogens van de nonnen en de twee kapelaans die aann het huis verbonden waren geconfisceerd en beheerd door de rentmeesters van degeestelijkegoederen. Degoede- ren van de 'arme siecken' bleven echter ongemoeid. 2 HJ. Smidt, De wet tot regeling van het armbestuur volgens de wetten van 28junij 1854 (Staatsblad no 100) en 1junij 1870 (Staatsblad no 87 (Winschoten, i87t);H. Fukkink, De Armenwet 1912 in teksten uitleg (IJmuiden, 1912). 3 H. Scholtes, 'Armoede en de tafel van de HGeest te Bergen op Zoom 1477*15 36', in: Studies uit Bergen opZoom,\u (1979) 54-82. 4 Zie het in de literatuurlijst opge nomen werk van Posthumus. 5 j. M. Verhoeffi De oude Nederlandse maten en gewichten (Amsterdam, 1982). Een ideetje voor de Stichting ArchiefPublikaties? 6 Zie voor een vroeg voorbeeld uit 159^D. de Moulin, I. H. van Eeghen en R. Meischke, Vier eeuwen Amsterdams Binnengasthuis (Amsterdam, 1981) 64-66. 7 A. C. M. Kappelhof,'De hoeven van het Bossche Geefhuis. Op bouw, beheer en liquidatie van een omvangrijk hoevenbezit', in: Noordbrabants Historisch Jaarboek, 1 (1984)83-142. 8 Th. A. Wouters, Van bedeling tot verheffing. Evolutie in houding tegenover de behoeftige mens te 's-Hertogenbosch 1874-1912 (Tilburg, 1968). 9 Zie de catalogus Verzamelingen van de openbare onderstand Pro Civitate (Brussel, 1961).

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 22