5 Aanvullende bronnen In paragraaf 2 is reeds een aantal gerelateerde bron nen genoemd: journalen, leggers, manualen, bijla gen, borderellen, opnameregisters enz. Deze stuk ken maken deel uit van een normaal gasthuisar chief. Speciale aandacht verdienen de bijlagen, aangezien de waarde ervan door archivarissen en onderzoekers niet altijd wordt onderkend. In de archieven van rechtbanken bevinden zich soms dossiers over procedures gevoerd tegen een fraude rende of insolvente rentmeester. Daarnaast noem ik enkele toetsingsbronnen. Wegens de nauwe band met de plaatselijke overheid komen we over gasthuizen veel gegevens tegen in de archie ven van steden en dorpen. Het toezicht op het fi nancieel beheer leidde ertoe dat ten tijde van de Re publiek alle transacties met onroerend goed, zoals verkoop, ruil, uitgifte in erfpacht, aflossing van schulden enz., vooraf moesten worden goedgekeurd door het stadsbestuur. Het hing verder van de inrich- Kaart uit het door vader en zoon Van Geelkercken gemaakte kaartenboek van het Arnhemse Sint Catha- rina gasthuis uit 1635. Weergegeven wordt het bezit in Apeldoorn. In 1988 bezat het gasthuis hier nog steeds een boerderij. Daarnaast de oudste kadastrale kaart van sectie F, 'Het Woud' in Apeldoorn met daarop in getekend de door de Van Geelkerckens gekarteerde per celen. Uit: G.B. Leppink, e.a. Van Geelkerckens Kaartboek van de landerijen van het Sint Catharinae Gasthuis in Arnhem (1635), vergeleken met de oud ste kadastrale kaarten (1832) (Arnhem, 1988) 98 ting van deze besturen af, welk lichaam deze machti gingen kon afgeven. Met name wanneer de regenten van het gasthuis tot een omvangrijke transactie wensten over te gaan, werd de zaak eerst grondig on derzocht. De daaruit resulterende rapporten ('me- moriën') geven vaak een goed inzicht in de exploita tie van het patrimonium. Ook inventarislijsten van voorwerpen aanwezig in het gasthuis kunnen dienen om de gegevens uit de rekening te toetsen. In de negentiende eeuw dienden de besturen van gasthuizen voor transacties met onroerend [96] goed ook nog eens toestemming te vragen aan Ge deputeerde Staten. In het archief van dit college kan men dus ook gegevens aantreffen, zij het dat dit bestuurslichaam zich doorgaans zal hebben be perkt tot een marginale toetsing. In topografische plaatsbeschrijvingen is vaak een beschrijving van een gasthuis opgenomen.6 De in de rekeningen voorkomende prijzen kunnen worden getoetst aan de hand van officieel geregis treerde of vastgestelde prijzen, met name van gra nen (mercurialen, peggen e.d.) of aan de hand van domeinrekeningen. 6 Speciale onderwerpen Op micro-niveau zijn de gasthuisrekeningen een onmisbare bron voor de geschiedschrijving van de gasthuizen zelf. Van de meeste gast/ziekenhuizen zijn thans monografieën beschikbaar. De oudere titels hebben veelal het karakter van een gedenk boek, de laatste jaren verschijnen er steeds meer volwaardige bedrijfsgeschiedenissen. Al deze stu dies leunen op de rekeningen. Hoe rijk aan ge gevens deze bron is, valt te zien in de werken van Kool-Blokland over de gasthuizen van Middelburg (1990) en Kappelhof over het Bossche Reinier van Arkel (1992). Overgetekend deel van hel minuutplan van sectie F "et Woud\ zevende blad, van de kadastrale gemeente Apeldoorn Hieraan is toegevoegd één perceel van het niet meer aanwezige achtste blad van deze sectie: no. 1372 (oorspronkelijk nummer, dat ook op een latere kaart voorkomt). De percelen van het Gasthuis, voorkomende op kaart no.9, zijn hierop met een lichtgrijze kleur aangegeven. Voor legenda zie p.35. Medisch historici hebben deze bron eveneens al lang geleden gevonden. Overigens moeten zij lang en veel zoeken om de her en der verspreide gegevens bijeen te sprokkelen. Het zijn vooral bijzondere verrichtin gen zoals het steensnijden, amputeren of andere ris kante operaties die in de rekeningen afzonderlijk ver meld worden. De bijlagen bevatten nogal eens factu ren van apothekers met specificaties van geleverde medicamenten en kunst- en hulpmiddelen. Daarnaast noem ik een paar onderwerpen die op het eerste gezicht ver van het gasthuis afstaan maar waarbij de gasthuisrekeningen goede diensten kunnen bewijzen. [97]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 21