The German 'Archivamt' in the Nether lands and the Royal Archive The Ger man occupier tried constantly to reform the Dutch Society to German model, including the archive system. For the latter they appointed B. Vollmer as head of the 'German Archivamt' in the Netherlands. He demanded interchanging Dutch archives with German archives. Especially the Royal Archives were a constant discussion of movement to Ger many. Dutch archivist played an important role to keep the archives complete. Thanks to their efforts in delaying and cancelling movement to Germany, most of the materials were kept safe. This article describes all particulars that took place during the occupation period in regards to the archive move ments within the Netherlands and from and to Germany. [86] Nofen lichte omstandigheden in dit fort werden echter enkele stukken niet direct teruggevonden. Deze vonden in een later stadium onder leiding van een in kolonelsuniform gestoken Graswinckel hun weg terug naar Nederland. Dit ging zelfs zo ver, dat stukken van het Huis Nassau van vóór 1568, die volgens oude uitwisselingsverdragen in Duitsland berustten, in een moeite ook werden 'bevrijd'. Slechts enkele stukken, die met het groothertog dom Luxemburg van doen hadden en die daar waarschijnlijk reeds naar waren overgebracht, wer den niet teruggevonden.44 Conclusie In augustus 1944 vraagt Zipfel aan Vollmer of het in verband met de oorlogssituatie niet verstandiger is naar Duitsland af te reizen. Vlak voor het vertrek van Vollmer op 30 september 194445 bericht laatst genoemde aan Zipfel dat alle geplande 'archiefuit wisselingen', dus voornamelijk die met het kha, zijn volbracht. Stukken betreffende de Karmelie tenkloosters van Utrecht, Rotterdam en Haarlem, zijn op dat moment onderweg via Brussel. De ge plande inventarissen van het Algemeen Rijksar chief, te weten die van onder meer de Staten-Gene- raal en de Raad van State en die van Rijksarchief in Gelderland zijn gereed46, zo ook die van het kha; voor het Rijksarchief in Limburg en het Rijksar chief in Overijssel heeft men helaas niet genoeg tijd gehad. Verder is de reproductie van een deel van het kha volbracht.47 Over Vollmer werd na de oorlog in Nederland gesproken dat het archief wezen het met deze 'voogd' slechter had kunnen treffen.48 In een necrologie gaat men een stapje verder; ...Er war der gegebene Mann1940 das Ar- chivamt beim Reichskommissariat für die Niederlande zu übernehmen, das er bis 1944 als Kollege und Anwalt der niederlandischen Archivare und Archive geführt hat. Dit gaat wellicht te ver; Vollmer was zeker alleszins redelijk en zeker geen nazi, maar stond toch gro tendeels achter het beleid van Zipfel en zijn positie binnen het Nederlands archiefwezen was duidelijk een andere dan 'Kollege und Anwalt'. Wel zijn de medewerkers van de Nederlandse archiefinstanties Vollmer dankbaar voor zijn bemoeienissen om medewerkers van Rijks- en gemeentearchieven buiten krijgsgevangenschap en arbeidsinzet te houden.49 Reeds snel na de oorlog werd Vollmer opnieuw geïnstalleerd als directeur van het Staats archief in Düsseldorf.50 Wanneer men dit voegt bij het feit, dat vele 'verplaatste' stukken weer op hun oorspronkelijke bewaarplaats zijn teruggekomen, kan men stellen, dat de werkzaamheden van het Deutsches Archivamt slechts een werveling in de wereldstorm der Tweede Wereldoorlog vormden. Alleen Zipfel, als eindverantwoordelijke na de oor log door de geallieerden verhoord, maar niet ver oordeeld, werd tot zijn grote spijt iedere verdere bemoeienis met het archiefwezen ontzegd.51 Summary i Behalve naar prof dr F.C.J. Kete laar gaat mijn dank uit naar de heer drsE.SomersvanhetRiOD, de Rijksarchivaris in de provincie Drenthe drs W. E. Goelema en A.J. UbelssrenA. F. Ubelsjr, voormalig medewerker (1933- 1981), respectievelijk hoofdar- chivist van het Koninklijk Huis archief. Gebruikte bronnen: Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (riod), archief van het Generalkommissariatfur Verwaltung undJustitz, Abteilung Archivwesen (het archief van het dan in het riod beslaat tachtig centimeter in zes dozen; aangezien de meeste noten verwijzen naar dit archief, heb ik slechts het inven tarisnummer gegeven); Koninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage, archief correspondentie N. M. Japikse en archief ingeko- menstukken 1940-1945; Alge meen Rijksarchief, archiefvan het Algemeen Rijksarchief. 2 Vollmer,Bernhard(i886-i958), werd in I929directeurvanhet Staatsarchief te Düsseldorf. In deze hoedanigheid had hij veel contacten met Nederlandse archie ven, vooral met de 'voormalige Rijksdelen' Limburg en Gelder land. Vollmer kende de Nederland se taal en had hier reeds in de twintiger jaren vele goede contac ten. Zo was hij betrokken bij het voorbereiden van het Pruisisch- Nederlands uitwisselingsverdrag van 1926. Hij werd geen lid van de nsdap. Classen, W.,'Nekrologauf Bernhard Vollmer', DerArchivar 11 (1958) 99-102. 3 Schmidt speelde tijdens de bezet ting een opvallende rol. Hij was de vertegenwoordiger van de nsdap in Nederland en vond vele ss-ers, zeker binnen het Rijkscommis sariaat (als enige Duitser tussen Oostenrijkse Generalkommissare) op zijn weg. Mussert had, waar schijnlijk onterecht, veel vertrou wen in de hulp, die Schm idt hem bij het najagen van zijn luchtkaste len (presidentschap van de Dietse landen etc.) zou kunnen bieden. Schmidt kwam in 1943 onder verdachte omstandigheden bij een treinongeval in Frankrijk om het leven. Lennep, G.L. Van, Verkla- rendoorlogswoordenboek (Amster dam, 1988). 4 riod ei, Vollmeraan Schmidt 30-12-1942. 5 Dit was een vondst van Vollmer zelf; een Austausch-methode der von derProvenienzausging, aberauch Forschungsinteressen berücksichtigte und mitdem Instrument der Depo- nierungunter Eigentumsvorbehalt einen Weg für nicht Gleichgewichti- genAustausch eröffnete. '(Stein, W. G., 'DieInventarisierung von Quellen zurdeutschen Geschichte. EineAufgabederdeutschen Archiwerwaltung in den besetzten westeuropaischen Landern im Zweiten Weltkrieg', in: Schnath, Inventarvon Quellen zurdeutschen Geschichte in Pariser Archiven und Bibliotheken(zp.,z.].) 52. 6 Bij contact met de Rijksarchivaris in Drente, de heer Goelema, bleek dat het betreffende archief na de oorlog niet is teruggekeerd. Dit terwijl er slechts van deponering sprake is geweest. Dit archief bevat stukken uit de 16een lyeeeuw, te weten: corresponden tie met onder meer Willem de Zwijger (de Oranjes waren graaf van Lingen), administratieve be slommeringen met tolrechten en herendiensten, stukken over het beheer van de domeinen, over militaire aangelegenheden, over justitie etc. De inventaris van dit archief bevindt zich nog in Assen. Terugvordering wordt over wogen. 7 riod ei, Staatsarchivdirektor Smidt (Wiesbaden) aan Zipfel 28-06-1940. 8 riod E7a, correspondentie tussen deze beide archiefinstanties. 9 Puchner, Karl (1907-1981) was vanaf 1933 werkzaam in het Beierse archiefwezen. In zijn uitgebreide necrologie in 'Der Archivar' wordt van zijn twee-jarig verblijf (eind 1941- zomer 1943) in Nederland vreemd genoeg geen melding gemaakt. Enige tijd na het beëin digen van de oorlog trad hij in dienst bij het Beiers Hauptstaats- archivxe München, waarvan hij in 1972 directeur werd. Puchner was een stroeve, Beierse officier en oost frontstrijder die na het beëindigen van zijn inventarisatie weer naar het front terugkeerde. Tijdens zijn verblijf in het kha probeerde hij de mannelijke medewerkers aldaar zover te krijgen hetzelfde te doen (mededelingA.J. Ubels). Hem- merle, J., 'NachrufKarl Puchner', Der Archivar 36 (1983); Stein, 'Die Inventarisierung von Quel len', 32. 1 o Japikse (1872-1944) was jarenlang directeur van het bureau van de Commissie voor de Rijks Ge schiedkundige Publicaties geweest tot zijn pensionering in 1937. Vanaf 1928 was hij tevens directeur van het kha. Hij was nationalis tisch en Oranje-gezind (hij is leraar geweest van prinses Juliana). In het Interbellum hadjapikse van zich doen spreken in het debat over de oorzaken van de Eerste Wereld oorlog, waarbij hij een nogal [87]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 16