Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis 95 u Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, het - (te Amsterdam) 292 Rijksken Willemsen 255 rijmeen geschreven - 79 runsaterwoude, nog geen diakenen in de Her vormde Gemeente te - 46 Rijnsdorp, het persoonlijk archief van dr. C. 302 Rijper Sociëteit, de - (dpsg.) 172 russen, attestaties in het archiet van de kerkeraad der Hervormde Gemeente te - 300 RIJSWUK (z.-h.) 259 het archief van de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente te - 254 sacramenten 313* SAEFFELEN (DLD.) 132 zie ook Sittard SAINTE MADELEINE VAN CHATEAUDUN (FR.) 215 salland. de drost van - 135 Samen-op-Weg28 sappemeer zie Grubner sas van gent, de archiefbewaarplaats van de Her vormde Gemeente te - 37 verloren gegane archiefbescheiden van de Her vormde Gemeente te - 45 Sasma. Ypo - (burgemeester en convooymeester te Coevorden) 291 sassenheim zie Jacob Mathijsz Scayck. Elisabeth van - (te Veenendaal) 133 Schaap, levensbeschrijving op de naam - (Broe- dergem.) 200 Schalkwijk van der Velden, ds. [Justus] - (her vormd predikant te Ameide en Tienhoven) 289 SCHANSBRUG (DÉN BURG/TEXEL) 129 SCHARMER 254 scharminkelhuis. het - 132 Scharten. ds. Th. - (hersteld-evangelisch-luthers predikant te Amsterdam) 260 SCHEEMDA 292 het archief van de kerkvoogden der Hervorm de Gemeente te - 127 een merkwaardig geval van huwelijksvoltrek king te - 291 scheemda-eexta. acta van de gecombineerde ker keraad van - 291 Scheiblerus zie Schijbelaer schkllltnkn. een oud doop- en trouwregister van de Hervormde Gemeente te - in onbekende par ticuliere handen 45 schelmenverhalen288 schema van een (jaar)rekening 269 schema van een (jaar)rekening taeffel273 schema voor de ordening van de archieven der hervormde gemeenten 38, 60 schema voor de ordening en inventarisatie van archieven van doopsgezinde gemeenten 184 Schenk. Jan Dircksen - (te Nootdorp) 280 schenking, akten van - 132 "scliepampt"het - 313* Schiedam, het archief van de classis - van de Ned. Herv. Kerk 48 schieland, de classicale vergadering van - (wijze van bewaring van het archief) 35 zie ook Rotterdam/Schieland Schipper, Gerret Cornelisz. - (vertrokken van Bleiswijk naar Waddinxveen; rem. diaken) 150 Schnabeli, Hans Jacob - (dpsg. voorganger te Mannheim) 181 Schoenmaker, Jan Mangnus - (militair) 104 schokland, het archief van de kerkvoogdij van de vroegere Hervormde Gemeente te - 138 Scholtens, Roelf - 79 schooldiploma's van opgenomen wezen 82 schoolhoofden, rapporten van - 144 schooljeugdregister van de - (luth.) 194 schoolmeesters, de benoeming van - 99 schoolmeesters tot het predikambt toegelaten 56 schoolrapporten van opgenomen wezen 82 schoolverenigingen, de archieven van - 260 Schoon, C. - (koster van de dpsg. kerk "Bij den Toren" te Amsterdam) 182 schoonhoven, het vangen van uilen in de kerk te - 280 schoonmaaksters 150 schoorl, diaken te - 89 schoot 295 schorsingen 91 Schotel, dr. G.D.J. - 44 schotschietende huizen 116 Schouten, levensbeschrijving op de naam - (Broe- dergem.) 200 schriftelijke kerkvisitatie 58 zie ook kerkvisitatie(s) schrijfproeve 93 schrijfproeven van wezen 193 Schuitemaker, Jan Jacobs - (dpsg. leraar te Am sterdam; dooppredikatie) 180 schuldbekentenisakten van - 132 Schut, Hindrik Roelfs - (te Haren, Gr.; verminkt geraakt bij Valenciennes) 79 Schutter, ds. [Gerbrand] - (hervormd predikant te Buren) 290 Gerbrandus - 87 Schwestern-Beirat(Broedergem.) 198 Schijbelaer. ds. [W.G.] - (luth.; te Amersfoort) 191 scriba 54, 313* scriba van de classicale vergadering 85 scriba van de kerkeraad 283 scriba van de ring 84 sebaldeburen, afhoring van de kerkerekening van - 136 secretaris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk 110 secretaris van de kerkeraad (luth.) 189 segvf.lt zie Zegveld Seminarium van de Remonstrantse Broeder schap. het - 148 het archief van het - 155 serckeboeckhet - 133 "sercken ende hooftsteenen 132 sessies 86 Sibelius. Caspar - (te Leiden) 101 Sigfried, Oswald - 181 S.I.L.A. 294 375 Een bladzijde uit de 'omvattende' index in de gids voor protestantse kerkelijke archieven [52] Bronnen voor kerkgeschiedenis J.G.j. VAN BOOMA, Onderzoek in protestantse ker kelijke archieven in Nederland. Handleiding, tevens beknopte gegevens over de geschiedenis van de kerkelij ke instellingen, over het kerkelijk archiefrecht en ker kelijk archiefbeheer, 's-Gravenhage, 1994, 383 pp., isbn 90-70324-71 -7, ƒ49,95 h.j. kollen, Gids voor de studie van Reformatie, Contra-Reformatie en Katholieke Herleving in Utrecht 1500-1700. Bronnen aanwezig in het Rijksarchief in Utrecht, 2 delen, Utrecht, 1992; met medew. van M. G. Spiertzen H. L. Ph. Leeuwenberg, 752 pp. Geschiedbeoefening zonder kennis van de bijbelse verhalen, zonder de betekenis in te kunnen schat ten van het christelijk geloof voor onze voorou ders, is welhaast onmogelijk. Kerkelijke archieven zijn daarom voor de geschiedenis van het dagelijks leven een niet te onderschatten bron. Het is meer dan betreurenswaardig dat op de grote tentoonstelling 'De Dageraad van de Gou den Eeuw' in het Rijksmuseum waar een schilderij hing, voorstellende het rokende Sodom en Go- morra, de vrouw van Lot als zoutpilaar en op de voorgrond Lot met zijn dochters in de spelonk, geen der omstanders - en dat waren er talloos ve len - wist om welk verhaal het ging. Bekend is ook de ervaring van de hoogleraar geschiedenis die aan zijn studenten uit moest leggen wie Jezus was, waarna een student opmerkte dat hij dat nu wel door had, maar wie was nu Christus! Stelt u zich dat eens voor, je moet aan geschiedenisstudenten uitleggen waar het in de Schrift om gaat. De Bijbel had een grote invloed op het dagelijks leven in de zeventiende en achttiende eeuw. Talrijk waren de tegels met bijbelse voorstellingen waarmee de bur gerij zich omringde. Op allerlei gebruiksvoorwer pen werden de bijbelse verhalen afgebeeld: een zil veren zoutvat werd gedecoreerd met de vrouw van Lot, Adam en Eva sierden de koperen beddepan, op de Hindeloper prikslee vinden we de Drie Ko ningen en in de gevelsteen in het huis aan de Markt van Zaltbommel is het offer van Abraham gebeeld houwd. Wie beseft niet welke enorme invloed de Statenbijbel, de vertaling die de levende taal van de zeventiende eeuw heeft willen spreken, heeft ge had. En hoewel er volop botsingen waren tussen regenten en predikanten, putten Kerk en staat uit dezelfde bron. Het normenstelsel was identiek en 'ongodistery' achtte men een gevaar voor de Staat. In 1995 is de Bijbel is uit het zicht verdwenen en daardoor wordt het ook steeds moeilijker zicht te krijgen op het levensgevoel van onze voorouders. Maar wil men de geschiedenis der staat beoefe nen en/of het dagelijks leven bestuderen van onze voorouders dan zullen ook en juist de archieven der kerken geopend moeten worden: doopboeken, lidmatenregisters, acta, collecteboeken, diakonie- rekeningen en noem maar op. En die archieven zijn er in overvloed. Gelukkig is er nu een aantal dikke boekwerken uitgegeven die werkelijk in een behoefte voorzien. Op mijn buro liggen twee forse gidsen van het Rijksarchief in Utrecht en een handleiding van J. G. J van Booma. Om met het Onderzoek in Protestantse Kerkelij ke Archieven in Nederland' van Van Booma te be ginnen. ik ben verbaasd dat er zoveel 'rare, gekke en ongewone' zaken verscholen liggen in de archie ven van de kerken van calvinistische, doperse en lutherse signatuur tussen Nieuwe Pekela en Sas van Gent. En gelijk raak ik hier de zwakke plek van het boek: het betoog lijdt onder de enorme veelheid curiosa die de auteur tussen het uiterste Noordoos ten van ons land en Zeeuws-Vlaanderen heeft aan getroffen. Van Booma heeft een boek geschreven over het verrichten van onderzoek in protestantse kerkelij ke archieven in Nederland, een handleiding met gegevens over de geschiedenis van de organisatie structuur en de archieven van tien kerkgenoot schappen. Daarnaast behandelt de auteur enkele speciale onderwerpen, zoals de DTB-registrade en belangrijke typen van archiefbescheiden. In de titel staat dat het boek een 'handleiding' is. Een handleiding' neemt je aan de hand mee en geeft duidelijk en helder uitleg hoe je het meest ef fectiefinformatie kunt krijgen over het onderwerp waar de 'handleiding' over gaat. Nu dit is niet het geval. Het boek staat bol van de vele voorbeelden, er wordt veel literatuur genoemd, maar de samen- [53]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 27