The forming of regions and the orga nisation of the archives 2: models of cooperation The process of governmental reform, including the forming of regions, which had began to take shape was altered suddenly in May last year when a new coalition was formed. Schaalvergroting Toen waren de menin gen over gewestvorming zeer verdeeld. Schaalver groting druiste in tegen de pas op gang gekomen ontwikkeling van het archiefwezen via diverse 'eenmansbedrijfjes' op lokaal en interlokaal ni veau. Nu is de algemene opvatting dat 'eenmans bedrijfjes' (ook eenmansbedrijfjes van drie) niet meer de toekomst hebben vanwege de ingrijpende veranderingen in het vak (automatisering, machi neleesbare gegevens, e.d.). Het wordt allemaal te veel voor de bekende archivaris-duizendpoot die we nu nog zo duidelijk in die collega of in onszelf herkennen. Bottom-up De nieuwe Archiefwet - hoe men daarover ook moge denken - heeft een einde ge maakt aan een illusie: de verplichte aanstelling van gemeentearchivarissen zal er niet komen. Daarmee is een einde gekomen aan top-down redenering die de discussie over de organisatie van het Nederlands archiefwezen jarenlang heeft beheerst. Jammer, maar het is nu in ieder geval duidelijk dat de heil staat niet meer van de ene op de andere dag via de Staatscourant zal worden gevestigd. Top-down maakt plaats voor bottom-up: de Nederlandse ar chiefwereld zal nu zelf hard moeten werken aan een evenwichtige archiefzorg voor het gehele land. De term 'dekkend net' krijgt een andere inhoud dan de puur formeel-organisatorische welke hij nu heeft. Het gaat om een dekkend net van evenwich tig verdeeld archiefbeheer over stad en platteland van een hoog professioneel niveau, via vele wegen te bereiken. Blijft het sluitend net van formele ar chiefdiensten toch nog het hoogste ideaal? Interbestuurlijk Twintig jaar geleden liep er in de discussie over gewestvorming een duidelij ke scheidslijn tussen Rijk en gemeente. Ook in de nabije toekomst zal er bij de mogelijke totstandko ming van gewestelijke archiefdiensten nog pittig gediscussieerd gaan worden over de verdeling van rijks-archiefbestanden, maar er is ook een geheel andere ontwikkeling gaande. De inburgering van de bottom-up-begrippen 'dienstverlening aan de burger' en 'effectiviteit' maakt de discussie tussen Rijk en gemeente een stuk zuiverder. Uitgangs punt wordt nu steeds meer het hogere, organisatie- overstijgende doel van optimale dienstverlening en niet meer het particuliere belang. De ontwikkelin gen in Groningen en Utrecht zijn misschien de voorbode van een nieuwe geïntegreerde archiefor ganisatie in Nederland. Organisatieanalyse Veel meer dan twin tigjaar geleden benaderen wij het archiefbedrijf als een 'echte' organisatie, als een samenhangend ge heel van mensen en middelen, gericht op een be paalde output. Veel meer dan twintig jaar geleden houden archivarissen zich bezig met strategische keuzes voor de output van hun bedrijf (wat, hoe veel, voor wie, waar, hoe) en voor de inzet van bronnen (hoeveel, welke mensen, welke midde len). Het is een versnelling van het proces van pro fessionalisering van het archiefwezen. Belangrijk daarbij is dat we - meer of minder bewust - de fun damenten van onze organisatie aan het vervangen zijn. Het archiefwezen ontwikkelt zich van een or ganisatie die voor een andere 'organisatie' eenjklus opknapt (de uitvoering van de Archiefwet), naar een organisatie die op de markt naar afnemers zoekt. Twintig jaar geleden was het archiefwezen nog een echte taakorganisatie, nu wordt gezocht naar mogelijkheden om als marktorganisatie, ge richt op output, te functioneren. Het streven naar een sluitend net van archiefdiensten paste volledig in die taakgerichte opvatting, maar in de marktge richte visie is het sluitend net minder relevant en staat de afnemer centraal. Die afnemer is niet geïn teresseerd in organisatie maar in output en die kan op vele manieren worden geleverd! Toch zal het archiefwezen in zijn ontwikkeling van een taakorganisatie naar een marktorganisatie er gens blijven steken. Maar waar? Explicieter dan tot nu toe het geval is, zal het Nederlands archiefwe zen zich als organisatie moeten definiëren om de koers voor de toekomst te kunnen bepalen. Nieu we samenwerkings- en organisatiemodellen zullen dan het meeste rendement opleveren. [48] Summary This new, so-called purple', government has a dif ferent viewpoint on the matter. Instead of creating a fourth level of administration the present three levels - state, province, municipality - are sufficient if the municipalities are forceful and broadly based. A discussion of the implications for the archives of this change of course. Moten i In nab 98(1994)186-2141S in een viertal artikelen ruime aandacht geschonken aan de zuiver bestuur lijke regiovorming welke in het ochtendprogramma van de studie dag aan de orde kwam. Dit artikel is gebaseerd op de inleidingen en discussies welke gehouden zijn tijdens het middagprogramma, toen de ontwikkelingen in diverse Nederlandse regio's werden be handeld. 2 Zie vooral de artikelen van F. C.J. Ketelaar, 'Nieuweprovin cies, nieuwe archieven?' en van Marianne Loef, Noor Erkelens en Emile Kretzschmar, 'Bestuurlijke vernieuwing en archiefzorg in de Randstad m nab 98(1994) resp. I95_I99> 206-214. 3 Ketelaar, Nieuwe provincies', 198. 4 Een boeiend inzicht in de wijze waarop vijftien jaar geleden de organisatorische ontwikkelingen in het Nederlands archiefwezen werden beoordeeld, geeft 'Streek- archivariaat of streekarchief? Studiedag van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchiva rissen',nab 84(1980)103-133.Zie ook B.J. van derSaag, 'Van een ge meentearchivaris die streekarchi varis wilde worden, het 'model Alk maar' avantlalettre', nab 85(1981)167-172. 5 Met dank aan J. van den Broek, ge meentearchivaris van Groningen, en F. C.J. Ketelaar, algemeen rijksarchivaris, voor de verstrekte informatie. 6 Met dank aan F. C.J. Ketelaar voor de verstrekte informatie. 7 Zie nab 78(1974)2-36. 8 Interessant is de wijze waarop J.N.T. vanAlbada tijdens de kvan-studiedag Regiovorming in 1994 de oude en de nieuwe discussie aan elkaar knoopte; zie Van de hoed en de rand, of. eenentwintig jaren later', nab 98(1994)200-205. [49]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 25