Inter bestuurlijke Rijks- en Gemeentearchief Gronin gen 5 In Groningen, waar tot 1973 Rijks- en Ge meentearchief al eens onder een dak scholen, wor den op dit ogenblik stappen gezet om opnieuw tot een gezamenlijke huisvesting te komen. Uitgangs punt daarbij is dat beide organisaties hun eigen ver antwoordelijkheid behouden: het Rijksarchief in Groningen blijft een van de twaalf rijksarchieven in Nederland en het Gemeentearchief blijft onder deel van de gemeentelijke organisatie. Het lijkt als of de draad van vóór 1973 weer wordt opgepakt, maar ook in Groningen krijgt de samenwerking een modern gezicht als gevolg van de hierboven al genoemde invloed van het begrip klantvriende- Regio's Centraal-, Oost- en Noord- Groningen Niet op basis van een gemeen schappelijke regeling, maar op grond van onderlin ge afspraken is in de Regio Centraal-Groningen een interessant samenwerkingsverband tot stand gekomen tussen het Gemeentearchief Groningen, Besluit: West-Brabant In 1993 is in West-Brabant gestart met een onderzoek naar de mogelijkheden en onmogelijkheden van regionalisering van het archiefwezen. Het initiatief lag bij de betrokken ar chiefdiensten en was een reactie op bestuurlijke en beleidmatige ontwikkelingen. Enerzijds bestond de behoefte initiatief te nemen in de verwachte ontwikkelingen rond de Wet Gemeenschappelijke Regelingen (bundeling en integratie van taken in samenwerkingsgebieden, i.e. de te vormen nieuwe regio West-Brabant), anderzijds groeide het in zicht dat beleidsmatige ontwikkelingen in het ar chiefwezen ten aanzien van fysiek beheer (conser vering, restauratie e.d.) en informatiebeheer (ma chineleesbare gegevens, e.d.) op een grotere schaal beter kunnen worden gedragen. In West-Brabant meent men het benodigde draagvlak te kunnen creëren door middel van een proces van schaalvergroting waarbij de betrok ken streekarchieven en -archivariaten (Nassau- Brabant, De Markkant, In de kring Oosterhout, Land van Heusden en Altena) en gemeentearchie ven (Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal en Nis pen, Rucphen) tot een regionale archiefdienst met een eenhoofdige directie willen komen. Deze re gionale dienst zal niet - volgens het voorkeurmodel van de huidige diensten - centraal worden gehuis vest, maar zal idealiter voor wat betreft de basisar- chiefzorg (depotbeheer en beschikbaarstelling) vijf vestigingen op rayonbasis kennen. Wel zullen - ook weer idealiter - facilitaire zaken als restauratie en inventarisatie worden gecentraliseerd. In het voorkeurmodel ligt de bestuurlijke verantwoorde lijkheid voor de regionale archiefdienst bij het nieuwe gewest West-Brabant. In de loop van 1995 zal bestuurlijke besluitvorming op gemeentelijk niveau plaatsvinden. Naast de sterke vakinhoude lijke, beleidsmatige basis waarop het Westbrabant se model is gebaseerd, mag ook de integratie van krachtige gemeente- en streekarchieven/archiva- riaten als een belangrijke ontwikkeling in de Nederlandse archiefwereld worden aangemerkt. Het onderscheid steden gemeentearchieven/plat teland streekarchieven zou in West-Brabant op fundamentele wijze kunnen worden doorbroken. Cruciaal in het verdere verloop van de ontwikke lingen in West-Brabant is natuurlijk de vraag of de lokale overheden hun bestuurlijke verantwoorde lijkheid over willen dragen aan het bestuur van het gewest. Amersfoort In het Amersfoortse model heb ben vier gemeenten (Baarn, Leusden, Soest, Wou denberg) de archivaris van Amersfoort tot hun ar chivaris benoemd, maar blijven zij de archieven lo kaal beheren in hun eigen formeel aangewezen archiefbewaarplaatsen. Op de diverse gemeentege bonden lokaties is onder supervisie van de ge meentearchivaris van Amersfoort een archiefamb tenaar werkzaam. Dordrecht De gemeente Zwijndrecht heeft de archiefbewaarplaats van Dordrecht aangewezen als één van haar archiefbewaarplaatsen en heeft de gemeentearchivaris van Dordrecht benoemd tot gemeentearchivaris van Zwijndrecht. Door centra lisatie van het beheer van archieven lijkt in Dor drecht de dienstverlening beter te kunnen worden uitgevoerd dan in het decentrale Amersfoortse 'personele-unie-model Het is ook dit argument van dienstverlening en van verdere ontwikkeling van het lokale archiefwezen, dat de algemeen rijks archivaris positief heeft doen adviseren t.a.v. de in- bewaringgeving aan Zwijndrecht, i.e. de archiefbe waarplaats te Dordrecht, van de oud-rechterlijke, notariële en weeskamerarchieven en van de doop-, trouw- en begraafregisters. samenwerking [46] lijkheid'. De beide organisaties hebben de bestuur lijke en ambtelijke opdracht meegekregen om naar een samenwerkingsmodel te zoeken dat in de eerste plaats de effectiviteit van de archiefvoorzieningen voor de burger versterkt en in de tweede plaats de efficiency voor de beide diensten verhoogt. In de samenwerkingsplannen zijn derhalve twee speer punten aangewezen: integratie van dienstverle ning (de archiefgebruiker krijgt te maken met één dienstverleningsapparaat) en gezamenlijk beheer van gebouw en inrichting. Verdergaande samen werking, bij voorbeeld op het terrein van acquisitie en archiefbewerking, behoort tot de mogelijkhe den maar zal gestalte moeten krijgen in het proces waarin naar wegen zal worden gezocht om efficien cy en dienstverlening te verbeteren. Utrechts Archief'6 De meest verrassende en unieke ontwikkeling in de organisatie van het Nederlands archiefwezen is recentelijk op gang ge komen in Utrecht. De gemeentearchivaris van Utrecht is tevens benoemd tot fungerend rijksar chivaris in Utrecht en in die dubbele hoedanigheid belast met de integrale leiding van een organisatie verandering die zowel rijks- als gemeentearchief be treft. Het gaat er daarbij om dat de beide orga nisaties, die nu al de voordeur delen, niet alleen hun gezamenlijke huisvestingsproblemen oplos sen, maar in de eerste plaats zo optimaal mogelijk taken en functies bundelen om - en daar komt het stuwende thema weer - een duidelijke meerwaarde te bereiken in effectiviteit voor burgers en overhe den. Het gaat in eerste instantie om het voornemen een organisatieverandering te starten voor rijk en gemeente. De uitkomst van het onderzoek dat de basis moet zijn voor een welomlijnd plan is natuur lijk nog onduidelijk, maar het is evident dat in een situatie waarin de leiding over beide organisaties is verenigd in één persoon, de bundeling en integratie van taken en functies een geheel ander karakter kan krijgen dan in het Groningse model. de acht gemeenten binnen de regio en de Provin ciale Archiefinspectie. Kern van de samenwerking is de bereidheid van het Groningse gemeentear chief en van de inspectie deskundigheid en capaci teit in te zetten ten behoeve van de betreffende ge meenten waar geen professionele archiefdeskun digheid aanwezig is. In een aantal bijeenkomsten zijn knelpunten in kaart gebracht, ervaringen uit gewisseld en zijn voorlichtingsbijeenkomsten ge houden over zaken als restauratie en automatise ring. In de komende jaren zullen ook gemeentelij ke archieven worden geïnventariseerd. In de Regio Oost-Groningen hebben de Streek- raad Oost-Groningen, de Centrale Archief Selec tiedienst, een vijftal gemeenten en de Provinciale Archiefinspectie elkaar gevonden in de inventari satie van de archieven van een tiental voormalige gemeenten. In onderzoek is de vraag of in Win schoten of Stadskanaal een regionale archiefdienst kan worden opgericht. In de regio s Noord- en Oost-Groningen worden voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd over di verse aspecten van archiefbeheer, waarbij ook het Rijksarchief in Groningen is betrokken. Het stre ven is er op gericht een intensief netwerk te creëren waarin Rijks- en Gemeentearchief hun deskun digheid op de meer gespecialiseerde en gemeen te-overstijgende terreinen inbrengen, terwijl, op lokaal niveau - in samenwerking met lokale overhe den, historische verenigingen, musea, e.d. - de ar chiefgebruiker zijn informatie kan verkrijgen. het archief als organisatie Ruim twintig jaar geleden al werd door Neder landse archivarissen gediscussieerd over regionali sering. De hierboven beschreven ontwikkelingen in West-Brabant lijken bijna optimaal te beant woorden aan de ideaalsituatie die de Commissie Gewestvorming in 1973 in haar rapport Gewest vormingen archiefzorg beschreef.7 Het is dus alsof er een directe lijn ligt tussen de huidige en de toen malige discussie.8 Poch zijn er mijns inziens enkele zaken fundamenteel veranderd: [47]

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 24