Ontsluiting van huis- en familiearchieven Ervaringen in Oost-Nederland1 Jan Folkerts Wie zich realiseert hoe groot bij veel openbare archiefdiensten de bewer kingsachterstand is van de overheidsarchieven zou zich terecht kunnen afvragen of archivarissen ooit nog aan particuliere archieven toekomen. Binnen de groep niet-overheidsarchieven nemen vanouds de huis- en fa miliearchieven een bijzondere plaats in. Zijn deze archieven het kind van de rekening geworden nu - onder invloed van verkorte overbrengingster mijnen - een nieuwe lichting archiefmanagers veel energie en aandacht op de overheidsarchieven richt? Wat doen archivarissen van de openbare ar chiefdiensten nu nog met huis- en familiearchieven? En houden ze bij de bewerking van huis- en familiearchieven wel voldoende rekening met de gebruikers van het eindprodukt, de inventaris? In dit artikel tracht Jan Folkerts, tot voor kort hoofd inventarisatie van het Rijksarchief in Over ijssel, thans gemeentearchivaris van Zwolle, enkele antwoorden te vinden op deze vragen naar aanleiding van het verschijnen van de inventarissen van de huisarchieven Almelo en Twickel. Inleiding Aanleiding voor dit artikel is het beschikbaar ko men van de twee omvangrijke inventarissen (elk ze ven delen) op de Twentse huisarchieven Almelo en Twickel, waarvan de laatste met een kleine tiendui zend inventarisnummers de omvangrijkste inven taris is die ooit door het Rijksarchief in Overijssel in druk is uitgegeven. Wellicht zal men zich afvra gen of de totstandkoming van deze inventarissen nu juist niet het bewijs is dat ook de Rijksarchief dienst kennelijk nog voldoende het belang van huis- en familiearchieven ziet, en er ook tijd, perso neel en dus geld in wil stoppen. De werkelijkheid is iets gecompliceerder. Voor een betere bepaling van ons onderwerp is het nodig kort iets te zeggen over wat huis- en familie archieven eigenlijk zijn. Een familiearchief, zo defi nieert het Lexicon van Nederlandse Archieftermen, is een overgeleverde combinatie van archieven van personen die tot elkaar in familiebetrekking staan1; een huisarchief is volgens hetzelfde lexicon een overgeleverde combinatie van archieven van perso nen of families die hetzelfde huis (kasteel of land goed) hebben bewoond.3 Voor de niet-archivaris schieten we misschien met deze definities niet erg op: ze verwijzen naar combinaties van overgelever de archieven, maar wat dan wel een archief is? Vol staan kan worden met de constatering dat huis- en familiearchieven blijkens de genoemde definities in ieder geval als echte archieven worden beschouwd. Hieronder zal blijken dat dat lang niet altijd zo ge weest is, en dat de houding van de Rijksarchief dienst met betrekking tot huis- en familiearchieven een belangrijke ontwikkeling heeft doorgemaakt. [24] Huis- en familiearchieven in Oost-Nederland Dit betoog beperkt zich nu verder tot Oost-Neder land, namelijk tot de Rijksarchieven in Drenthe, Overijssel en Gelderland. De totale hoeveelheid archiefmateriaal voor zover overgebracht naar de rijksarchieven is niet zeer indrukwekkend, in to taal gaat het om honderden meters planklengte, zeker niet om kilometers. In het Rijksarchief in Overijssel beslaan de verzamelde huis- en familie archieven ongeveer 170 meter, zo'n 2,5% van het totale bestand; het op kasteel Twickel bewaarde huisarchief alleen is al groter dan alle in Zwolle be waarde huis- en familiearchieven bij elkaar. Het Rijksarchief in Gelderland heeft veel meer: circa 750 meter aan huis- en familiearchieven op een to taal van ongeveer 14 kilometer archief, hier maken de huis- en familiearchieven nuim 5% uit van het totaal. Percentueel gaat het dus met om zeer veel ar chief. Meters zeggen echter weinig over het soorte lijk gewicht en over de belangstelling van uiteenlo pende onderzoekers. De Overijsselse huis- en fa miliearchieven werden in het laatste decennium zo n achtduizend keer geraadpleegd, 8,5% van het totaal aantal raadplegingen. Het aantal raadplegin gen van huis- en familiearchieven in Gelderland varieerde in de jaren 1985-1992 van 9% tot 21% van het totaal; zelfs als we het laagste percentage aanhouden kunnen we spreken van een - gezien de omvang - relatief intensief gebruik van deze archie ven. Het bezit aan huis- en familiearchieven in het Rijksarchief in Gelderland kenmerkt zich door een relatief omvangrijk aantal middelgrote en grote be standen: Middachten-Bentinck, Kernhem, Ruur- lo-Bingerden, Rozendaal, Enghuizen, Hackfort en Keppel om slechts enkele belangrijke te noemen; in Zwolle is het aantal verschillende huis- en familie archieven relatief gering en worden twee huisar chieven meer geraadpleegd dan alle andere bij el kaar: bedoeld worden de huisarchieven van Almelo en Rechteren. In Drenthe is de situatie weer anders: er zijn vele tientallen kleine archieven van meest niet-adellijke families en een klein aantal huisar chieven. Van de huis- en familiearchieven in Oost-Ne derland welke bewaard zijn gebleven en dan bo vendien ook nog voor het publiek toegankelijk zijn, berust de overgrote meerderheid bij de Rijks archiefdienst. Daarnaast worden door verschillen de gemeente- en streekarchiefdiensten nog huis- en familiearchieven beheerd. Slechts enkele grote familie- en huisarchieven in onze regio zijn nog in particulier beheer: het huisarchief Bergh te 's-Hee- renbergh, het familiearchief De Stuers op de Wier- se bij Vorden en het grootste, het archief van Twic kel. In de orde van grootte van enkele meters tot enkele tientallen meters zijn er wel wat meer nog in eigen beheer, zoals bijvoorbeeld het archief van de Bentincks op het kasteel Schoonheeten vlak bij Raalte en dat van Weldam. Belang voor historisch onderzoek Waarom zijn al deze huis- en familiearchieven voor het historisch onderzoek van zo'n groot belang? Hieraan liggen twee belangrijke oorzaken ten grondslag: enerzijds heeft dit te maken met de spe cifieke geschiedenis van Oost-Nederland en de bij zondere rol van de geslachten die deze archieven hebben gevormd, anderzijds met enkele bijzonde re eigenaardigheden van dit soort archieven. Om met de eerste oorzaak te beginnen: meer dan elders speelden de adellijke geslachten die de meeste huis- en familiearchieven hebben gevormd een belangrijke rol in de gewestelijke politiek en in de maatschappij van vóór 1795. Zelfs in Drenthe, waar de inheemse adel tijdens het Ancien Régime slechts bestond uit een zeer klein aantal geslachten, vormde de Ridderschap samen met de Eigenerf den het gewestelijk bestuur; in Overijssel moest de Ridderschap de politieke macht delen met de drie IJsselsteden, in de kwartieren van Gelderland met de stemhebbende steden. Weliswaar behoorden edellieden niet automatisch tot de ridderschap (katholieke edelen waren bijvoorbeeld uitgeslo ten), maar adellijke geboorte was wel een noodza kelijke voorwaarde voor admissie tot de Ridder schap in elk van deze gewesten. In dit opzicht, dus op het terrein van de politieke L 2-5 1

Nederlandsch Archievenblad | 1995 | | pagina 13