Veremgingsmeuws Ledenvergadering Notulen van de ledenvergadering op 19 oktober 1994 te Den Haag 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen van harte welkom in de aula van de Ko ninklijke Bibliotheek, in het bijzonder de 26 leden die voor de eerste keer een ledenvergadering bijwo nen. Gegroepeerd naar werkplek - gemeente, rijk en overige instellingen - worden voorgesteld: gemeente'. Jac. Biemans, M. van der Ent, W. Et- mans-Rijpstra, J. M. W. Hopstaken, J. de Koning, J.M.V.M. van Loon, E. Schroder, M.A.J. Wans- beek-Zijbrand; rijk'. K.J. van Egmond, F. Kist, S.J. Lems, J. van der Meer, P.M. Peucker, H.M.F.J. Schrauwers, S. Visser; overige en werkzoekend'. D. van Basten Baten burg, P.J.V. Dekkers, A. Geerts, A. G. Gort, Th. P.J. van Herwijnen, F. van de Kieboom, M.N.J. Lucassen, M. Reinalda, A.L. Rootert, J. Smits, M. Vos. Een bijzonder woord van welkom is bestemd voor de bestuursdelegatie van de Hongaarse zusterver eniging die deze week een bezoek aan Nederland brengt. 2 Mededelingen Er zijn geen mededelingen. 3 lUotulen De notulen van de algemene ledenvergadering op 24 maart 1994 (zie Nederlands Archievenblad98/2, juni 1994, 177-178) worden onder dankzegging aan de samensteller goedgekeurd. 4 Begroting 1995 De penningmeester deelt mee dat het ernaar uit ziet dat het door het Ministerie van wvc (thans ocw) voor 1994 toegezegde extra subsidiebedrag van 20.000,- een structureel karakter zal krijgen. Dit zou betekenen dat in 1995 een minder groot bedrag aan de voorzieningen behoeft te worden onttrokken dan in de begroting is aangegeven. Na deze toelichting wordt de voorgelegde begroting (zie Nieuws van Archieven 13/9, september 1994, 197-199) goedgekeurd. 5 Activiteitenplan 1995 De voorzitter geeft enige toelichting bij het activi teitenplan 1995 (zie Nieuws van Archieven 13/9, september 1994, 200-202). Op 30 maart zal de voorjaarsledenvergadering gecombineerd worden met een studiemiddag over de nieuwe archiefwet geving en op 22 april zal de tweede Open Archie vendag plaatsvinden. De ledenvergadering in het najaar zal gevolgd worden door een studiemiddag met 'ethiek van archivarissen' als onderwerp en tij dens de eveneens in het najaar te houden meer daagse studiedagen zullen diverse actuele thema's aan de orde komen. De voorzitter van de Commissie 50 Jaar Bevrij ding, de heer Kappelhof, geeft nadere informatie over de opzet van de Open Archievendag. De circa [316 60 deelnemende diensten bepalen zelf hun pro gramma en verzorgen de berichtgeving in de lokale en regionale media. De commissie vervult een coördinerende rol ten aanzien van de landelijke publiciteit. Bovendien werkt de commissie aan de realisatie van een videoproduktie. Naar aanleiding van het activiteitenplan vraagt de heer Woelderink naar de betekenis van het in het plan veelvuldig voorkomende woord 'spreek buis' De voorzitter antwoordt dat in het activi teitenplan gebruik wordt gemaakt van de thans gebruikelijke ambtelijke terminologie. Maar niet alleen om die reden wordt de term in het plan ge bezigd: het bestuur hecht grote waarde aan - twee zijdige - communicatie met de leden, opdat datge ne wat leeft bij de leden in het beleid tot uitdruk king kan worden gebracht. De heer Woelderink dringt er tevens bij het bestuur op aan te blijven zoeken naar mogelijkheden om als kvan een rol te spelen in het toezicht op de archiefopleidingen- nieuwe-stijl na de opheffing van het curatorium van de Rijks Archiefschool. Naar aanleiding van de opmerkingen in het activiteitenplan betreffende de problematiek van selectie en vernietiging ver zoekt de heer Woelderink het bestuur met klem de belangen van het veld te behartigen tijdens de be handeling van het in voorbereiding zijnde wets ontwerp met betrekking tot de Raad voor het Cul tuurbeleid. De voorzitter zegt toe dat beide onder werpen de voortdurende aandacht van het bestuur zullen hebben. De heer Ketelaar vreest dat door de aandacht voor Oost-Europa de belangstelling voor zowel de ontwikkelingslanden als Suriname en de Neder landse Antillen in het gedrang komt en ziet graag bij de buitenlandse aangelegenheden een toevoe ging van deze landen. Hij verzoekt de mogelijkhe den voor een inzameling van overtollig maar bruik baar materiaal te onderzoeken; een dergelijke inza meling zou kunnen plaatsvinden bij gelegenheid van de Open Archievendag. De voorzitter deelt mee dat Suriname en de Antillen een vast agenda punt zijn op de vergaderingen van de Commissie Buitenland. Tenslotte hoopt de heer Ketelaar dat in het activiteitenplan 1996 ingespeeld zal worden op de situatie die ontstaan is door de onderbrenging van de sector cultuur in het nieuwe Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De voor zitter stelt vast dat ten tijde van de opstelling van het activiteitenplan 1995 het ministerie van wvc nog bestond, bij de opstelling van het activitei tenplan voor 1996 zal uiteraard met de gewijzigde situatie rekening worden gehouden. 6 Bestuurswisseling De voorzitter geeft een nadere toelichting bij de op de vorige ledenvergadering op het laatste moment uitgestelde voorzitterswisseling. Beoogd voorzitter Boomgaard was op de dag van de vergadering ver gevorderd in de procedure voor de vervulling van de vacature van directeur van het Algemeen Rijks archief, maar kon daarvan op dat moment geen melding maken. Duidelijk was echter wel dat hij, als hij benoemd zou worden, deze nieuwe functie niet zou kunnen combineren met de functie van voorzitter van de kvan. Na een zorgvuldige zoek procedure en in goed overleg met de kalo werd drs J.H.M. Wieland, provinciaal archiefinspec teur en rijksarchivaris in Flevoland, bereid gevon den zich kandidaat te stellen voor de voorzitters functie. Er zijn geen tegenkandidaten. De vergade ring stemt bij acclamatie in met de benoeming van de heer Wieland. 7 Benoeming nieuw redactielid Het bestuur stelt voor in de plaats van drs J. Fol- kerts, die zijn redacteurschap wenst neer te leggen, mw drs J.C.M. Pennings tot lid van de redactie van het Nederlands Archievenbladxe. benoemen. De vergadering stemt bij acclamatie hiermee in. 8 Secties In het Strategisch Plan ippj-ippó werd uiteengezet dat de structuur en de organisatie van de vereni ging onder meer door de vorming van secties ver anderingen zullen ondergaan. Als eerste sectie werd in 1993 de Sectie Audiovisuele Archieven (ava) ingesteld. Thans wordt de oprichting van een sectie van recent opgeleide archivarissen aan de leden voorgesteld. Het conceptreglement van deze [317]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 35