Het internationale archief congres in Beijing in 1996 Het belang van internationale samenwerking werd, na een enthousiaste oproep door een lid van de Chi nese delegatie om in 1996 in grote getale het inter nationale archiefcongres in Peking te bezoeken, in een aantal inleidingen benadrukt. Nog lang niet iedere congresganger was op de hoogte van de reik wijdte van de activiteiten van de International Council on Archives maar een plenaire sessie en een aantal daarop volgende parallelsessies over verschil lende deelactiviteiten van de verschillende commis sies zullen de toehoorders duidelijk gemaakt heb ben op welke gebieden er inmiddels internationale samenwerking bereikt is. Overigens moet hier wel de kanttekening bij gemaakt worden dat het begrip 'internationaal' samenwerken slechts van toepas sing bleek te zijn op een kleine groep collega's, waar door de participatie in de discussie na de inleidin gen over het algemeen beperkt bleef tot concrete vragen over de eigen praktijk dicht bij huis. Het congres van de restauratoren Veel archivarissen maakten van de gelegenheid ge bruik om kennis te nemen van de ervaringen die de archiefrestauratoren - al dan niet in hun eigen pro gramma - presenteerden. Interessant was een pre sentatie van het National Railway Museum over het overzetten van de negatievencollectie op een optical disc. De verwachte produktie blijkt met de thans le verbare apparatuur bij lange na niet gehaald te kun nen worden. Voor veel instellingen die deze aanpak van hun conserveringsprobleem overwegen zal dit gegeven ongetwijfeld aanleiding geven tot enig uit stel. Het NRM-project wordt evenwel voortgezet omdat de commerciële vooruitzichten van het eindprodukt buitengewoon rooskleurig zijn. Op merkelijk was verder het resultaat van een onder zoek naar de relatieve achteruitgang van papier in zuurvrije dozen. Het blijkt dat los op de plank be waard materiaal beter blijft dan papier dat in de thans zo populaire zuurvrije dozen wordt opgebor gen. Het onderzoek is overigens nog niet voltooid want er is nog niet bestudeerd wat het effect van op berging in zuurhoudende dozen is, maar dat die ve le malen slechter is voor het materiaal is evident! Mogelijk zal de uitkomst van dit vervolgonderzoek op het volgende Europese Archiefcongres gepresen teerd worden. Een stukje institutionele -archief- geschiedenis Het einde van het congres werd gemarkeerd door lezingen over de geschiedenis van het archiefwezen van Frankrijk en Duitsland. Een aardige afsluiting omdat, samen met het Britse voorbeeld, een mooi beeld gegeven werd van de verschillende tradities op archiefgebied waarbij vooral de tegenstelling centrale - decentrale organisatie overheerste. Overi gens was de conclusie dat de feitelijke organisatie vorm niet zoveel invloed had op het eigenlijke werk van de archivarissen, dat in heel Europa aan dezelf de veranderingen onderhevig is. Evaluatie Bij het in concreto waarderen van het totale pro gramma voor de Nederlandse deelnemers, springen een paar onderwerpen er positief uit. Nieuwe ge zichtspunten en ideeën leverden vooral de voor drachten over het bedrijfsmatig en efficiënt werken met een produktbegroting in een van cultuur ver anderende organisatie en het daarbij passende per soneelsbeleid. Daarnaast waren de lezingen over het pr-beleid in het algemeen in combinatie met 'ma nagement of cultural heritage' in het bijzonder en het kennismaken met nieuwe produkten en tech nieken in restauratie, conservering en archivering van belang. Hoewel veel van de bijdragen direct na afloop al door de deelnemers van commentaar wer den voorzien, kwam het ook in de informele sfeer veelvuldig tot uitwisseling van mogelijke oplossin gen voor gezamenlijke - veelal niet aan landsgren zen gebonden - problemen. Daarbij werden vele nieuwe contacten gelegd en oude contacten verste vigd. Misschien waren juist deze collegiale contac ten voor velen wel het belangrijkste winstpunt van het congres. De tekst van een bijdrage kun je im mers nalezen maar wat is plezieriger dan even con- [292] tact op te kunnen nemen met een collega om eens van gedachten te wisselen over de oplossing van een probleem? Annelies M. Abelmann en HenkEijssens Society of Archivists zal verschij nen in de door de Society afzonder lijk te publiceren Proceedings ofthe 1994 Annual Instructional Meeting. Noten 1 De bijdragen zullen alle worden ge publiceerd in Janus, met uitzonde ring van de bijdragen over de ica die opgenomen zullen worden in het Journal ofthe Society of Archi vists. Een verslag van de bij een komst van de Preservation and Conservation Group van de [293]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 23