trum bij uitstek blijft. Doelgroepen die buiten de studiezaal bedienbaar zijn, worden mondjesmaat be reikt. Onderzoek naar behoeftenpatronen van po tentiële onderzoeksgroepen staat nog in de kinder schoenen, zeker wat het hierboven aangegeven maat schappelijk terrein betreft. Doelgroepenbeleid is in archiefland nog een tamelijk onderbelicht feno meen. Uitgaande van de wens naar een zo breed mogelij ke cultuurparticipatie is de afgelopen jaren door het gemeentearchief van Roosendaal en Nispen doel groepenbeleid ontwikkeld met betrekking tot basis scholen. Ervaringen op dit terrein leidden tot het in zicht dat interdisciplinaire samenwerking noodzake lijk is om tot resultaat te komen. De archivaris is op grond van zijn vakinhoudelijke bekwaamheden on voldoende toegerust om het basisonderwijs effectief te bereiken. Wel kan hij zich een partnerrol aanme ten. Immers, als geen ander is hij in staat historisch gerichte vraagstellingen en informatiebronnen op el kaar af te stemmen. In het geval van basisscholieren vertoont deze Vertaalslag' een extra dimensie. De in breng van onderwijs- en leerpsychologische princi pes en concepten is vereist om tot een aanvaardbaar product te komen, althans wat deze doelgroep be treft. Dit alles betekent geenszins dat de archivaris zijn werkterrein hoeft te verlaten, nog minder dat hij zijn beroepskwaliteiten moet verzaken. Het bete kent wel samenwerking met andere disciplines. Deze samenwerking stelt de archivaris in staat zijn eigen vak te verrijken en zijn professie uit te dragen. Dit al les zal de naamsbekendheid van het archief beslist ten goede komen. In de discussie rondom het be roepsprofiel van de archivaris is het educatiebeleid van het Roosendaalse gemeentearchief wellicht een onverwachte uitdaging. De beroepskwaliteiten van de archivaris worden in onderwijsland volmondig erkend. In het kader van de kerndoelstellingen wordt de archiefdienst als samenwerkingspartner naar vo ren geschoven. Gaat de archiefdienst met een kind gericht doelgroepenbeleid naar de Filistijnen? Het bovenstaande heeft mijns inziens voldoende aange toond dat nieuwe uitdagingen ook nieuwe kansen bieden: jong geleerd is oud gedaan. Summary To the Philistines? The primary school and the archives During the sixties, the idea emerged that advancement of cultural participation for broad layers of society formed part of one of the tasks of modern archival services. Since then, ar chivists have to a greater or lesser extent applied to the development of this educational role. A central issue is the question on which target groups the ar chivist should concentrate; a discussion which, under the influence of terms like client orientation and market approach, has come to the fore again. In this article, Cees Heeren, staff member of the Roosendaal and Nispen Municipal Archives, reports on the completion of an educational project for one of the classic' target groups: the primary school. GijshertJ. Siertsema, Amsterdam Bijlage Doelstellingen lesbrief Voedselvoorziening 1 De leerlingen krijgen inzicht in de rol van de ge meentelijke overheid op het gebied van voedsel voorziening (Distributiediensten Centrale Keuken). 2 De leerlingen zijn in staat de relatie tussen een slechte inkomenspositie en de noodzaak tot school- voeding te onderkennen en te verklaren. 3 De leerlingen zijn in staat de organisatie van de verstrekking van schoolvoeding door de Centrale Keukente beschrijven. Doelstellingen lesbrief De Bevrijding: A - Algemeen 1 De leerlingen hebben kennis van en inzicht in de achtergrond en summier verloop van de bevrijding van Roosendaal. 2 De leerlingen hebben oog voor de relatie verle den - heden aan de hand van enige oorlogsmonu menten. [280] B - Bijzonder 1 De leerlingen kunnen enkele belangrijke gebeur tenissen uit de bevrijdingstijd onder woorden bren gen: bombardement op Roosendaal, Dolle Dinsdag, slag om Roosendaal, bevrijding. 2 De leerlingen kunnen het dagelijks leven ten tijde van de bevrijding omschrijven. 3 De leerlingen krijgen inzicht in de beperkte leef omstandigheden tijdens de bevrijdingsperiode. 4 De leerlingen leren de subjectiviteit van bericht geving onderkennen. 5 De leerlingen leren onderkennen dat de Tweede Wereloorlog bij iedereen die deze periode meege maakt heeft een eigen belevingswereld heeft opge roepen. Dé oorlog bestaat niet. 6 De leerlingen leren onderkennen dat de bevrij ding gepaard ging met zowel vreugde- als haatge voelens. 7 De leerlingen krijgen inzicht in de betekenis van de vrijheid van meningsuiting. 8 De leerlingen leren respect opbrengen voor de mening van anderen. 9 De leerlingen kunnen een interview voorberei den, in stappen uitvoeren en de gegevens ervan overzichtelijk verwerken. De leerlingen kunnen de ze basisvaardigheden van de historicus zelf toepas sen. Moten 1 In de ogen van de inwoners van het oude Israël vormden de Filistijnen een gevreesd, maar tegelijkertijd verachtelijk volk(je). Het is geens zins denkbeeldig dat archivarissen naar analogie van deze beeldspraak een negatief verwachtingspatroon aan de dag leggen als het gaat over de mogelijkheid om schoolkinderen op een zinvolle manier kennis te laten maken met de onderzoeksmogelijk heden van het archief. Bij archief diensten worden kinderen veelal beschouwd als vreemde eenden in de bijt. 1 F. C. Berkenvelder, 'Hoe klantvrien delijk is het archief? Een enquête onder de bezoekers van de studiezaal van het gemeentearchiefvan Zwol le', nab (1990) i33-i4i;M. Brug- geman en Annelies Vermaas, 'Dienstverlening in archieven. Ervaringen van onderzoekers', NAB (1991) 287-289; A. M. Roding- Abelmann en S. F. M. Plantinga, 'De studiezaal: het visitekaartje van de archiefdiensten', nab (1992) 82-92; F. Verbeek, 'De archivaris ontsloten. Beroepsbeeld en oplei- dingswensen in het openbare ar chiefwezen', nab (1992)306,309- 311 en 315 3 Berkenvelder,'Hoe klantvriende lijk', nab (1990) 133. 4 Ibidem, 139. 5 J. Biskop, Geschiedenisonderwijs in de basisschool(Bergen op Zoom Roosendaal, 1988; uitgave School begeleidingsdienst Westelijk Noord-Brabant) 6 M. van Doorn enj. F. M. Wentholt, 'Het gemeentearchiefvan 's-Gra- venhageenhetonderwijs', nab (1986)42-52. 7 Ibidem, 44-45. 8 NotaArchiefbeleid('s-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Vught, 1982) 22; Voorlopigstandpuntvande Minister van Welzijn, Volksgezond- heiden Cultuur met betrekking tot de discussienotaA rchiejbelcid (Rijswijk 1983) 8-11; Vergader stukken Tweede Kamer, vergader jaar 1992-1993,22 866, nr 3, Vervanging van de Archiefwet 1962 (Stb. 313) en in verband daarmede wijziging van enige andere wetten (Archiefwet), Memorie van Toe lichting, 2-4. 9 De per 1 augustus 1993 ingevoerde basisvorming biedt de archivaris op grond van de doelstellingen van het vak geschiedenis eveneens mogelijk heden tot structurele samenwer king. Onder de vaardigheidsdoel stellingen wordt namelijk expliciet verstaan dat de leerling onderzoek moet kunnen doen: vraagstellingen formuleren, bronnen raadplegen, waarnemingen verrichten, gesprek ken voeren en conclusies trekken. Daarnaast moet de leerling een standpunt in een groep kunnen formuleren, daarvoor argumenten geven, rekening houden met de waarden en normen in de groep, onderscheid kunnen maken tussen oorzaken en gevolgen, alsmede vast gestelde beoordelingscriteria kun nen hanteren. Voor een nadere toelichting raadplege men: Instru menten bij de invoering van de basisvorminggeschiedenis en staats inrichting, (Enschede 1993, uitgave Instituut voor Leerplanontwikke lingen JAhlers, 'Bredere basis voor alle leerlingen', School5(1993) 21-25. 10 E. Alkema en W. Tjerkstra, Meer dan onderwijs. Theorie en praktijk van het lesgeven in de basisschool (Assen/Maastricht, 1986, tweede druk). 11 C. van de Kooij, Geschiedenis. Hand- [281]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 17