8 Welke mogelijkheden zijn er buiten de BON-ge- bieden, bijv. de archiefsamenwerking in Groningen tussen Rijk en gemeente? maal in de bundel Voor burger en bestuur, maar vooral in het Nederlands Archievenblad van r 974 en 1977 nalezen. Anno 1994 is volgens de regering iedere blauwdruk, iedere modelmatige benadering uit den boze. Zelfs het ipo-voorstel om te komen tot een brede, geza menlijke visie op de taakverdeling tussen Rijk, pro vincies en gemeenten, wordt door de regering afge wezen. Ook bij gemeentelijke herindeling blijft de maatwerkconstructie uitgangspunt, waarmee de door VNG-directeur De Vries aangezwengelde dis cussie over de minimale omvang van de gemeenten - namelijk 40 000 inwoners - gesmoord lijkt. Wie weet wat informateur De Vries hier nog van maakt! De maatwerk-aanpak verschilt niet alleen van die van de jaren zeventig. Gelijkheid tussen de provin cies in taken, verantwoordelijkheden en bevoegdhe den was ook uitgangspunt bij de vernieuwing in het archiefwezen in de negentiende eeuw. De plannen van Bakhuizen van den Brink en het later door Vic tor de Stuers uitgevoerde programma, hadden niet of nauwelijks oog voor provinciale verscheidenheid, voor provinciale eigen-aardigheden. Dat is tegenwoordig anders. Weliswaar wordt de provincie-nieuwe-stijl^x>ok in grondwettelijke zin een volwaardige provincie, die - evenals andere pro vincies - alle typisch provinciale functies zal vervul len. Maar er zal, afhankelijk van de situatie in het ge bied, meer differentiatie in taken kunnen gaan ont staan. Er kunnen dus provincies komen met verschillende takenpakketten. Maatwerk, differentiatie - bestuurlijke overwegin gen die ook voor het archiefwezen maatgevend zijn. Dat betekent m.i.: verschillende objecten of, zo u wilt, trajecten. Ik tel er voorlopig acht! 1 Wat is goed voor en in de provincie Rotterdam? 2/3 Wat is wenselijk en mogelijk in roa onder scheidenlijk Haaglanden? 5/6/7/8 Wat zou er in de andere vier BON-gebie- den kunnen of moeten gebeuren? Over het voorontwerp inzake de provincie Rotter dam - het oor gebied - bracht de Rijkscommissie voor de archieven op zz februari 1994 advies nr. 4Z1 uit: een bijzonder goed advies, dat onmiddellijk ef fect gehad heeft. De rca kritiseerde de afwachtende houding, de passiviteit ten aanzien van de archiefor ganisatie, die sprak uit het voorontwerp van wet. De rca ziet geen overtuigende argumenten om in het kader van de beoogde bestuurlijke vernieuwing niet tevens de organisatie van het openbaar archiefwezen in de provincie-nieuwe-stijl te betrekken. Volgens de rca dient de regeling van de zorg voor en het beheer van de archieven van de rijksorganen aan het Rijk voorbehouden te worden. In dit opzicht, aldus ad vies nr. 4ZI, behoeft de taak van de Rijksarchief dienst geen aanpassing. Wel stelt de rca een vraagte ken bij de noodzaak om in de toekomst in elke nieu we provincie ook een rijksarchief te vestigen, zoals dat laatstelijk in Flevoland gebeurd is: De huidige organisatie naar vestigingsplaatsen van de Rijksarchiefdienst is te beschouwen als de resultante van een bepaalde historische ontwikke ling. Het effect daarvan is, dat binnen de lands grenzen een gedeconcentreerde dienst met 12 ves tigingen tot stand is gekomen. Naar het de Rijks commissie voorkomt, is daarmede een zodanige schaal van die dienst bereikt, dat deze, in geogra fisch opzicht, in voldoende mate binnen die lands grenzen aanwezig mag en kan worden geacht. Verdergaande provinciale indeling van ons land zou daarom geenszins een synchrone 'provinciale uitbreiding van de Rijksarchiefdienst behoeven te betekenen. Uiteraard geldt ook het omgekeerde: Gesteld, datsamenvoeging van provincies zou worden overwogen, zou dat in beginsel niet be hoeven door te werken naar het reeds bestaande aantal rijksarchieven in de onderscheiden re gio's... De waarschuwende woorden van de rca hebben doorgeklonken in de besprekingen tussen Binnen landse Zaken en wvc over het wetsontwerp provin cie Rotterdam, wvc is teruggekomen van de ge dachte dat naar een nieuw rijksarchief in de provin cie Rotterdam gestreefd zou moeten worden. Dit betekent echter niet dat ditzelfde voor andere nieu we provincies geldt. Ook het advies van de rca houdt nog te weinig rekening met de differentiatie [196] in de bestuurlijke organisatie, die voor de regering uitgangspunt is. Ik zou mij bijvoorbeeld heel goed kunnen voorstellen dat in een nieuwe provincie Twenthe - gelet op de geografische en culturele af stand tot Zwolle - een nieuw rijksarchief op zijn plaats zou zijn. Omgekeerd is het geen wet van Me den en Perzen dat er altijd een rijksarchief in Flevo land zal moeten blijven. Een tweede aspect, door de rca in haar advies be handeld, betreft de taak van de Rijksarchiefdienst ten aanzien van de archieven van de provincie-nieu- we-stijl, anders gezegd: de bestemming van de door de nieuwe provincie te vormen nieuwe archieven. Het is opvallend dat dit gedeelte van het advies van de rca wél rekening houdt met differentiatie in ta kenpakket tussen provincies onderling. Hoe dit ook zijook hier heeft het advies van de rca effect gehad. De rca had met haar advies verdere discussie willen uitlokken, maar daarvoor had het kabinet geen tijd. Binnenlandse Zaken wilde per se het wetsvoorstel nog voor de verkiezingen in de Ministerraad hebben. Eind maart had het ambtelijke overleg tussen de bei de ministeries nog niet tot een voor iedereen aan vaardbare oplossing geleid. Daarop stelde de algeme ne rijksarchivaris voor om eens rechtstreeks met Rot terdam te overleggen. Een tijdens de Paasdagen gemaakte wettekst werd op 5 april besproken en een week later door wvc/dbc bij Binnenlandse Zaken ingediend. Op 15 en zz april besprak de Minister raad het wetsvoorstel, dat vervolgens aan de Raad van State om advies is voorgelegd. In dat wetsvoorstel is gekozen voor een provincia le archiefbewaarplaats, beheerd door een provinciale archivaris. Naar die provinciale bewaarplaats zullen de archieven van de provincie Rotterdam worden overgebracht, met inbegrip van de archieven van de politieregio die in Rotterdam immers provinciaal or gaan wordt. Voor de overbrenging van de archiefbe scheiden van de rijksorganen in de provincie blijft - in de lijn van het advies van de rca - het rijksarchief in Zuid-Holland, dus het Algemeen Rijksarchief, competent. Het derde aspect in advies nr. 4ZI is de vraag of de vorming van provincies nieuwe stijl zou kunnen worden aangewend ter stimulering van de lokale ar- chiefzorg. Ik ga daar nu niet op in, omdat dat van middag in de randstedelijke sessie verder aan de orde zal komen. Advies nr. 4Z1 van de zz februari kwam aan de orde in het Convent van Rijksarchivarissen op 15 maart, overigens tegelijk met de brief van de kalo aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. In die ver gadering besprak het Convent een nota van collega Wieland, die op mijn verzoek enige punten had ge formuleerd waartegen de positie van archieven en archiefdiensten afgezet kan worden. De notitie - in strument en inbreng bij besluitvorming op het ter rein van bestuurlijke reorganisaties - bevatte alge mene uitgangspunten voor de inrichting van de ar- chiefzorg in Nederland, dus niet primair vanuit het gezichtspunt van de belangen van de Rijksarchief dienst. Na een uitvoerige gedachtenwisseling vroeg het Convent de algemene rijksarchivaris voor de vol gende vergadering om een pre-advies meer specifiek vanuit het perspectief van de Rijksarchiefdienst. In de discussie op 15 maart werd vastgesteld dat de functie van de Rijksarchiefdienst als einddepot van de rijksadministratie gewaarborgd moet worden. Verder werd gewezen op de onrealistische conse quentie van een rijksarchief in elke mini-provincie. Een belangrijke randvoorwaarde is: geen herverde lingvan het fysiek beheer van archieven die in een ar chiefbewaarplaats berusten. Al in 1975 adviseerde de Archiefraad tégen splitsing van de bestanden in de rijksarchiefbewaarplaatsen. Dit geldt (aldus advies nr. 98) 'niet alleen voor ieder archief afzonderlijk, maar ook voor het conglome raat' van de in de rijksarchiefbewaarplaatsen berus tende archieven.2 De Commissie Archieven Lagere Overheden duidde in haar rapport uit 1976 als cong lomeraat aan: het geheel van de archieven van het Rijk en die van de provincies oude stijl, daaronder begrepen de archieven van de voormalige soevereine gewesten.3 Deze gedachte van het conglomeraat leeft nog steeds bij het Convent. Het betekent ook dat de archieven van de oude provincie niet verdeeld moeten worden over nieuwe provincies. Ik praat niet over tijdelijke terbeschikkingstelling van dossiers over lopende za ken. De archieven van de provincie Zuid-Holland, bijvoorbeeld, blijven dus in het Algemeen Rijksar- [i97]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 7