werkingsgroepjes te vormen. Deze suggestie werd door meer archivarissen ondersteund, zoals door Jtiri Kivimae uit Tallin, die pleitte voor bilaterale contacten. Zo hebben Estlandse archivarissen re gelmatig contact met hun Zweedse collega's. Hij wijst erop dat de eventueel ontvangende partij zich niet als een bedelaar hoeft te voelen. Ook de geven de partij moet belang bij de samenwerking heb ben, bijvoorbeeld doordat door microverfilming bepaalde bestanden beter toegankelijk worden voor onderzoek in West-Europa. Varga signaleerde ook het taalprobleem dat uitwis seling op grote schaal in de weg staat. Hij achtte het gebruik van het Frans, Duits en Engels niet voldoende. Gesuggereerd werd het Frans dan maar te laten vallen. Deze suggestie riep nogal wat weer stand op, met name van Lendenmann. Een beter voorstel was taalcursussen bij de plannen op te ne men. De universiteit van Liverpool heeft zich ge specialiseerd in dergelijke cursussen. Er worden vervolgens verschillende mogelijkhe den geopperd om de contacten tussen Oost en West te verstevigen. Sommige zijn heel eenvoudig: je pakt gewoon de telefoon - met de directory van de sma bij de hand- of je gebruikt de fax. Van ver schillende kanten kwamen ook voorstellen voor het opzetten van netwerken, waarbij in de verschil lende landen contactpersonen moeten zijn, die de verkregen informatie in hun land doortrechteren. Dergelijke personen bestaan deels al: Viala in Frankrijk, Van Albada in Nederland, Reimann in Duitsland, en Lendenmann in Zwitserland. Rei mann komt met het idee de collega's uit Midden- en Oost-Europa meer dan voorheen uit te nodigen voor de studiedagen die door de Westerse beroeps verenigingen worden gehouden. Hij noemt onder andere de Nederlands-Duitse archiefdagen. Jan van den Broek, gesteund door Lendenmann, vraagt alle voorstellen voor projecten centraal in te leveren bij het Groningse bureau van de ica. De daar ingeleverde projecten hebben grote kans van slagen omdat geld voorhanden is. Van Albada roept de aanwezigen op de vragenlijst in te vullen die het ica Memory of the World Com mittee heeft rondgestuurd om een indruk te krij gen welke archieven in de wereld verloren zijn ge gaan. Met deze lijst in de hand probeert de com missie de politici te overtuigen, dat de archieven tot het cultureel erfgoed behoren en dat je bescher mende maatregelen moet nemen om de archieven zoveel mogelijk te behouden. Lendenmann bedankt de deelnemers aan de dis cussie, die, anders dan bij ica bijeenkomsten ge bruikelijk, zonder vooraf ingediende interventies plaatsvond en daardoor een zeer spontaan karakter had. Slotbeschouwingen Hierboven is uitvoerig ingegaan op wat zich op het symposium heeft afgespeeld, maar er was natuur lijk meer in Boedapest. Op de middag voor de och tend van de generale discussie over de Europese sa menwerking was er een algemene ledenvergade ring, waar reeds enige suggesties werden gedaan over samenwerkingsmodellen en ook over de wens iets vrijer te dicussiëren. Hoewel het een strak programma was, kon een ieder toch nog wel tijd vinden iets van de stad te zien of met collega's van gedachten te wisselen on der genot van een glas wijn of een kop koffie in een van de vele konditoreien. Uiterst merkwaardig heb ik gevonden dat er geen enkel archiefbezoek was ingelast. Op mijn verzoek echter, ben ik uitvoerig rond geleid door Katalin Domany van het gemeentear chief van Boedapest. Dit was gelegen op drie loka- ties, die tientallen kilometers uit elkaar lagen en be stonden uit een verlaten carosseriefabriek, een paar verdiepingen van het Stadhuis en een onafgebouw- de kerk, die opgeëist werd door de oorspronkelijke eigenaars. Alleen in de carosseriefabriek was een kleine studiezaal, waar de meeste bezoekers bezig waren te achterhalen waar hun bezit was gebleven. Een grotere studiezaal had geen enkele zin, want al leen het archiefmateriaal betreffende vastgoed was enigszins geïnventariseerd en voor het publiek toe gankelijk. In de overige stukken, ongeveer 30 km, wisten alleen de medewerkers de weg door middel van hun geheugen en primitieve toegangen. [246] De materiële toestand van de archieven was over het algemeen slecht tot zeer slecht. Alleen hetgeen in de carosseriefabriek stond, zag er redelijk uit, maar ook daar waren de bewaarcondities niet opti maal. In deze kerk was een droog restauratieatelier ingericht, waar de hoofdwerkzaamheid het lami neren was. Toen ik dit alles had gezien, begreep ik, dat het aan zowel de verspreide ligging als de primitieve outil lage en het gebrek aan medewerkers met voldoen de talenkennis lag, dat men had afgezien van een bezoek aan het interessante archief van de hoofd stad van Hongarije. Het dagelijks bestuur van de sma is op de laatste middag van het congres in vergadering bijeen ge weest en heeft onder andere tesamen met het orga niserend comité het symposium geëvalueerd. Daar bleek dat sommige leden het programma inder daad wat overladen vonden, maar dat anderszins werd erkend dat de vele sprekers noodzakelijk wa ren om zoveel mogelijk mensen bij het gebeuren te betrekken en tot een brede informatie-uitwisseling te komen. De proceedings van het symposium zul len in een speciaal nummer van Janus worden ge publiceerd door Joan van Albada, bijgestaan door een redactieteam. Een ander punt op de agenda, waarbij Jan van den Broek aanwezig was, was de implementatie van het ica -programme for Europe in de plannen van de sma. De enige concrete afspraak die is gemaakt, is dat in ieder Europees land dat lid is van de sma een contactpersoon voor 1 CA/Eur zal worden aangewe zen en dat Van den Broek de gegevens van de sma zal mogen gebruiken, zodra deze beschikbaar zijn. In Boedapest is veel duidelijk geworden over de situatie waarin de gemeentearchieven in Midden- en Oost-Europa verkeren. De terughoudendheid waarmee onze collega's aldaar onze plannen tege moet treden wordt daardoor begrijpelijker. Con clusie: samenwerking is het enige middel om de toestand van de archieven aldaar te verbeteren. Wilhelmina C. Pieterse Noten 1 G. Verhoeven 'Gemeentearchie ven in internationaal perspectief', nab 94 (1990) 265 - 273. 2 J. Boomgaard 'Section of Muni cipal Archives (cia/sma)', nab 96 (1992) 235-236. 3 De financiering was rondgekomen door medewerking van de ge meente Boedapest voor wat betreft de infrastructuur. Het Schweizeri- sche Eidgenossenschafr heeft het ica 500.000 sf geschonken voor het Oost Europa-programma, waaruit de kosten voor de simul- taanvertalingenzijn bestreden. De Soros Foundation heeft een deel van de reiskosten van de deelnemers uit Oost- en Midden- Europa voor zijn rekening geno men. 4 Dit onderzoek heeft geleid tot de uitgave van het volgende boek: The capitals of Europe; Les capitales de l'Europe; a guide to the sources for the history of of their architecture and construction; guide des sources de l\architecture et de Turbanisme (Corvina, 1980). 5 Zie zijn artikel in Janus voor dit onderwerp (1989 nummer 2, blz. 5-13). [247]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 32