Regiovorming en de organisatie van het archiefwezen 1 Een koers voor de inrichting van het decentraal openbaar bestuur mrdrs A.J. Modderkolk Studiedag 'Regiovorming' Het lijkt alsof in toenemende mate factoren van buitenaf de archiefwereld niet alleen dwingen tot diepe bezinning op theoretische uitgangspunten, maar ook tot grote slagvaardigheid als het gaat om de verdediging van directe belangen. Zowel de pro blematiek van selectie en vernietiging, als ook de vraagstukken met betrekking tot bewaren en behe ren van machineleesbare gegevensbestanden, laten zien dat bezinning en actie noodzakelijk zijn. Bij de twee genoemde terreinen waarop archivarissen zich bezinnend, maar vooral ook met opgestroopte mouwen moeten bewegen, heeft zich een derde ge voegd: de bestuurlijke reorganisatie in Nederland. In snel tempo worden op regionaal niveau bestuur lijke entiteiten in het leven geroepen - provincies- nieuwe-stijl - die niet meer lijken te passen binnen de kaders van de Archiefwet: regiovorming raakt de verhouding tussen gemeente- en streekarchieven onderling; regiovorming beïnvloedt de verhouding tussen gemeente en Rijk; regiovorming stelt de or ganisatie van gemeente- en streekarchieven, maar ook die van de Rijksarchiefdienst ter discussie; re giovorming raakt de positie van de provinciale ar chiefinspecties! Alle reden voor de Koninklijke van om tijdens een studiedag, die op 19 mei jongstleden in Den Haag gehouden werd, het thema 'regiovor ming' van alle kanten te (laten) bekijken. De studiedag liet zien dat regiovorming vele gezich ten kent en dat archiefdiensten op zeer verschillen de manieren participeren in regionale ontwikkelin gen. Naast de 'zuivere' bestuurlijke regiovorming- nieuwe-stijl (op basis van de Kaderwet Bestuur in Verandering), hebben ook de schaalvergrotingen binnen het kader van de 'oude' Wet Gemeenschap pelijke Regelingen grote gevolgen voor archiefdien sten. Maar ook buiten genoemde bestuurlijke ka ders kan van regiovorming worden gesproken, bij voorbeeld als het gaat om samenwerkingsverban den tussen gemeente- en streekarchieven of tussen een gemeente- en een rijksarchief. Dit nummer van het Nederlands Archievenbladbt- vat de integrale teksten van een drietal lezingen, ge houden tijdens de ochtendsessie, die voor de verde re discussie over de consequenties van die 'zuivere' bestuurlijke regiovorming voor de organisatie van het Nederlands archiefwezen van belang zijn. Op grond van de lezingen en discussies tijdens de stu diedag is er in de kring van provinciale archiefin specteurs behoefte ontstaan de ontwikkelingen in de Randstad, waar op korte termijn al een provin- cie-nieuwe-stijl zal bestaan, aan een nadere be schouwing te onderwerpen. De teksten van de le zingen worden daarom gevolgd door een artikel van de archiefinspecteurs van Noord- en Zuid-Holland en van Utrecht, waarin zij niet alleen de voor- en nadelen van regiovorming nog eens op een rij zet ten, maar vooral ook de concrete plannen voor de regio Rotterdam aangrijpen om te pleiten voor on verkorte handhaving van een onafhankelijke ar chiefinspectie. In het volgende nummer van dit blad komt de re giovorming in 'ruime zin' nader aan de orde. Op grond van de inleidingen en discussies tijdens het middagprogramma, dat de stituatie in de verschil lende regio's behandelde, zal een overzicht worden gegeven van de vele manieren waarop archiefdien sten binnen of buiten bestuurlijke kaders, inhoud geven aanregiovo rming' [186] Studiedag 'Regiovorming' De discussie over de bestuurlijke organisatie van Nederland is in de afgelo penjaren in een stroomversnelling geraakt. Mrdrs A.J. Modderkolk, griffier van de provincie Noord-Brabant, schetst op heldere wijze de ontwikkelin gen in die discussie in de afgelopen decennia. Vervolgens geeft hij aan hoe in zijn ogen het 'regionale gat' gedicht zou kunnen worden. Archivarissen vin den in dit artikel veel aanknopingspunten om na te denken over de vraag binnen welke politiek-bestuurlijke grenzen hun organisatie zich moet en kan ontwikkelen. 1 Algemeen Discussies over de bestuurlijke organisatie hebben met zonnevlekken, meteoriet-inslagen en economi sche depressies gemeen dat zij periodiek zijn. De thans lopende discussie is vijfjaar geleden begonnen met het rapport van de commissie Montijn over de agglomeratieproblematiek van de grootste steden in ons land en is via de Nota Bestuur op Niveau (bon- )2 inmiddels uitgegroeid tot een discussie over regio nalisatie in het algemeen.1 Hoewel ik bedenkingen heb bij deze ontwikkeling in het denken over de organisatie van het openbaar be stuur (oplossingen voor een specifieke problematiek worden veralgemeniseerd voor het hele land), is een pluspunt van de thans lopende discussie dat er een kli maat groeiende is, waarin wezenlijke veranderingen meer dan voorheen bespreekbaar zijn. Gevestigde po sities gelden minder als absoluut uitgangspunt en op zaken als gemeentelijke schaalvergroting en aanpas sing van provinciegrenzen rust niet meer zo het taboe van weleer. Indien deze signalen zouden worden ge negeerd of als er niet adequaat op zou worden inge speeld, moet van een gemiste kans worden gesproken die nog jarenlang in negatieve zin zal nawerken. In mijn inleiding wil ik nader ingaan op het verande- rings- en vernieuwingsproces van het openbaar be stuur. Ik zal eerst enige kanttekeningen plaatsen bij de veranderingen die opgetreden zijn in de taken en be voegdheden van de overheid en in de bestuursfiloso- fievan de overheid. Daarna laat ik de jongste geschiedenis met betrek king tot de regiovorming de revue passeren. Vervol gens wil ik een aantal kernpunten behandelen die mijns inziens wezenlijk zijn voor het scheppen van een duurzaam kader voor de inrichting van het bin nenlands bestuur.1 2 Ontwikkelingen in het taken- en bevoegdhedenpakket Het taken- en bevoegdhedenpakket van de overheid heeft sinds de tweede helft van de vorige eeuw - en dus niet alleen de laatste jaren - voortdurend belang- [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 2