te Boedapest 30 mei - 2 juni 1994 Kroniek 2 Samenwerking tussen Oost-, Midden- en West-Europa Het tweede SM A-symposium Opening Eerste zitting: theoretische proble men De Tsjech Martinovsky beet het spits af met het eerste thema: de positie van gemeentearchieven in de verschillende landen. Zijn land heeft een lange archieftraditie met relatief zeer hoogwaardige ge meentearchieven die veelal zeer oud zijn. Zo dateert het gemeentearchief van Bratislava uit 1744. Er be staat maar een zeer klein aantal stadsarchieven; de archivarissen die daaraan zijn verbonden, behoren tot de elite van het Tsjechische en Slowaakse archief wezen. Zij zijn veelal als hoogleraar aan een universi teit verbonden en experts in stadsgeschiedenis. Sedert 1988 zijn de gemeentearchivarissen binnen de International Council on Archives (ica) verenigd in de Section ofMunicipal Archives (sma) Deze ge staag groeiende sectie (thans tegen de 200 leden) organiseert eens in de vier jaar een symposium. Het eerste vond plaats in 1990 in Amsterdam. Daar werd gesproken over de plaats van gemeente archieven binnen het nationale archiefwezen en over het oprukken van de computer binnen de ge meentelijke administraties en archieven.1 Tussen de SMA-symposia in vallen de archiefcon gressen van de ica, waar de sma zich ook manifes teert. Zo kwam in 1992 op het twaalfde internatio nale archiefcongres te Montreal het thema aan de orde 'De uitdaging van het informatietijdperk en de gemeentearchivaris'.2 Als een van de doelstellingen van de sma, zoals te lezen in de onlangs uitgebrachte folder, geldt: 'to promote closer collaboration among municipal ar chives and institutions taking care of municipal ar chives all over the world'. Tot 1989 was het moeilijk om dit doel te verwezen lijken ten aanzien van de archieven in Oost en Midden Europa. Toen in dat jaar een einde kwam aan het totalitaire bewind in dit deel van Europa, werd al snel het plan opgevat om juist daar een symposium van de sma te houden. De motor ach ter dit plan was de toenmalige voorzitter van de sma dr Fritz Lendenmann, gemeentearchivaris van Ztirich. Onder zijn leiding gingen in november 1992 de voorbereidingen van start vooreen sympo sium in Boedapest. Hij werd bijgestaan door de se cretaris-generaal van de ica, dr Charles Kecskeme- ti, de gemeentearchivaris van Boedapest, dr Laszlo Varga en diens assistent dr Katalin Domany. Een echte titel kreeg het symposium niet mee, maar in een persconferentie die direkt na de opening werd gehouden, werd het doel van de SMA-bijeenkomst in Boedapest verwoord: Idea: Archivist from Middle- and Eastern-Euro pean Archives will present in their main reports their problems, theirfields of activity and the way in which they resolve their problems. Archivists from Western Europe will present in their secon dary papers their problems and their solutions. Aim: By increasing the exchange of definitions and informationthe ambiguous comprehension of archivists from Eastern and Western Europe should be promoted and build a basis for concrete professional assistance in the field of technical equipment, organization and professional edu cation. Deze doelstelling zou moeten aansluiten bij het 'Programme for Europe' dat was ontwikkeld bin nen de ica en waaraan gestalte wordt gegeven door de 'Co-ordinating Board for the European Pro- gramme' waarvan Jan van den Broek, gemeentear chivaris van Groningen, secretaris is. In de laatste plenaire zitting van het symposium kwam hij uit voerig aan het woord. [238 Symposium De opening en het hele verdere congres vond plaats in de prachtige raadzaal van Boedapest. De burgemeester, dr Gabor Demszky, hield de ope ningstoespraak. Door het aanbieden van deze zaal wilde het stadsbestuur tot uitdrukking brengen hoeveel waarde zij toekende aan de archieven. Hij merkte op dat het huidige democratische bestuur niet zonder archieven kon. Hij hoopte ze in goede staat te kunnen bewaren en ze niet alleen ter be schikking te stellen aan onderzoekers, maar ook aan het bestuurlijke apparaat. De heer Lendenmann gaf een uiteenzetting van de totstandkoming van het symposium en meldde trots dat zich 150 deelnemers hadden aangemeld uit 33 landen en 93 steden, waaronder 66 Hon gaarse collega's uit 21 steden en dat er voor het con gres voldoende fondsen waren gevonden.3 Uitein delijk bleek de Hongaarse deelname iets tegen te vallen. Daarna kwam de voorzitter van de sma, James R. Sewell aan het woord. Hij gaf twee redenen aan waarom Boedapest zo'n geschikte plaats was voor het symposium. Door de eeuwen heen heeft Boe dapest een centrale plaats in Europa ingenomen. Bovendien zijn onze collega's aldaar immer sterk internationaal georiënteerd. Als voorbeeld van dit laatste noemt hij de gemeentearchivaris van Boe dapest, Agnes Sagvari, die in 1974 in opdracht van de ica is begonnen met verzamelen van architec- tuurgegevens van de Europese hoofdsteden.4 Verder vermeldt hij de activiteiten van de sma, waaronder de samenstelling van een International Directory of Municipal Archives dat in 1993 is uit gekomen op basis van enquêtes in 1991 1993 Tot slot memoreert hij hetgeen de gemeentear chivarissen van de gehele wereld samenbindt, on der welke bestuurssystemen ze ook vallen. We fun geren allen als het geheugen van de stad waarvoor wij werken en hij hoopt dat deze bijeenkomst ons in staat stelt deze functie beter te gaan begrijpen in een internationale context. Er waren drie plenaire zittingen met drie verschil lende onderwerpen: theoretische problemen (zit ting 1), technische problemen (zitting 2) en histo risch onderzoek (3). Iedere zitting bestond uit vier thema's die als volgt werden behandeld: een collega uit Oost- of Midden-Europa zette uiteen hoe het in zijn land toeging en hoe de problemen werden opgelost (main papers); daarna kwamen de spre kers (meestal twee) uit andere landen (veelal uit West-Europa) aan het woord (secondary papers) Zo kwamen twaalf thema's aan de orde. Op de ope ningsdag acht in twee zittingen en de volgende dag nog eens vier in een derde zitting, een wat overla den programma als men bedenkt dat elk thema ge middeld door drie sprekers werd behandeld. Dit betekende voor de eerste dag vierentwintig voor drachten naast de sprekers die bij de openingscere monie waren betrokken. De teksten van de voor drachten waren in drie talen voorhanden. Over het algemeen kan worden gezegd dat de main papers voor ons het interessantst waren, om dat die ons inzicht verschaften in het archiefwezen van Midden- en Oost-Europa. De archieven van de hoofdsteden (Praag, res pectievelijk Bratislava) hebben in hun gebied de functie van regionale staatsarchieven. De gemeen tearchieven van Brno, Ostrava en Plzen functione ren als 'Kreiz'-archieven. Dat er zo weinig gemeentearchieven zijn, komt omdat het land overdekt is met een net van 'Kreiz'- archieven (71 in Tsjechië en 35 in Slowakije) die de archieven van kleinere steden beheren. [239]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 28