Een afgedwaald stuk Tijdens de inventarisatie kwam het afgebeelde stuk (nu inventarisnummer 364) in Maasbree uit een dossiermap met documentatie tevoorschijn. Het betreft een situatietekening uit een proces, dat in de jaren 1626-1627 voor het Hof van Gel der te Roermond werd gevoerd door de schepenen, gezworenen en geërfden van Baarlo tegen jonker Hendrik van Laer, kasteelheer van de Borcht. De kwestie ging over het planten van jonge bomen door de jonker op de gemene bleek bij de bron de Sprunk. Boven: het dorp Baarlo (A). In het midden: de Sprunk (B), de Kwistbeek (D) en de omstreden boompjes (F). Beneden: kasteel de Borcht (G). In welk archief hoort deze tekening thuis? Onderzoek in de niet- of slechts ge brekkig toegankelijke archieven, die in eerste instantie in aanmerking kwamen, leverde weinig op: in het archief van huis Baarlo (de Borcht) en dat van de sche penbank Baarlo werden geen bescheiden uit het bewuste proces aangetroffen. Het archief van het Hof van Gelder bevatte slechts twee stukken die hierop be trekking hadden (RAL, port. 329; op grond van onjuiste overwegingen geda teerd: in of na 1601). Een ander archief bood meer houvast. Tussen de nog ongeordende bescheiden van de familie D'Erp bevinden zich diverse stukken uit het bewuste proces, inclu sief de proces-inventaris (Rijksarchief in Limburg, plaatsingslijstnummer 20). In deze inventaris wordt vermeld dat op 20 april 1627 een commissie naar Baarlo werd gezonden om de toestand in ogenschouw te nemen. Deze commissie ver vaardigde 'eene caerte vande situatie der piaetsen'. In de zeventiende eeuw werd huis de Borcht, waaraan sedert het laatste kwart van die eeuw de halve heerlijkheid van Baarlo verbonden was, bewoond door de familie Van Laer d'Hoenlo. Vanaf 1787 was de familie D'Erp-Holt in bezit van het huis, dat sedert dien kasteel D'Erp heet. De aanwezigheid van de processtukken in het archief van deze familie is hiermee verklaarbaar. De gemeente Maasbree, die het kasteel in de jaren zestig kocht, gaf het archief d'Erp in 1969 in bewaring aan het Rijksar chief in Limburg. Mogelijk bleef het bewuste stuk in Maasbree achter. Voorlopig mag geconcludeerd worden dat de tekening aanvankelijk deel uit maakte van een bundel processtukken in het huisarchief Baarlo. Vervolgens kwa men deze terecht in het familiearchief van de latere eigenaren van het huis. Bij de inventarisatie van de betreffende archieven zal blijken in hoeverre deze voorlo pige conclusie correct is. [226]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 22