'Van het eene der drie raadhuizen naar het andere' De 'rondwandelende' archieven van Maasbree1 drs R.A.W.J. Hackeng Moten Randstad, the areas around the cities of Amsterdam, Rotterdam and The Hague, there are advanced plans to regroup the administrative districts, to reduce the number of municipalities and to form larger local government areas. This will have far-reaching conse quences for the archives administration. For one thing, the division between archives administration and inspection might well change fundamentally. In this article the situation in Rotterdam is described and objections are voiced. 1 Gepubliceerd in Nieuws van Archie ven, april 1994. 2 Een blik op de archiefkaart van het huidig Rijnmondgebied laat zien dat er momenteel behalve de ge meentelijke archiefdienst Rotter dam nog de stadsarchieven Vlaar- dingen en Schiedam en het streekar- chiefVborne-Putten bestaan. Daarnaast zijn er enkele gemeenten met een archiefambtenaar ter secre tarie en welgeteld vijf gemeenten zonder archivaris. Verder hebben twee waterschappen, het Hoog heemraadschap van Schieland en het Waterschap IJsselmonde, een archivaris in dienst. De overige waterschappen in dit gebied zijn aangesloten bij een streekarchief dienst. 3 Om een beeld te geven van de nieu we situatie: het zal gaan om tien tot twaalf nieuwe gemeenten als Kralin gen, Crooswijk, Feyenoord, Hille- gersberg en Overschie, elk met een zelfstandige status. 4 Zie voor het verschil tussen beide vormen van toezicht de discussie in de jaargangen 83 en 84vanhet Ne derlands Archievenblad. Normstel lend werd het artikel van W. J. van Hoboken, 'Zorg en beheer, toezicht en inspectie: de begrippen en hun betekenis', nab 84(1980)134-145. 5 Volgens Van Hoboken vindt het toezicht van hogerhand op de ar- chiefzorg van gemeenten en water schappen juist zijn oorsprong in het feit, dat deze blijvend met de zorg voor de oude archieven zijn belast (Van Hoboken, op. cit. p. 143). Wanneer de provincies-nieuwe-stijl hun oude archieven niet overdragen aan het Rijk, maar zelf gaan beheren, ligt het voor de hand dat ook hier het toezicht vanuit een hogere bestuurs laag geregeld wordt. 6 Dit is een al langer bestaand idee, zie voor de discussie hierover vooral het themanummer 'Symposium Archieftoezicht'Archiefperspec tief 1 2 (maart 1991Ook in de beleidsnota van het LOPAi, Toezicht heeft toekomst, is dit aan de orde gesteld. [214] 1.100,000 /f;J"de.Iide£rt. II F L D JT TJiHjavc vcoi. Eu£,o Zip.il De gemeente Maasbree in 1876, getekend doorJ. Kuyper, uitgegeven in de beken de 'provincie-atlas'van Hugo Suringar Archivarissen kennen vaak maar al te goed het fenomeen van verhuizende diensten en afdelingen en de daarbij optredende complicaties met betrekking tot de archieven. In het volgende artikel van drs R. A.W.J. Hackeng, medewer ker van het Gemeentearchief Maastricht, worden we op boeiende wijze mee gevoerd naar de gemeente Maasbree, waar in de vorige eeuw de afzonderlijke dorpen bij toerbeurt het gemeentelijke apparaat mochten huisvesten. Ook hier bleven de gevolgen voor archiefvorming en archiefbeheer niet uit. Een verhaal over gemeentelijke organisatie, oude orde, structuur en bestemming. [215]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 16