Toezicht op de zorg en toezicht op het beheer Niet voor niets is er sinds de invoering van de Ar chiefwet 1962 in alle provincies (behalve Flevoland) voor gekozen de functies van rijksarchivaris en pro vinciale inspecteur te ontkoppelen. De reden hier voor was, dat de inspecteur, belast met een veelheid aan taken, in de praktijk nauwelijks aan de inspectie toekwam. Naar verwachting zal ook de provinciale archivaris, belast met het beheer van een (toene mend) aantal gemeentelijke archieven en een al lengs in belang toenemend provinciaal archief, niet of nauwelijks toekomen aan zijn inspectietaak en zal deze overlaten aan een van zijn medewerkers. De gemeenten en waterschappen, bij wie de archief- zorg toch al weinig prioriteit heeft, zullen dit signaal snel oppikken en dienovereenkomstig handelen. Het gevaar dreigt dat de entree die de inspecteur in persoon had bij de bestuurders verloren gaat en dat de zaken worden afgehandeld op het niveau van In terne Zaken. Het is dit effect - de provinciale in spectie, ondergesneeuwd als onderdeel van een gro te dienst - dat nadrukkelijk vermeden moet wor den. Misschien is het goed er hier nog eens aan te herin neren, dat er een principieel onderscheid bestaat tussen toezicht op de zorg voor archieven van ge meenten en waterschappen, door de Archiefwet ge legd bij Gedeputeerde Staten, en toezicht op het be heer van deze archieven bij gemeenten die een ar chivaris hebben aangesteld. Het toezicht op de zorg strekt zich uit over zowel de overgebrachte archie ven als de niet-overgebrachte archieven, het toe zicht op het beheer beperkt zich tot de niet-overge brachte archieven. Bovendien hebben de beide vor men van toezicht elk een heel eigen karakter: het eerste is bestuurlijk van aard, het tweede ambtelijk. In het genoemde advies van de Rijkscommissie voor de Archieven bijvoorbeeld komt dit verschil niet goed tot uiting.4 In de gemeenten mét archivaris moet ook in de nieuwe provincies een duidelijk onderscheid blijven bestaan tussen beide vormen van toezicht, die elkaar in de praktijk goed aanvullen. Hier valt bijvoorbeeld te denken aan een bestuur, dat een kwantitatief of kwalitatief niet toereikende archiefbewaarplaats aan de archiefdienst ter beschikking stelt en/of niet vol doende mankracht om de taken te kunnen uitvoe ren. Ook kunnen we denken aan een secretarie die ondanks herhaald aandringen van de gemeentelijke archiefinspecteur in gebreke blijft de overbrenging 'in goede en geordende staaf uit te voeren. Het laat ste zal in het kader van de invoering van de nieuwe Archiefwet waarschijnlijk veelvuldiger gaan voorko men. In al deze gevallen speelt de provinciale inspec teureen rol. In de praktijk is de afgelopen decennia op deze wijze een vruchtbaar samenspel gegroeid tussen ge meente- en streekarchivarissen als beheerders en pro vinciale inspecteurs als toezichthouders. Ook bin nen het oor ligt een dergelijke samenwerking voor de hand en lijkt een vermenging van beide taken niet effectief. In de gemeenten zónder archivaris (en in de ge meenten met een archiefambtenaar ter secretarie) heeft de provinciale inspecteur het toezicht op de zorg en in de praktijk ook het toezicht op het beheer. Het hier zorgvuldig opgebouwde contact op be stuurlijk niveau mag niet verloren gaan, vooral niet met het oog op het blijvend nastreven van het dek kend net. Ook hier ligt de samenwerking tussen de inspecteur als pleitbezorger en de provinciale archi varis als (toekomstig) beheerder in de lijn. De provinciale archiefinspecties als kenniscentra In de afgelopen decennia hebben de provinciale ar chiefinspecties zich ontwikkeld tot kenniscentra op gespecialiseerde gebieden. Dit geldt voor de bouw en inrichting van archiefbewaarplaatsen en -ruimten, kennis van de houdbaarheid van informatiedragers, kennis en toepassing van alle wet- en regelgeving op het gebied van archieven, openbaarheid en privacy bescherming, toepassing van regels inzake de selectie en vernietiging en alles wat daarmee samenhangt. Belangrijk is ook de onafhankelijke adviesfunctie bij de totstandkoming van vernietigingslijsten, met in achtneming van alle belangen daarbij. In de komen de tijd zal specialisatie van de inspecties op het ge bied van machineleesbare gegevensbestanden zeer belangrijk worden. [212] Alle genoemde specialisaties verlenen de toezicht houdende functie een niet geringe meerwaarde, die dreigt te verdwijnen wanneer toezicht en beheer in een hand komen. Oplossingen Om principiële zowel als praktische redenen zijn er dus nogal wat bezwaren in te brengen tegen een fusie van de beheers- en de toezichtfunctie in de nieuwe stadsprovincies. Uitgaande van een fundamentele scheiding van deze functies zijn er verschillende op lossingen mogelijk en is het niet wenselijk om star aan de Archiefwet vast te houden. Tenslotte gaat het hier om een bestuurlijk geheel nieuwe situatie, die haar eigen dynamiek kent. Nu de definitieve uitkomst van de bestuurlijke ver nieuwing nog onzeker is, moet worden gestreefd naar een regeling die voor het moment praktisch werkbaar is. Voorlopig kan worden gekozen voor de aanstelling van een afzonderlijke provinciale in specteur, benoemd en ontslagen door Provinciale Staten, hiërarchisch naast, en niet onder, de provin ciale archivaris. De inspecteur wordt belast met het toezicht op de zorg bij de gemeenten en water schappen in de nieuwe provincie. Dat het in een dergelijke kleine provincie kan gaan om een part-ti me invulling doet aan het principe van onafhanke lijkheid niets af. Natuurlijk is het zeer wenselijk dat de inspecteurs in de nieuwe stadsprovincies worden opgenomen in het huidige randstedelijke samen werkingsverbandvan provinciale archiefinspecties. Aangezien het in Rotterdam gaat om een nieuw type beheerder, de provinciale archivaris, is het lo gisch en wenselijk om naar analogie van de wettelij ke regeling voor de gemeente-archieven het toe zicht op de zorg voor de archieven van de nieuwe provincie te leggen bij de naasthogere bestuurslaag: het Rijk.5 Om nu te voorkomen dat een versnippe ring van het toezicht op de zorg ontstaat en om dis crepantie in inspectiebeleid tussen provincies oude stijl en nieuwe stijl op te lossen moet vervolgens worden gestreefd naar een bundeling van de rijks taak en de provinciale taak op dit gebied: één Ar chiefinspectie, waar Rijk en provincies gezamenlijk in participeren. Gezien het feit, dat de bestuurlijke vernieuwing allereerst in de Randstad plaatsvindt, zou deze nieuwe instelling aanvankelijk Randstad- breed kunnen zijn, en op den duur landelijk, afhan kelijk van de verdere ontwikkelingen. Op deze wij ze kan de rol van de inspectie als kenniscentrum verder worden uitgebouwd, hetgeen vooral op het gebied van de mlg's, een fenomeen dat zich niets aantrekt van de afbakening tussen de bestuurslagen, noodzakelijk is.6 De nieuwe inspectie kan grote en kleine, provinciale, gemeentelijke en streekarchief diensten, archieven bij instellingen zonder archiva ris, archieven van rijksinstellingen en ook de Rijks archiefdienst zelf tot haar taakgebied gaan rekenen. Op deze manier ontstaat een werkelijke scheiding tussen toezicht en beheer bij alle bestuurslagen. Resumerend: de instelling van een nieuwe stadspro vincie Rotterdam - en in de nabije toekomst Am sterdam en Haaglanden - biedt op een aantal terrei nen goede uitgangspunten tot verbetering van de archiefzorg in deze regio's. Het verdient aanbeve ling om de overbrenging van de archieven van de gemeenten op het grondgebied van de voormalige gemeente Rotterdam wettelijk te regelen, om ver snippering van het archiefbeheer bij deze gemeen ten voor nu en de toekomst te voorkomen. Op het terrein van het toezicht op de zorg is waakzaamheid eveneens geboden. In het belang van de onafhanke lijke bewaking van het behoud en de openbaarheid van archieven dient dit toezicht ook in een eventu ele nieuwe bestuurlijke constellatie gescheiden te blijven van het beheer. Dit principe kan op verschil lende manieren in de praktijk worden gebracht. Op termijn is wijziging van de Archiefwet denkbaar. Gestreefd moet worden naar bundeling van de ver schillende inspectielagen tot één Archiefinspectie, die is belast met toezicht op de zorg bij Rijk, provin cies en gemeenten, om te voorkomen dat onder in vloed van de bestuurlijke vernieuwingen de toe zichtfunctie gaat versnipperen. Summary Governmental reform and archives administration in the Randstad Much is happening in the Netherlands regarding the way local government is organised. Especially in the [213]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 15